Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri

Bazı bayanların hamileliği esnasında ciltlerinde kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekelerin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak için evinizde hazırlayacağınız maske tarifleri

Pirinç Maskesi

 • 1 çay bardağı pirinç;
 • 2 su bardağı su;
 • 1 fincan yulaf unu;
 • 1 yumurta akı;
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

Hamilelikte bazı bayanların ciltleri üzerinde kahverengi lekeler oluşmasına neden olur. Gebelikte hormon sorunları nedeniyle oluşacak olan bu lekelerin sağlık açısından hiçbir sorun olmasa bile görüntü olarak hastaların rahatsız olmasına neden olacak bir sorun oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda hamilelikte meydana gelen lekeleri çıkarmak için pirinç maskesi uygulamaları gerekmektedir. Yukarıda verilen ölçüleri kullanarak bu maskeyi evinizde kolaylıkla hazırlamanız mümkün olacaktır. Pirinç yıkandıktan sonra suyun içerisine konularak lapa oluncaya kadar haşlanması sonucunda süzülerek bir kabın içerisinde ezilmelidir. Üzerine yulaf unu ve sıra ile diğer malzemelerde eklenerek karıştırılır. Hamilelikte meydana gelen ve rahatsız olduğunuz lekeler cildin neresindeyse kişinin bu lekeleri çıkarmak için cilt üzerine sürerek bekletmelidir.

Sonrasında temizlenmeli ve haftada bir defa bu kürü uygulaması cilt lekelerinden hızla kurtulmasını sağlayacaktır.

Soğan Maskesi

 • 1 tane kuru soğan;
 • 1 tane patates;
 • 2 yemek kaşığı badem yağı.

Bayanların ciltlerinde hamilelik sonrasında kahverengi lekeler kalabilir. Bu cilt lekelerinin rahatsız edici bir görüntüye sahip olacağından evlerinde yapacak oldukları soğan maskesi ile bu lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Malzemeler arasında var olan kuru soğanın beyaz olmasına ve orta büyüklükte olmasına dikkat edin. Patatesi ve kuru soğanı rendeledikten sonra üzerine badem yağı eğer badem yağı olmaması durumunda zeytinyağı koyarak karıştırın. Cilt üzerine sürün ve 15 dakika boyunca günlük olarak cildiniz üzerinde kalmasını sağlayın. Sonrasında soğuk suyla bu maskeyi temizleyin.

Aloe Vera Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli;
 • 1 çay kaşığı pirinç nişastası.

Doğumdan sonra bayanların ciltlerinde kalan hamilelik lekelerini çıkarmak için yapacağınız maske aloe vera maskesidir. Bu bitkinin yapraklarında bulunan jelin cilt sağlığına çok faydalı olması sayesinde lekeleri hızla iyileştirdiği de bilinmektedir. 1 tatlı kaşığı kadar aloe vera yaprağını ikiye bölerek içerisinde ki jeli çıkarın. sonrasında bir kabın içerisine koyarak üzerine 1 çay kaşığı pirinç nişastası koyarak malzemeleri karıştırın. İsteğe bağlı olarak zeytinyağı ve taze limon suyundan da bir miktar ekleyebilirsiniz. Temizlemiş olduğunuz cilt üzerine sürülmesi sonucunda 30 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilmeli ve sonrasında durulanmalıdır.

Yulaf Maskesi

 • 1 tane taze salatalık;
 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt.

İlk olarak yulaf ezmesini bir havan içerisinde ezerek toz haline getirmeniz gerekiyor. Bir kabın içerisine konulur üzerine orta büyüklükte taze salatalık kabukları soyularak rendelenir. Salatalığın kabuklarını atmıyorsunuz. Üzerine süzme yoğurttan bir tatlı kaşığı kadar ilave edilir. Bütün malzemeler karıştırılır. Cilt üzerinde ki lekeler soyduğunuz salatalık kabuğu ile ilk olarak cilt temizliği yapılır. Sonrasında karıştırmış olduğunuz bu karışımdan cildin hangi bölgesinde lekeler meydana geldiyse o bölgeyi kaplayacak şekilde sürülür.

Cilt üzerinde kuruduğu zaman kazındıktan sonra bol suyla yıkanması sonucunda bu maskeyi haftada bir defa uygulamanız gerekiyor.

Çilek Maskesi

 • 40 gram orta büyüklükte çilek;
 • 2 yemek kaşığı lavanta yağı;
 • 1 çay kaşığı kuru maya.

Hamilelikte oluşan cilt lekelerinden rahatsız olan bayanların evlerinde kolaylıkla uygulayacak oldukları çilek maskesi için ilk olarak üç ya da dört tane orta büyüklükte çilek bol suyla yıkandıktan sonra bir kabın içerisine konularak bir kaşık yardımıyla ezilmelidir. Püre kıvamına gelinceye kadar ezdiğiniz çileklerin üzerine 1 çay kaşığı kuru maya ilave ettikten sonra 2 yemek kaşığı lavanta konularak macun kıvamına gelene kadar karıştırılması gerekiyor. Sonrasında bu elde edilen maskeyi cilt üzerine lekeleri kapsayacak şekilde çok ince bir tabaka şeklinde sürülerek yarım saat boyunca cilt üzerinde bekletilerek yıkanması gerekiyor. Maskeyi haftada bir defa lekelerin olduğu bölgeye uygulamalısınız.

Karbonat Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Karbonat cilt üzerinde oluşan lekeleri çıkarma konusunda yardımcı olacaktır. Bunun için yukarıda verilen bütün malzemelerin bir kabın içerisine konularak karıştırılmalıdır. Maskeyi hazırlarken içerisine koyacak olduğunuz limonun taze limon sıkılarak maskenin içerisine konulmasına dikkat etmeniz gerekiyor. cildinizi temizlemelisiniz. Bunun için cilt temizliğinde faydalı olan salatalık kabuğunu kullanabilirsiniz. temiz cildin üzerine çok az bir miktar sürülerek masaj yaparak bölgeye yedirilmelidir.

Sonrasında beklenir ve yarım saat sonra cilt bol suyla yıkanarak maske çıkartılmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle