Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Vücutta Kahverengi Lekeler Nedenleri ve Tedavisi

Vücutta meydana gelen kahverengi lekelerin sağlığa zararı olmamakla birlikte görüntü olarak rahatsız edicidir. Güneş ışınları ya da yaşlanma sonucunda sıklıkla meydana gelir.

Vücutta Kahverengi Lekeler

Cilt Lekeleri

Cilt üzerinde doğuştan ya da sonrasında cilt üzerinde rengi kahverengi olan yuvarlak ya da farklı şekillerde olan lekeler görülebilir. Bu kahverengi lekelerin oluşması cilt pigmentlerinde toplanması sonucunda bir süre sonra bu hücreler birikmesi neticesinde cildin renk tonunda değişiklik oluşmasına neden olur. Cilt hücresi olan melanin cildin renginde etkili olmaktadır. Bunun sonucunda da kişilerde görüntü olarak rahatsız edecek olan cilt lekeleri oluşmasına neden olur. Cilt lekelerinde etkili olan melanin fazlalığı sonucunda ve toplanması neticesinde ciltte koyuluk oluşmasına neden olur.

Kahverengi lekelerin oluşmasında etkili olan durumların bazıları geçirilen hastalık oluşumudur. Bunların arasında sıklıkla oluşan lekelerin görülmesinde etkili olacak karaciğer hastalıkları meydana gelecektir. Kişilerde genetik olarak ortaya çıkacağı gibi aynı zamanda da duygusal sorunların yaşanması halinde de kişilerde cilt üzerinde rahatsız edici bir görüntünün oluşmasına neden olacak sorunlar ortaya çıkacaktır. Gebelik lekelenme de oldukça etkili olur. Bunun nedeni olarak bayanların hormon salgılanmasında yoğunluk olması sonucunda meydana gelir. Cildin çok yoğun olarak güneş ışınlarına maruz kalması neticesinde cilt pigmentlerinin cilt üzerinde toplanması belirtisi olarak lekeler oluşacaktır.

Ayrıca kişilerin yaşlılık belirtisi olarak da bir süre sonra kahverengi renk tonunda oluşacak lekelerin oluşması da söz konusu olur.

Vücutta Kahverengi Leke Nedenleri

Vücudun cilt hücreleri olan melanin pigmentlerinde yoğunlaşmanın görülmesi sonucunda melanin birikmesi neticesinde cilt lekelerinin oluşması görülmektedir. Cilt lekelerinin sebebi arasında en çok hücrelerin birikmesine neden olacak durumlar ortaya çıkar. İnsanların vücutlarında yeterli miktarda pigment üretilmemesi sonucunda yaşla alakalı olacağı gibi hormonların fazla salgılanması sonucunda gebelik gibi nedenlerden ötürü bayanlarda da ortaya çıkacak bir durum oluşabilir. Sıklıkla insanların ciltlerinde meydana gelen cilt lekeleri oluşumunda etkili olan nedenler şunlardır:

  • Yaşlanma;
  • Kullanılan kimyasal ürünler;
  • Güneş ışınları;
  • Sigara dumanı;
  • Doğumsal nedenler;
  • Hamilelik.

Güneş lekelerinin rengi kahverengi olarak cilt üzerinde meydana gelmektedir. Bunun sebebi olarak kişilerin herhangi bir güneş koruyucu özelliği olan krem kullanmadan güneş ışığına maruz kalması sonucunda cilt üzerinde bir süre sonra kahverengi renkte cilt lekeleri meydana gelecektir. Güneş ışınları sonucunda zararlı olan bu ışınlara kişilerin maruz kalması durumunda melanin üretiminde artma meydana gelecektir. Bunun sonucunda ise pigment üretiminin artması sonucunda cilt kalınlaşmaya başlayacaktır.

Bunun sonucunda da kişilerde sıklıkla kahverengi ton olan ve rahatsız edici bir görünüme meydana gelecek olan ve zararsız olan lekelerin oluşmasına neden olur.

Çoğunlukla doğuştan oluşan yüz ya da sırt bölgesinde oluşan çiller beyaz tenli olan kişilerde yoğun olarak görülecektir. Bu çil adı verilen kahverengi lekelerin yuvarlak bir görüntüsü olmaktadır. Güneş ışığına kişilerin maruz kalması sonucunda çillerin oluştuğu bölgede yayılması da söz konusu olur.

Kafeola isimli olan lekeler doğuştan olacağı gibi çocukluk dönemi içerisinde de meydana gelecektir. Vücudun her bölgesinde görülebilir. Ayrıca kişilerde alerjik reaksiyon sonucunda da kahverengi rengi olan cildin lekelenmesi söz konusu olacaktır. 

Bayanlarda melasma yani gebelik esnasında olmaktadır. Gebelik sonucunda vücudun hormon salgılanmasında fazlalık olacağı için bunun sonucunda ciltte lekelenme görülmektedir. Ayrıca melasma oluşmasının nedenleri arasında stres ve kimyasal olarak kullanılan ilaçların da çok etkili olduğu görülmektedir. Malesma erkeklerde de nadiren görülmekte olan bir cilt lekesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha çoğunlukta kahverengi lekelerin yüz bölgesinde ve sırt bölgesinde oluşması ile bilinmektedir.

Vücutta Kahverengi Leke Tedavisi

Rahatsız edici cilt lekelenmesi oluşması durumunda günümüzde cildiye uzmanları tarafından birçok tedavi yöntemi ile cilt lekeleri giderilir. Bunlardan bir tanesi de lazer ışınlarının cilt üzerinde ki oluşan kahverengi lekelere uygulanması sonucunda birkaç seans sonucunda giderilmesi söz konusu olabilir.

Lekelerin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak amacıyla cilt rengini açacak olan özel kremler kullanılabilir. Ayrıca son yıllarda kimyasal peeling adı verilen bir sıvının doktor kontrolünde cilt lekesi üzerine uygulanarak cilt üzerinden lekelerin soyulması sonucunda kimyasal peeling ile cilt lekelerinde iyileşme görülmektedir.

Mezoterapi uygulaması ile birlikte doktor tarafından çok ince iğnelerin yardımı ile cilde vitamin ve minerallerin verilmesi ile pigmentlerin dağılması ile birlikte cildin normal rengine dönmesi söz konusu olacaktır.

Mezolift uygulaması günümüzde cilt lekelerinin yok olmasında etkili olan tedavi yöntemleri arasında olmaktadır. Mezolift uygulaması sonucunda cilt renginin tonunun diğer tedavi yöntemleri sonucunda bir süre sonra tekrardan oluşması söz konusu olacakken mezolift uygulaması sonucunda lekenin nüks etme durumunu da ortadan kaldırmaktadır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle