Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığının Tedavisi ve İyi Gelen Şampuanlar, Kremler, Sabunlar

Zona hastalığının tedavisinde uygulanacak olan tedavi yöntemi ve doktor tarafından reçete edilen krem isimleri, şampuanlar ve sabunlar hakkında kısa bilgiler hakkında bilgi alacaksınız.

Zona Tedavi Yöntemleri

Zona hastalığı herhangi bir müdahale edilmeden de 3-4 hafta içerisinde düzelmesi söz konusu olabilir. Fakat bu süre içerisinde yayılarak, yara izinin kalması gibi bir durum söz konusu olacaktır. Zona tedavisinde en önemli amaç ağrılı sürecin azalması, iyileşmenin daha hızlı olmasıdır. Herpes zoster virüsünün bulaşmış olduğu kişilere antiviral ilaçları her zaman için uzman bir dermatolog tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Bazı zona hastalarının içi sıvı dolu olan kabarcıklarının sayısının çok fazla olması nedeniyle kişilere doktor tarafından antibiyotik uygulaması da başlatılacaktır. Doktor tarafından antiseptik solüsyon verilerek tedavinin hızlanması sağlanacaktır. Hastanın cildinde oluşan yaralar iyileştikten sonra da birçok hastada postherpetik nevralj olarak isimlendirilen ağrı hissedeceği bir dönem yaşaması söz konusu olabilir. Bu ağrılı dönem hastadan hastaya göre değişmektedir. Bazı hastalarda bir ayı bulabilmesi de söz konusu olacaktır. Zona hastalığında yaraların enfekte olmaması durumunda herhangi bir iz kalmayacaktır. Enfekte olan zona ise yara izi kalacaktır. 

Dermatologlar tarafından yapılacak olan tedavinin amacı hastalığın her zaman için şiddetinin azalmasını sağlamak olacaktır. İleri yaşta olan hastaların bol bol yatması ve dinlenmeleri gerekmektedir. İkinci derecede enfeksiyon kapması durumunda hastanın antibiyotiğe bir an önce vakit kaybetmeden başlaması gerekmektedir. Nevralji olması durumunda hastalığa topikal aneztezikler uygulanmalıdır. Hastanın 50 yaş üzerinde olması durumunda hastaya daha çok antiviral ilaçlar verilmesi önerilmektedir.

Doktor tarafından asiklovir, valasiklovir, famsiklovir ilaçları reçete edilir ve 7 gün boyunca hasta tarafından kullanılmalıdır.

Zona Tedavisinde Kullanılan Kremler

Bu kremler bilgilendirme amaçlı olup, doktor tarafından reçete edilmediği sürece eczanelerden alıp kullanmamalısınız.

Zovirax Forte

Eczanelerden 10.18 TL ücret ile satın alacağınız ilacı mutlaka doktor reçete etmesi sonucunda kullanmanız gerekmektedir. Etkin maddesi olan asiklovir sayesinde zona tedavisinde oldukça faydalı olmaktadır. Su çiçeği hastalığı geçiren gençlerde ya da herpes zona virüsü taşımakta olan zona enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerde kullanılmaktadır. Hastalarda kullanılmakta olan zovirax ilacının deri döküntüsü olması mümkün olacaktır. Bazı hastalarda kızarıklık, kaşıntı da meydana gelir. Bunlar geçici olan yan etkiler olmaktadır.

Capciderm Krem

Kapsaisin etkin maddesine sahip olan ilacın eczanelerden 29.26 TL gibi bir ücret ile satın alabilirsiniz. Herpes zoster virüsü nedeniyle hastalığın şiddetli ağrılarının olmasına, deri yüzeyi kısmında sinirlerin ağrısının giderilmesini sağlamaktadır. Doktorun nasıl reçete etmesi durumunda hastalığın tedavisi amacıyla günde üç ya da dört kez uygulamanız gerekmektedir. Her uygulama arasında en az 4 saat geçmesi gerekmektedir. Tedavinin süresi hastanın 8 haftayı geçmemesi çok önemli olacaktır. Kullanan hastalarda nefes darlığı, deri döküntüsü, kızarıklık gibi yan etkilerinin olması mümkündür. 

Zona Tedavisinde Kullanılan Şampuanlar ve Sabunlar

Konazol Medikal Şampuan

Ketokanazol etkin maddesi deri üzerinde zona hastalığı tedavisinde kullanılacak olan antimikotikler grubunda oluşan bir ilaç grubunda olmaktadır. Hastalığın tedavisinde ve mantar gibi bir sorun olmasında ya da zona hastalığında enfeksiyonun oluşması durumunda hastalığın tedavisinde kullanılacak olan cilde uygulanacak bir şampuan türü olmaktadır. 8.93 TL ile ücret ile eczanelerde satılmaktadır. Doktor tarafından tavsiye edildiği gibi kullanılmalı, daha çok günde bir kez kullanılmaktadır. Bazı yan etkileri olmaktadır. bölgenin tahriş olması, alerjik reaksiyonların oluşması gibi durumlar meydana gelecektir. 

Tresan Isırgan Otu Şampuan 

Isırgan otu her zaman için zona hastalığının tedavisinde uygulanmaktadır. Hastalığın kolaylıkla iyileştirilmesi için, hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bir şampuan türü olmaktadır. Hastalık üzerinde kullanılmakta olan Tresan ısırgan otu özlü olan bir şampuan olup, zona hastalığında daha kolay iyileşme sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. İnternet üzerinde ya da eczanelerde şampuanın ücreti 18.12 TL ücret ile satın alabilirsiniz.

Lavanta Sabunu

Zona tedavisinde yüzyıllar boyunca kullanılan lavanta sabunu zona enfeksiyonunun olduğu durumlarda bol bol köpürterek saf lavanta sabunu kullanmanız hastalığın her aşamasında kullanılması durumunda enfeksiyonun yayılması söz konusu olacaktır. Sürdüğünüz kısma birkaç dakika beklettikten sonra bol suyla durulamanız gerekmektedir. Zona tedavisinde kullanılmakta olan mucizevi bir ilaç olmaktadır. Zona hastalığının zamanda iz kalmasını önlemek amacıyla kullanabilirsiniz.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle