Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kalçada Sivilce Nedenleri, Tedavisi ve Doğal Çözümler

Hormonlar nedeniyle oluşacağı gibi çok fazla oturan kişilerin kalçalarında çıkan sivilcelerin oluşma nedenleri arasında vitamin eksikliği nedeniyle de görülebilir.

Kalçada Sivilce

Kalçada Sivilce

Kalçada sivilce oluşması kalçanın yağlı bir bölge olması nedeniyle oldukça sık görülen cilt problemlerinden bir tanesi olmaktadır. Yağ bezinin çok yoğun olarak görüldüğü bölgelerde kişilerde sıklıkla sivilcelenme çok fazla görülmektedir. Derinin altında bulunan yağ bezlerinin sıklıkla oluşması ve kişilerde meydana gelen sivilcelenme sadece vücudun fazla yağ salgılanmakta olan bölgelerinde sivilcelenme çok yoğun olarak görülecektir.

Erkeklerde vücutları daha kıllı olması gereğiyle, kıl kökünde meydana gelen iltihaplanma ile birlikte ortaya çıkan sivilceler genellikle iltihaplı olan sivilcelerdir.

Kıl kökünün iltihabına bağlı olarak sivilcenin büyüklüğü de değişecektir. Bu sivilceler ile oynanması sonucunda da kalça bölgesinde çukura benzeyecek olan izlerin görülmesi de söz konusu olacaktır.

Kalça bölgesinde meydana gelen sivilcelerin yoğun olması ve daha çok oturulma sonucunda kişilerde kaşıntı meydana gelir. Bu nedenle de kişiler kendilerini tutamayıp kaşımaları sonucunda sivilcelerde patlama ve sonucunda da iz kalması görülebilir. Kalçada sivilce oluşması ile birlikte iyileşmesinin ardından lekelerin oluşması da görülmektedir.

Kalçada Sivilce Çıkma Nedenleri

Yağ bezlerinin yoğun olarak bulunduğu seboreik bölge olarak isimlendirilen kalça kısmında da görülmekte olan sivilcelenme kıl köklerinde oluşan tıkanma sonucunda iltihaplanma ile birlikte cilt yüzeyinde meydana gelen sivilceler bazen iltihaplı olur, bazen ise normal sivilce olmaktadır. Kişilerde vitamin eksikliğinden kaynaklanacağı gibi hormonun çok fazla salgılanması sonucunda da sivilcelenme meydana gelecektir. Ayrıca kişilerde kalçalarında sivilce oluşma nedenleri arasında şunlarda bulunur:

 • Sürekli oturmak;
 • Dar kıyafetler giyinmek;
 • Hormon bozukluğu;
 • E vitamin eksikliği;
 • B vitamin eksikliği;
 • Aşırı terleme;
 • Stres;
 • Hareketsizlik;
 • Hormon değişikliği;
 • Yağ asit miktarında azalma.

Kişilerde ortaya çıkan vitamin eksikliğinin oluşması ile de kişilerde sık sık kalça bölgesinde sivilcelenmeye neden olur. B vitamin eksikliği görülen kişilerde ve E vitamin eksikliği yaşamakta olan kişilerde de kalça kısımlarında sıklıkla iltihaplı ya da iltihapsız sivilceler meydana gelebilir. Bu sivilcelerin oynanması ya da sürekli olarak aynı bölgede çıkması ile birlikte kişilerde sivilce izleri meydana gelir.

Kalçada sivilcelerin oluşması ayrıca çok fazla terleyen kişilerde de kıl kökünün ter nedeniyle nemlenmesi sonucunda erkeklerde daha çok sivilcelenme ortaya çıkar.

Bazı kişilerin sık sık kalçalarında sivilce çıkması sonucunda bazı sağlık sorunları olduğundan özellikle de hormonlarından kaynaklı olarak ya da vitamin eksikliği sebebi ile olabileceği bilinmelidir.

Kalçada Sivilce Tedavisi

Sivilceler ergenlik çağında olan yetişme çağındaki insanlarda daha çok görülmektedir. Kalçada çıkan sivilcelerin tedavisi her zaman için sivilcenin tedavisine göre değişecektir. İltihaplı ve çok sayıda meydana gelen sivilcelerin tedavisi her zaman için yavaş olmaktadır. Kullanılan ve doktor tarafından reçete edilmiş kremler ve ilaçlar bazı durumlarda iğneler sonucunda sivilcelerin kuruması mümkün olur.

Birçok kalmasında sivilce meydana gelen kişilerin sivilcelerin tedavisine başlanması durumunda ilk ay içerisinde sivilcelerde artma görülmektedir. Bunun nedeni olarak deri altında oluşan bakterilerin deri yüzeyine çıkarak ölmesi sonucunda oluşacaktır. Sivilce meydana gelmesi ile birlikte uzman hekim tarafından tedavisine başlanması sonucunda 2 ay içerisinde ilaçların düzenli kullanımı sonucunda iyileşme görülecektir. Sivilcelerin gözenekleri her zaman için tıkayacak olduğundan bunun için bakterilerin azalmasında etkili olacak olan şu ilaçlar doktorun gözetimi altında kullanılması gerekmektedir.

 • E vitamini;
 • B vitamini;
 • Kremler;
 • Losyonlar;
 • Antibiyotik.

Antibiyotik kullanımı daha çoğunlukta kişilere iltihaplı ve çok sayıda meydana gelen sivilceler için reçete edilecektir. Etken maddesi tetrasiklin ya da doksisiklin olan antibiyotiklerin verilmesi ile birlikte kişilerde hem kızarıklığın oluşması önlenecektir. Hem de iltihaplı oluşan sivilceler kuruması görülecektir. Kalçasında iltihaplı sivilce meydana gelen kişilerin bu sivilcelerden nasıl kurtulurum sorusunu sık sık sormaktadır. Bu nedenle de uygun ilaçları düzenli olarak kullanması sonucunda sivilce lekeleri kalmadan iyileşme görülecektir.

Kalçada Sivilce Bitkisel Tedavisi

 • 15 dal maydanoz;
 • 1 tane orta büyüklükte limon;
 • 1 su bardağı su.

Bitkisel tedavisi için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından kalçada oluşan sivilcelerin tedavisi için maydanoz ve limon kürü önerilmektedir. Bunun için elde edilecek olan kürün 15 gün boyunca düzenli olarak kullanılması bitkisel tedavisi olarak iyi gelecektir.

Daha önceden yıkamış olduğunuz maydanozlarında küçük parçalara bölünerek suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Haşlamış olduğunuz suyun yarısından fazlasını dökmeli ve üzerine çekirdeklerini ayıklamış olduğunuz taze limonun suyu sıkılmalıdır. Bütün malzemeler blender ile ezilmelidir. Bu kürü her sabah aç karnına düzenli olarak 15 gün boyunca tüketilmelidir. 5 gün ara verilmeli ve ihtiyaç halinde tekrardan uygulanmalıdır.

Kalçada Sivilce Kil Tedavisi

 • 2 tane antibiyotik tablet;
 • 1 yemek kaşığı beyaz kil;
 • 3 yemek kaşığı su.

Çok yoğun olarak sivilcelerinden şikayet eden ve sivilceleri yüzünden oturmakta zorlanan kişilere uzmanlar tarafından evlerinde yapacak oldukları kürlerin arasında beyaz kil ve herhangi bir antibiyotik özelliği olan kimyasal ilaç ile yapacak olduğunuz macun olmaktadır. Beyaz kil 3 yemek kaşığı su ile sulandırılmalı ve bir havan içerisinde 2 tane antibiyotik ilaç toz haline getirilmelidir. Kilin üzerine konularak karıştırılmalı ve sonrasında kalçada meydana gelen sivilcelerin yıkanarak temizlenmesi sonrasında elde edilen macun sürülmelidir. En az 2 saat boyunca kalmalı ve yıkanarak temizlenmelidir. Bu kürü 15 gün boyunca yapmalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 8 oy, ortalama: 4,13 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle