Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Yüzde Kırmızı Lekeler Neden Oluşur ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte meydana gelen yüz bölgesinde ki kırmızı lekelerin hormon değişikliği sebebi ile meydana geldiği, rahatsız ettiği görüntüden kurtulmak için maske tarifleri

Hamilelikte Yüzde Oluşan Kırmızı Lekeler

Gebelikte Yüzde Kırmızı Lekeler

Gebelikte cilt üzerinde ton değişikliği birçok bayanın şikayet etmekte olduğu sorunların başında gelmektedir. Bunun birçok sebebi olabilir. Yüz bölgesinde meydana gelen kırmızı lekelerin oluşma nedeninin daha çok hormonların değişikliğinin olması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bazı alerjik reaksiyon oluşması sonucunda kızarıklık ve kaşıntının oluşmasına neden olacaktır. Hamilelikte yüzde meydana gelen kırmızı lekelerin cildin tahriş olması ile ilgili olacaktır. Bu nedenle de hamile bayanların cilt bakımını aksatmamaları tavsiye edilmektedir. Hamilelikte meydana gelecek olan cilt üzerinde ve yüzde meydana gelen kırmızı lekelerin nedenleri arasında şunlarda bulunmaktadır:

 • Hormon değişikliği;
 • Güneş ışınları;
 • Kan hacmin de artış;
 • Alerjik reaksiyonlar.

Gebelik dönemi içerisinde yüzde meydana gelen kırmızı lekelerin oluşmasının en büyük nedenleri arasında östrojen hormonu ile yakından alakalı olmaktadır. Bu hormon sonucunda güneşe karşı hamile bayanlarda hassaslığın oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de yüz bölgesinin güneş ile temas etmesi sonucunda hassaslık artacaktır. Bu nedenle de yüzde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olacaktır.

Güneş ışınlarının ciddi lekelenmelerin oluşmasına neden olacağı için cildin lekelerle dolu olmaması için güneş ışınlarından gebe kadının korunması gerekmektedir.

Bayanların gebeliklerinin ilk aylarında oldukça artan kan basıncının sonucunda yanaklarda kızarıklığın, kırmızı lekelerin oluşmasına neden olacak durumlar oluşabilir. Çoğunlukla gebeliğin son üç ayına girilmesi sonucunda kloazma adı verilen kahverengi ya da kırmızı lekelerin yüz ve burun çevresi üzerinde görülmesine neden olacaktır. Bunun nedenleri yine hormonlara bağlı olmaktadır. Hormonun fazla salgılanması sonucunda cilt pigmentlerinin artmasına neden olacaktır. Bu durumda da deri üzerinde lekelenmenin olmasına neden olacak durum oluşur.

Hamilelikte Yüzde Kırmızı Leke İçin Maske

 • 1 yemek kaşığı maydanoz suyu;
 • 1 yemek kaşığı portakal suyu;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.

1 avuç kadar maydanoz alınarak blender ile ezilir. Sıkılarak 1 yemek kaşığı kadar suyu bir kabın içerisine konulur. Üzerine taze sıktığınız portakalın suyundan 1 yemek kaşığı ilave edilir. Taze sıkılmış limonun suyundan da 1 yemek kaşığı konulur. Bütün bitkilerin suyu karıştırılır. Sonrasında hamilelikte meydana gelen yüz bölgesinde oluşan kırmızı lekelerin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak amacıyla lekelerin üzerine sürülür. Herhangi bir şekilde yıkamayın ve silmeyin.

Bu şekilde cilt üzerinde kuruması gerekiyor. Gün içerisinde yapmış olduğunuz suyu bir kaç defa cildinize uygulayın.

Yulaf Ezmesi Maskesi

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 fincan elma sirkesi.

Kırmızı lekelerin oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bu lekelerin çoğunlukla rahatsız edici görüntüsü dışında sağlık sorunu teşkil etmeyecektir. Bunun sonucunda oluşan rahatsız edici kırmızı lekelerin yok olması için kişilerin yulaf ezmesinden 1 yemek kaşığı kadar havana koyarak dövmeleri ve toz haline getirmeleri sonucunda üzerine doğal olan elma sirkesinden 1 fincan kadar eklemeli ve maske yapmak için karıştırmaları gerekiyor. Sonrasında yüzde oluşan kırmızı lekelerin üzerine sürülmeli ve yaklaşık olarak yarım saat boyunca cilt üzerinde kuruması beklenmelidir. Sonrasında bol su ile durulanmalı ve nemlendirici özelliğine sahip olan krem sürülmelidir.

Hardal Maskesi

 • 1 yemek kaşığı sarı hardal;
 • 3 yemek kaşığı süt.

Hardal maskesini hamilelikte meydana gelen cilt lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca hardal maskesinin yüz bölgesinde haftada bir defa uygulamak cilt sağlığını, cildin aydınlanmasını ve cildin güzelleşmesini de sağlayacaktır. Bu maskeyi yaparken taze sağılmış süt kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bir kabın içerisine koyacak olduğunuz sarı hardalın üzerine 3 yemek kaşığı civarında süt eklenerek karıştırılır.

Sonrasında hamile bayanlar yüzlerinde meydana gelen kırmızı lekelerin üzerine sürülür. 20 dakika beklendikten sonra bol suyla durulanır.

Nişasta Maskesi

 • 1 yemek kaşığı nişasta;
 • 2 yemek kaşığı kayısı yağı;
 • 2 yemek kaşığı susam yağı;
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Maskeyi evinizde kolaylıkla hazırlayabilir ve kırmızı lekelerin yok olması için cilt üzerine her cilt tipine sahip olan hamile bayanlar uygulayabilir. Bunun için nişasta bir kabın içerisine konulur ve üzerine 2 yemek kaşığı kayısı yağı, susam yağı ve zeytinyağı ilave edilerek macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Bu kür haftanın iki günü sadece temiz bir cilt üzerine uygulamalı, sonrasında 20 dakika boyunca bekletilerek bol su ile durulanmalıdır. Kısa süre içerisinde hamilelik dönemi içerisinde meydana gelen kırmızı lekelerin gözle görülür biçimde azaldığını fark edeceksiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle