Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Sırttaki Kahverengi Lekelerin Nedenleri ve Tedavisi

Sırttaki kahverengi lekeler güneş ışınları nedeniyle ya da doğumsal olarak meydana gelecek pigmentlerin yoğunlaşması sonucunda oluşur. Tedavisinde kullanılan yöntemler ile geçmesi mümkündür.

Sırttaki Kahverengi Lekeler

Sırtta Kahverengi Lekeler

Sırtta meydana gelen çoğunlukla kahverengi rengi olan lekelerin güneş sonucunda meydana gelmektedir. Güneş ışınlarının cilt üzerine değmesi neticesinde Melazma adı verilen lekeler oluşacaktır. Sırtta doğuştan meydana gelen lekelerde bulunmaktadır. Cilde rengini vermekte olan pigmentlerin cilt üzerinde toplanması sonucunda renk değişikliğinin olmasına neden olacaktır. Bu kahverengi lekelerin insanların sağlığı açısından herhangi bir soruna neden olmasa da insanların hayatı içerisinde görüntü olarak rahatsız edici bir durum oluşmasına neden olacaktır. İnsanların ciltleri stres gibi nedenlerden de çok fazla etkilenmektedir. Bunun sonucunda da olacağı gibi kahverengi lekeler bayanlarda görülme nedenleri arasında hormon sorunları olabilir. Bayanların gebe kalması sonucunda oluşacağı gibi aynı zamanda da bayanların hamileliğe bağlı olarak vücutlarında hormonların fazla salgılanması neticesinde de oluşacaktır.

Sırttaki Kahverengi Leke Nedenleri

Melazma oluşması durumunda sırt bölgesinde güneş lekelerin oluşumuna neden olacak durum meydana gelecektir. Güneş lekeleri oluşması halinde cilt pigmentlerinin toplanması halinde melazma adı verilen cilt üzerinde ki lekeler oluşması ile sonuçlanacaktır. Oluşma nedenleri arasında güneş ışınlarına hastanın fazla kalması sonucunda kişilerde kahverengi lekeler cilt üzerinde meydana gelecek durumların oluşmasına neden olacaktır. Melazma oluşmasını engellemek için kişilerin güneş ışınlarından etkilenmemesi çok önemlidir. Ayrıca solaryum tarzında yerlerde bronzlaşmak isteyen kişilerde yapay güneş ışıklarının da cilde çok zararlı olması sonucunda güneş lekelerinin oluşmasına neden olacak bir durum oluşacaktır. Güneş lekeleri sıklıkla şu kişilerde görülmektedir.

 • Hamilelerde;
 • Hormon sorunları olan kişilerde;
 • Hormon ilacı kullananlarda;
 • Beyaz tenlilerde;
 • Yaşlılarda.

Solar Lentigo adı verilen ve daha çoğunlukta 40 yaş üzerinde görülmekte olup çil görüntüsüne benzese de daha büyük olması ile bilinmektedir. Bu lekelerin 40 yaş üstünde olan kişilerde yazın ve kışın sırt bölgesinde görülmektedir. Oluşan kişilerde güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalması sonucunda kişilerde yaşlılık izi olarak da isimlendirilen bu lekeler derinin soyulmasından sonra daha yoğun olarak görülecektir.

Bu lekelerin insanların korkutacak bir sorun olmasa da estetik görüntü olarak insanların rahatsız olmasına neden olacaktır.

Sırt bölgesinde meydana gelen kahverengi lekeler arasında çil adı verilen küçük yuvarlak görünümlü ve keskin sınırları olan lekelerde oluşabilir. Beyaz tenli insanlarda daha yoğun olarak görülmektedir. Çillerin oluşması sonucunda güneş ışınlarına kişinin maruz kalması neticesinde bu lekeler daha da yoğun olarak görülecektir. Kızıl ya da açık tenli olan kişilerin ciltleri üzerinde oluşacaktır. Güneşlenmesi durumunda belirgin olarak ortaya çıkan lekelerin daha sonra solması ile bilinmektedir. Bu kişilerin güneş ışınlarına karşı daha duyarlı olması ile bilinmektedir. Görüntü dışında herhangi bir sorunun olmayacağı ve sadece kişilerde estetik olarak görüntü sorunu olacaktır.

Sırttaki Kahverengi Leke Tedavisi

Cilt üzerinde gelişen kahverengi lekelerin doğumsal ya da sonrasında oluşması durumunda rahatsız edici olan görüntüsünden kurtulmak amacıyla lazer uygulaması yapılması günümüz koşullarında etkili olunmaktadır. Doktor tarafından cilt üzerinde oluşan kahverengi lekenin nedeni ilk olarak belirlenmelidir. Sonrasında ise kişilerin rahatsız edici olan görüntüsünden kurtulmak amacıyla uygun olan tedavi yöntemi her zaman için doktor kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Ayrıca cilt üstünde meydana gelen kahverengi lekelerin evde doğal yollarla maske yaparak çıkarmanın da mümkün olduğu unutulmamalıdır. Sırtta oluşan ve kişilerin yoğun olarak rahatsız olduğu lekelerden kurtulması için uzman cildiye doktorları tarafından günümüzde şu yöntemler uygulanmaktadır:

 • Lazer tedavisi;
 • Kimyasal peeling;
 • Kryoterapi;
 • Elektrokoterizasyon;
 • Skleroterapi;
 • Kimyasal ilaçlar;
 • Leke çıkarıcı kremler.

Hastaların güneşe karşı duyarlı olması, açık tenli ya da kızıl tenli olmaları sonucunda vücutlarında meydana gelen çillerin güneş ışınları sonucunda yoğunlaşmasını önlemek için kişilerin her zaman güneşe çıkacakları zaman ciltlerine uygun olan güneş koruyucu özelliğine sahip bir güneş kremi sürerek güneşe çıkmaları ortaya çıkacak olan ciltte ki lekelenmenin önüne geçmesini sağlayacaktır. Bunun dışında cildiye uzmanları tarafından muayene sonrasında hastanın leke tedavisi için uygun yöntem uygulanmalıdır. Son zamanlarda gelişen tıbbi teknoloji sayesinde lazer tedavisinin etkili olduğu kadar kimyasal peeling de aynı şekilde etkili olmaktadır. Hastaların cilt renklerinin açması için kullanılacak olan yöntemlerin her zaman doktorları tarafından önerilen tedavi yöntemi olması gerekmektedir. Cilt lekesinin tedavisi 4 ile 8 seans arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşmesi günümüz de mümkün olmaktadır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle