Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kuyruk Sokumunda Sivilce Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Kuyruk sokumunda sivilce görülmesi nadir bir olay değildir, kıl köklerinin var olduğu her bölgede sivilce oluşumu gözlenebilmektedir. Fakat bu durum tedavi edilebilir rahatsızlıklardan biridir.

Kuyruk Sokumunda Sivilce Nedenleri 

 Kuyruk sokumunda sivilce çıkar mı?

Sürekli masa başında çalışmak, uygun olmayan iç çamaşırları, dar pantolonlar, aşırı kilo, sıcak hava, aşırı terleme, acne vulgaris gibi saldırgan bakteriyel hastalıklar, tüy dökücü kremler ya da diğer epilasyon yöntemleri, aşırı kıllı olmak ve yetersiz hijyen kuyruk sokumunda sivilcelere neden olabilmektedir. Sivilceler temel olarak kıl köklerinin var olduğu her bölgede görülebilir. Hele kuyruk sokumu gibi nemli ve terden çabuk etkilenen bir bölgenin bu durumun dışında kalması pek de söz konusu değildir. Basınç, sürtünme, tahriş bu durumu tetikler. Kuyruk sokumunda sivilce belirtileri arasında; 

  • Bölgede kızarıklık ve kaşıntı oluşması, 
  • Ağrı ya da acı hissi, 
  • Oturmakta ve yürümekte zorlanma, 
  • İltihaplı şişlikler yer alır. 

Doğru yöntemler ile müdahale edilmezse kıl dönmesi gibi ikincil enfeksiyonlara da neden olabilirler. Ayrıca kıl dönmesi durumunda sivilceler yeniden tekrar ederek kısır bir döngüye neden olabilir. 

Tedavi Yöntemleri 

Tüm sivilce tedavilerinde olduğu gibi bu bölgede görülen sivilce tedavilerinde de öncelikli yaklaşım sivilceyi kurutan benzoil peroksit ve salisik asit içerikli akne ilaçları ile başlamaktır. Fakat akne vulgaris gibi bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan ve tüm vücutta yaygın olarak görülen sivilce problemlerinde öncelikli olarak hormon testleri istenerek antibiyotik tedaviler ve diyet uygulanabilir. Eğer kıl dönmesi gibi ikincil bir enfeksiyon varsa bu durumda doktorunuz cerrahi müdahale bölgenin drenajını sağlayacaktır. Bu işlemi evde kendi başınıza yapmanız daha sonra aynı bölgede yeniden kıl dönmesine ve sivilcelenmeye neden olabilir. Bu yüzden uzman bir doktordan yardım istemeniz en doğru yöntem olacaktır. 

Doğal Terapiler 

Kuyruk sokumunda sivilce nasıl geçer?

Kuyruk sokumunda kıl dönmesi içermeyen ve sürekli tekrar etmeyen sivilceler için evde uygulanabilecek basit ve bitkisel yöntemler bulunmaktadır. 

Ilık Zeytinyağı Kürü

Ilık zeytinyağı antibakteriyel özellikleri ile iltihabı temizlemeye ve içerdiği E vitaminleri ile cildin kallojen yapısını yenileme yardımcı olur. Ayrıca cildi yumuşatarak kıl dönmesi şikayetlerini azaltır. Kür için cildinizi yakmayacak bir sıcaklığa gelene kadar zeytin yağını ısıtın. Daha sonra kuyruk sokumunda sivilcenin olduğu bölgeye bir pamuk yardımıyla sürün ve pamuk soğuyana kadar zeytin yağını bölgenin üzerinde bekletin. Bu işlemi en az 10 dakika boyunca yapın. Daha sonra bölgeyi durulamayın. Eğer sivilceniz iltihaplı ise bu uygulama sonunda iltihap dışarı akabilir. Böyle bir durumda bakterilerin yayılmaması ve yeni sivilcelere neden olmaması için bölgeyi ılık su ve antibakteriyel bir sabun ile iyice yıkayın ve kurulayın. Bu uygulama aynı zamanda sivilcenin neden olduğu batma hissi ve ağrıyı da azaltacaktır. En az 1 hafta boyunca günde 2 defa bu işlemi uygulamaya devam edin. 

Zeytinyağı ve Deniz Tuzu Kürü

Ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olan bu maske aynı zamanda sivilcenin kurutulmasına yardımcı olur. Fakat işlemden önce bölgenin temiz ve kuru olması önemlidir. Uygulama için 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile deniz tuzunu karıştırın. Tuzlar ne kadar erir ise o kadar etkili olacaktır. Yine yukarıdaki uygulama gibi zeytin yağını hafifçe ısıtabilirsiniz. Tuzların çözünmesini kolaylaştırır. Daha sonra pamuklu bir pamuk ile karışımı bölgeye iyice yedirin. Eğer ılık zeytinyağı ile uygulama yaptıysanız zeytinyağı soğuyana kadar, normal sıcaklıkta bir zeytinyağı kullandıysanız 15 dakika bekleyin. Bölgeyi ılık su ve sabun ile temizleyin.  Günde en az 2 defa bu işleme devam edin. 

Çay Ağacı Yağı ve Zerdeçal Kürü 

Bölgedeki şişkinliği azaltmaya ve iltihabı temizlemeye yardımcı olur. Uygulama için 1 tatlı kaşığı çay ağacı içine 1 çay kaşığı dövülmüş zerdeçal ekleyin. Günde 4 defa 20 dakika boyunca bir pamuk topuyla bölgeye karışımı iyice yedirin. Daha sonra bölgeyi ılık su ve sabun ile temizleyerek bölgeye akne bandı koyabilirsiniz.  

Eğer yukarıdaki kürleri 2 hafta boyunca uyguladığınız halde sonuç alamazsanız uzman bir doktordan yardım isteyin.  

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pamuklu ve teri çeken iç çamaşırları kullanın. 
  • İç çamaşırlarını günlük olarak değiştirmeye özen gösterin. 
  • Bölgeyi temiz ve kuru tutun. 
  • Gerekiyorsa kilo verin. 
  • Sürekli oturarak iş yapıyorsanız küçük yürüyüş molaları verin. 
  • Doğru oturma pozisyonunda kalmaya özen gösterin. (Kaykılmak, bölgedeki tahrişi arttırır)Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle