Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Tedavisinde Kullanılan Kremler Hangileridir?

Zona hastalığının tedavisi amacıyla iyi gelen kremler arasında aklovir, virosil ve zovirax bulunmaktadır. Kremlerin yan etkileri arasında batma, kızarıklık görülebilir. 5 saat ara ile sürülmelidir.

Zona Tedavisinde Kullanılan Kremler

Zona hastalığını yaşamakta olan bir kişinin tedavisi için en sıklıkla antiviraller uygulanmaktadır. Ayrıca kişinin B vitamini alması da hastalığın tedavisinde ve kişinin vücut direncinin arttırmasında çok önemli olmaktadır. Ağrı olacağı için uygulanacak anestezi kremleri ya da zona tedavisinde uygulanacak olan Asiklovir etkin maddeli kremlerde hastalığın iyileştirme konusunda yardımcı olacaktır.

ACYL %5 10 Gr Krem

Zona tedavisinde kullanılmakta olan ve ayrıca Herpes simpleks ve vericella zoster isimli virüslerin hastalığı sonucunda meydana gelecek açık yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. Etkin maddesi Asiklovir olmaktadır. Krem 10 gramlık tüplerde satılmaktadır. Münir Şahin İlaç Sanayi tarafından piyasaya sürülmektedir. Doktor tarafından yazılabilecek ve bu durumda sağlık güvencesi olması durumunda SGK tarafından ücreti karşılanmaktadır.

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin eczanelerden 3.92 TL fiyat ile satın alabilirler.

İlacın kullanımı sadece oluşan bölgeye gün içerisinde 5 defa uygulanma sureti ile kullanılmalıdır. Kremi en az 4 saat ara ile sürmeniz gerekmektedir. Hastalığın başlaması sonucunda tedavi için bu krem olabildiği kadar hızlı bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Hastalığın tedavisi için 10 gün boyunca devam edebilir. Kızarıklık olmaya başladığı zaman ve daha sonrasında kabarcıklar meydana gelmesi durumunda kullanılmaya başlanır. İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Sıklıkla:

 • Sürüldüğü yerde şişlik;
 • Döküntü;
 • Deride kaşıntı;
 • Kızarıklık;
 • Pullanma;
 • Temas dermatiti.

İlacın etkin maddesi olan asiklovir maddesine ya da propilen maddelerine karşı alerjiniz olması durumunda bu kremi kullanmamanız gerekmektedir.

Asiviral %5 10 Gr Krem

Zona tedavisinde 12 yaş üzerinde çocuklarda kullanımı uygun olmaktadır. Ayrıca uçuk tedavisinde de kullanılan Asiklovir maddesi guaninden elde edilmiş olan bir krem olmaktadır. Timidin Kinaz enziminin oluşması sonucunda selektif bir durum oluşmasını sağlayacak ve inhibisyon yapacaktır. Asiklovir etkin maddesi sayesinde virüslerin yok olmasını ve hastalığın belirtisi olan kızarıklık yanma ve ağrının yok olmasını sağlayacaktır.

SGK kapsamında ödenen ilacı, eczanelerden 10.90 TL fiyatı ile satın alınabilir.

Asiviral krem ya da valasiklovir gibi maddelere karşı alerjisi olanların kullanmaması gerekmektedir. İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla deri de kuruluk olmasına neden olacaktır. Doktor tarafından belirlenen doz aralığı ile kullanılması gerekmektedir. Krem kullandıktan sonra üzerine herhangi bir kozmetik kremi ya da güneş kremi sürülmemeli ve krem silinmemesi gerekmektedir.

HERNOVIR %5 10 Gram Krem

Kremin etkin maddesi asiklovir olmaktadır. Yardımcı maddeleri propilen glikon ve setotearil alkol olmaktadır. Varicella zoster isimli virüs ve herpes simpleks adlı virüslere karşı uygulanacak olan antiviral ilaçlar arasında yer almaktadır.

İlacın gün içerisinde 5 defa kullanılması ve her uygulama arasında 4 saat geçmesi, uygulandıktan sonra üzerine herhangi bir yabancı madde sürülmemesi ve silinmemesi gerekmektedir. Var olan yan etkileri de şunlardır:

 • Döküntü;
 • Kaşıntı;
 • Kurdeşen;
 • Sürüldüğü yerde şişlik;
 • Nefes darlığı;
 • Hırıltı;
 • Ateş;
 • Cildin yanması;
 • Deride kuruma;
 • Kızarıklık.

Kremi sürmeniz durumunda herhangi bir alerji durumu meydana gelmesi sonucunda döküntü ya da şişme ve kaşınma gibi durumlar olursa ilacın kullanımını kesmeli ve doktora ya da eczaneye danışılması gerekmektedir. Tahriş edici özelliği olduğu da unutulmamalıdır.

Zovirax %5 Krem

Kremin etkin maddesi olan asiklovir ve yabancı maddeleri sıvı parafin, dimetikon ve saf su olmaktadır. Zona kremi olarak bilinmenin dışında uçuk tedavisinde de kullanılmaktadır. Gözle temas etmemesi ve genital bölgeye uygulanmaması gerekmektedir. Tahriş olan bölgelere uygulanması durumunda bol su ile yıkanması gerekmektedir. Hastalığın herhangi bir yan etkisi görülmesi durumunda kişilerin kremi kullanmayı bırakmaları ve doktoruna danışmaları gerekmektedir.

Bilinen yan etkiler cilt üzerinde yanmanın olması, batma görülmesi, deri üzerinde kuruma ve pullanma  meydana gelmesi ve kaşınma var olan yan etkileri arasındadır.

İlacı eczanelerden 11.90 TL ile satın alabilirsiniz.

Virosil %5 10 Gr Krem

Zona tedavisinde ya da uçuk tedavisinde kullanılmakta olan bir krem olmaktadır. Tekrarlaması durumunda hastalığın doktor tarafından reçete edileceği gibi eczanelerden de satın alınabilir. İlacın fiyatı 11.90 TL satılmaktadır. İlacın etkin maddesi olan asiklovir alerjisi olan kişilerin kullanımı durdurulması gerekmektedir.

4 saat ara ile günde 5 defa kullanımı doktor tarafından başka türlü kullanımı önerilmemesi durumunda tavsiye edilmektedir. Kremin sürmeden önce sürülecek alanın temizlenmesi gerekmektedir. Gözlerle temas edilmemeli, edilmesi durumunda da bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Aklovir %5 10 Gr

Etkin maddesi Asiklovir olmaktadır. Alerjisi olan kişilerin kullanması sakıncalı olmaktadır. Kızarıklık olması ve Zona rahatsızlığının olduğu bölgeye sadece sürülmelidir. Gebelikte doktor tarafından tavsiye edilmesi durumunda kullanılmalıdır. İlacın fiyatı 11.90 TL ile eczanelerden satın alınabilir. Ayrıca SGK tarafından ödenmektedir.

İlacın yan etkileri arasında kaşıntı, batma hissi, yanma, hafif bir ağrı meydana gelebilir.




1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 7 oy, ortalama: 3,14 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle