Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hormonal Sivilce Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Sivilceler insanların psikolojik olarak kendisini kötü hissetmesine neden olan iz ve lekelerdir. Bu tür lekeleri ortadan kaldırmak için uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Tanımı

Tıp dilince Polikistik Over Sendrom olarak tanımlanan rahatsızlık birçok kadında sıklıkla görülen durumlar arasında yer alır. Sivilcelerin oluşumunu etkileyen faktörlerin tamamı bu kavram içerisinde yer almaktadır. İlgili rahatsızlık türünün tetiklediği durumlar kişiyi psikolojik olarak yıpratan sonuçlar doğurabilir. Özellikle kadınların sivilceler, aşırı tüylenmeler ve cildin yağlanması gibi sorunlar ile karşılaştığı ve psikolojik olarak yıprandığı görülmüştür.

Hormonal sivilce tedavisi ile var olan sorunlardan kurtulmak mümkündür. Kişinin hormon seviyelerinde yaşanan değişimlerin farklı boyutlarda olması sivilcelerin daha çok ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür durumlardan kurtulabilmek için uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi vardır. İlk olarak uzman hekime veya uygun tedavi merkezine görünüp gerekli testlerin yapılması gerekir. Cildinizin incelenmesi ve dokular ile ilgili ayrıntılı bilgi sağlanması en uygun seçenektir.

Sivilcelerin türemesinin tek sebebi yağlı bir cilde sahip olmak değildir. Belirli bir bölgede sürekli olarak türeyen ve iz bırakan sivilcelerin farklı rahatsızlık türleri ile ilişkisi olduğu ifade edilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek uygulamalar da farklıdır. Uzmanlar tarafından belirlenecek olan uygulamaların eksiksiz ve periyodik bir şekilde sürdürülmesi önemli bir seçenektir. Özellikle ergenlik dönemi (blu çağı) süresinde ortaya çıkan benzer durumların diğer rahatsızlıklar ile doğrudan ilişkilendirilmesi mantıksız olacaktır. Bu nedenle testlerin uygulanması uygun seçeneklerden birisidir.

Hormonal sivilcelerin genellikle yüzün alt kısmında, yanakların alt kısmında ve çene bölgesinde görüldüğü açıklanmıştır. Bu bölgelerde sıklıkla görülen hormonal sivilceler periyodik uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir.

Tedavi Yöntemleri

Hormonal sivilceler için uygulanabilecek tedavi yöntemleri birbirinden farklı olduğu gibi periyodik uygulama gerektiren yöntemleri kapsamaktadır. Bu nedenle yapılabilecek uygulamaları düzenli olarak tekrarlamanız ve uygun şartlarda sürdürmeniz gerekir. Aşağıdaki yöntemleri uygulamadan önce uzman gözetiminde uygulama yapmanız tavsiye edilir. Gelişen belirtiler ve değişim süreci takip edilmesi gerekir.

Cilt Bakımı

Sivilce tedavisinde cilt bakımının önemi büyüktür. Cildin sterilize edilmesi ve temizliğinin sağlanması sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Hormonal sivilce tedavisinde yapabileceğiniz en kolay uygulama yüzünüzü yumuşak temizleyiciler ile sterilize etmektir. Böylece dokuların ve gözeneklerin tıkanması engellenir ve yağ birikimi durdurulur. Ayrıca ölü cilt hücresi oranında büyük bir düşüş yaşanır ve cildiniz canlılık kazanır.

Oral Kontraseptif Kullanımı

Bu seçenek kesinlikle uzman gözetiminde uygulanması gereken tedavi seçeneğidir. Meydana gelen hormonal dengesizliği orantılı seviyeye getirebilmek ve hormonal sivilce oluşumunu azaltıp önlemek için oral kontraseptif kullanılabilir. Oral kontraseptifin bir diğer adı doğum kontrol hapıdır. Doğum kontrol hapları hormon seviyesini düzenler. Böylece hormonal sivilcelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Fakat bu uygulamanın yapılması için testlerin uygulanması gerekir. Yüksek tansiyon, pıhtılaşma sorunu ve kanser türü rahatsızlığı olanların uygulaması son derece sakıncalıdır.

Kompres Uygulaması

Sivilcelerin yoğun bir şekilde bulunduğu bölgeye sıcak kompres uygulaması yapılır. Uygulamanın ardından bölgedeki kan dolaşımı ideal seviyeye çıkar. Kan dolaşımının artmasıyla birlikte cildin yenilenmesi sağlanır. Hormonal sivilceler bu uygulama ile ortadan kalkar. Sıcak su uygulamasının yanı sıra bitkisel çay torbaları da işe yarar. Sıcak bitkisel çay torbasını ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu var olan lekelerin ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Bitkisel (Yeşil) Çay

Sivilce tedavisinde en etkili sonucu veren uygulamalardan bir diğeri ise yeşil çay tüketimidir. Bilindiği üzere vücuttaki toksinleri atmak için kullanılan ve öğün aralarında sıklıkla tüketilen yeşil çay, son derece faydalı bir içecektir. Özellikle kilo problemi olan kişilerin sıklıkla tükettiği bu ürün vücuttan iltihap atmaya da yardımcı olur. İçerisinde yer alan doğal antioksidan ile sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayan yeşil çay tüketiminizi uzman hekimin belirlemiş olduğu seviyede sürdürmek gerekir. Düzenli olarak uygulama yapıldığında kısa sürede sonuç almak mümkündür.

Zerdeçal

İltihap ve ağrı için ideal olan zerdeçal curcumin maddesi ile hormonal sivilcelerin düşmanıdır. İçeriği bakımından sağlıklı sonuçlar veren zerdeçal birçok sağlıklı kür tarifinde de yer almaktadır. Günlük olarak bir bardak ılık süte çay kaşığı ile ufak bir miktar ilave ederek kullanım yapmanız önerilir. İsterseniz uygulamayı 2 veya 3 günde bir yapabilirsiniz. Tüketim alışkanlığınıza bağlı olarak değişim yapabilirsiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle