Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Gözdeki Kahverengi Lekeler Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gözdeki kahverengi lekeler, pek çok insanın şikayet ettiği bir durum haline gelmiştir. Peki, göz çevresinde oluşan bu lekelenmeler neden meydana gelir ve nasıl geçer?

Göz Çevresinde Oluşan Lekelerin Nedenleri

İlerleyen yaşa bağlı bir şekilde cilt bariyerinde değişimler meydana gelir. Hücrelerin yenilenmemesi ve ölmesi sonucunda oluşan kırışıklık ve buna benzer belirtiler, ne yazık ki göz çevresinde de kendisini gösterir. Göz çevresinde oluşan kahverengi lekelerin ilerleyen yaş ile bağlantılı olabildiği bilinmektedir. Ancak ileri yaşlardaki bireylerin yanı sıra daha erken yaşlarda da kahverengi lekelenmeler görülür. Peki, göz çevresinde oluşan lekelerin nedenleri tam olarak nelerdir?

 • Yorgunluk
 • Stres
 • Kahve
 • Sigara
 • Alkol
 • Düzensiz uyku
 • Sağlıksız beslenme
 • Çeşitli cilt sorunları
 • Alerjik reaksiyonlar

Yoğun iş hayatına bağlı bir şekilde stres yaşıyor ve yeterli miktarda uyumuyorsanız yüksek ihtimalle göz çevresinde koyu lekelenmeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Derinin en ince tabakalarından biri olan göz altı, vücudunuzdaki değişimlerden kolayca etkilenir. Üstelik cilde koyu rengini veren melanin pigmentinin bu bölgede fazla olması da yine değişimlerden yoğun miktarda etkilenmeye yol açar.

Göz Çevresindeki Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle yaşam tarzını değiştirmeniz gerekir. Gün içerisinde yeterli miktarda uyuduğunuza dikkat etmelisiniz. Ayrıca öğünleri atlamamalı ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Sağlıklı besinlere yönelerek cilt sağlığınıza olumlu yönde katkılar sağlayabilirsiniz. Bunun yanında uygulayabileceğiniz doğal kür tedavileri de bulunmaktadır. Göz çevresindeki lekeler için doğal tedavileri tercih edebilirsiniz:

Yoğurtlu yulaf ezmesi maskesi

Yulaf ezmesi, sağlıklı bir vücut elde etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen bir besindir. Söz konusu besini tüketerek fayda sağlayabileceğiniz gibi maske olarak da kullanabilirsiniz.

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 çay bardağı kadar yoğurt
 • İsteğe bağlı birkaç damla limon

Yulaf ezmesi, cildin yenilenmesini hızlandırırken yoğurt, nem dengesini kurmaya yardımcı olur. Ayrıca isteğe bağlı bir şekilde kullanabileceğiniz limon neticesinde ciltteki fazla yağın alınmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca maskeyi uyguladıktan sonra 20 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Maskeyi 1 ya da 2 ay boyunca kullanabilirsiniz.

Aloe Vera desteği

Hem kokusuyla hem de sunduğu faydalar ile sevilerek kullanılan aloe vera, göz çevresindeki kahverengi lekeler için de tercih edilebiliyor. Bunun için az miktardaki aloe vera jelini cildinize uygulayabilir ve 10 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. İşlemi 1 ay boyunca tercih etmeniz mümkün. Ancak beklenmedik bir etki görmeniz durumunda kullanımı derhal sonlandırmanız gerekir.

Sıcak su masajı

Doğanın gücünden faydalanmanız oldukça basit. Sadece sıcak sudan yararlanarak dahi göz altındaki lekelerden büyük oranda kurtulmanız mümkün. Bunun için sıcak suya batıracağınız havluyu göz altlarınıza kompres olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sıcak havlu uygulaması, aynı zamanda yorgunluk belirtilerinin giderilmesine de yardımcı olur. Güne başlarken ya da gece vakitleri sıcak havlu yardımıyla gözlerinize 15 dakika civarı mesaj yapabilirsiniz.

Göz Çevresindeki Lekeler Nasıl Önlenir?

Tedavi ve nedenlerin kontrol altına alınması önemli olduğu gibi göz çevresinde leke oluşmaması için çeşitli önlemler alınması da önem teşkil eder. Bunlardan en önemlisi, elbette cildinizin bakımını düzenli bir şekilde yapmanız. Göz çevresindeki lekeleri önlemek istiyorsanız şu faktörlere dikkat etmelisiniz:

 • Yorgunluğunuzu atacak aktivitelere katılabilirsiniz
 • Düzenli spor yapın
 • Yeterli miktarda uyuyun
 • Gün içerisinde yeterince su içtiğinizden emin olun
 • Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın
 • Güneş kremi sürmeden güneşe çıkmayın

Özel olarak üretilen göz altı nemlendiricilerini tercih edebilirsiniz. Cildinizin en yumuşak olan bölgesine sıradan nemlendiricileri uygulamak son derece sakıncalıdır. Bu nedenle göz çevresine özel olarak geliştirilmiş ürünleri tercih etmelisiniz.

Alkol ve sigara gibi maddeler, vücut sağlığınızı doğrudan olumsuz yönde etkilediği gibi aynı zamanda cilt sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler oluşturur. Cildin çok daha kolay kırışmasına, sarkmasına ve koyu renk bir hal almasına yol açan zararlı maddeler, erken yaşta bu sorunlar ile karşılaşmanıza dahi kaynaklık edebilir. Bu nedenlerden dolayı bedeninizi tümüyle korumak istiyorsanız zararlı maddelerden uzak durmanız gerekir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle