Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifleri

Cilt üzerinde oluşan doğumsal lekelerin ya da güneş lekelerinin rahatsız edici görüntüsünden şikayet edenlerin evlerinde hazırlayacak oldukları doğal maske tarifleri

İbrahim Saraçoğlu’ndan Cilt Lekesi Maskesi

 • 10 dal maydanoz;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 su bardağı maden suyu;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Cilt lekelerinin oluşması insanların çoğunda estetik olarak görüntüsünden rahatsız olacaktır. Özellikle de insanlarda yaşın ilerlemesi sonucunda meydana gelecek olan kahverengi lekelerin yok olması için doğal maske tarifleri aradıkları zaman Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından maydanoz maskesinin yapılması sonucunda düzenli kullanım neticesinde bu lekelerin hızlı bir şekilde iyileşmesi görüldüğü konusunda kişileri bilgilendirmektedir. Bunun için 10 dal maydanoz bol su ile yıkanarak küçük parçalara bölündükten sonra sapları ile birlikte 1 su bardağı maden suyunun içerisine konularak 20 dakika boyunca kaynatılmalı. Haşlanmış maydanozun bir kabın içerisinde püre kıvamına gelinceye kadar ezilmesi gerekiyor. Üzerine 1 çorba kaşığı kadar taze sıkılan limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek karıştırılmalıdır. Sonrasında leke üzerine sürülmeli ve 20 dakika boyunca cilt üzerinde beklenmelidir. Bu maskeyi cilt lekelerinden şikayetçi olan kişilerin gün aşırı uygulaması tavsiye edilmektedir.

Kil Maskesi

 • 3 yemek kaşığı beyaz kil;
 • 10 taze gül yaprağı;
 • 1 su bardağı su;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Maskeyi hazırlamanız için İbrahim Saraçoğlu tarafından aktarlardan satın alacağınız kilin renginin beyaz olmasına dikkat etmeniz konusunda maskeyi yapan kişileri uyarmaktadır. Bunun için 1 su bardağı suyun içerisine taze gül yapraklarının konularak kaynatılması gerekiyor. Kullanacak olduğunuz gül yapraklarının kadife gül olmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında bu maskeyi yapmak için kaynamış olan gül yaprakları bir kabın içerisine konularak beyaz kil üzerine konulur. Gül yapraklarını kaynatmış olduğunuz sudan bir miktar üzerine konulur. En sonunda organik bal ilave edilerek macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılmalıdır. elde ettiğiniz maskenin cilt üzerinde leke olan bölgeye sürülmesi ve 30 dakika boyunca cilt üzerinde bekletilerek sonrasında yıkama işlemi yapılmalıdır.

Bu kür haftada bir defa cilt lekesi olan bölgeye yeniden yapılarak uygulanmalıdır. Eğer ki cilt üzerinde oluşmuş lekelerin çok olması sonucunda malzemeleri bir miktar arttırabilirsiniz.

Lavanta Maskesi

 • 1 çorba kaşığı yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 2 yemek kaşığı lavanta yağı.

Lavantanın her zaman cilt üzerinde etkisi bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu kür ise cilt üzerinde meydana gelen doğumsal lekelerin ya da güneş lekelerinin ya da hastalarda yaşlılığa bağlı olarak oluşacak ciltteki lekeleri hızlı bir şekilde yok edebilmek için uygulayacak olduğunuz bir maske olmaktadır. Bu maskeyi hazırlamak için kullanacak olduğunuz maskenin malzemeleri yukarıda yazmaktadır. Bütün malzemeleri temin ettikten sonrasında bir kabın içerisinde karıştırılmalı ve sonrasında cilt üzerinde ki lekenin olduğu alan temizlendikten sonra bu maske uygulanmalıdır. 30 dakika süresince leke üzerinde bekletilmeli ve sonrasında bol suyla durulanmalıdır.

Bal ve Limon Maskesi

 • 1 yemek kaşığı bal;
 • Yarım limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı tarçın.

Elde edecek olduğunuz maskeyi evinizde bulunan malzemeler ile kolaylıkla hazırlayabilir ve cilt lekelerinin doğal cilt rengine dönmesi için uygulayabilirsiniz. Kullanacak olduğunuz bal her zaman organik olmasına dikkat etmeli ve kullanacağınız limon suyunun da taze sıkılmış yarım limon olmasına dikkat edin. Toz tarçın da malzemelere ilave edilerek karıştırılır. Bu maskenin her zaman temiz olan cilt üzerine uygulanması ve bekletildikten sonra yıkanması gerekiyor.

Kabak Çekirdeği Maskesi

 • 1 yemek kaşığı kabak çekirdeği;
 • 1 yemek kaşığı süt;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

Maskeyi evde hazırlayacağınız zaman kullanacak olduğunuz kabak çekirdeğinin içini bir havana koymalı ve toz haline gelinceye kadar dövün. Ardından 1 yemek kaşığı süt koyun. Organik balda ilave edildikten sonrasında karıştırılır ve bütün malzemelerin karışması sonucunda ciltte rahatsız eden görüntünün üzerine sürülmelidir. Bu kür 20 dakika boyunca cilt üzerinde kalması gerekiyor. Yıkanmalı ve her hafta düzenli olarak tekrar edilmesi sonucunda cilt lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Maskesi

 • 2 yemek kaşığı maydanoz yaprağı;
 • 1 yemek kaşığı limon kabuğu;
 • 1 fincan susam yağı.

Limon maskesini cilt lekelerini gidermek için yapacağınız zaman her daim maydanozu bol su ile yıkadıktan sonra yapraklarını elinizle kopartın. Sonrasında 1 tane orta büyüklükte limon rendelenmeli ve bir kabın içerisine konulmalıdır. Blender ile ezmiş olduğunuz maydanoz yapraklarının limon kabuğunun içerisine konulmasının ardında 1 fincan susam yağı da üzerine eklenir. Bütün malzemeler maske elde edilmesi için karıştırılır. Sonrasında cildin rahatsız edici görüntüsü olan leke üzerine sürülür. Kuruması beklenir. Yaklaşık olarak 30 dakika boyunca cilt üzerinde kaldıktan sonra nemlendirici özelliğine sahip olan bir sabun ile yıkanmalıdır. Bu kürü her gün düzenli olarak yeniden yaparak uygulamanız sonucunda lekelerde hızla iyileşme ve ayrıca cildin hücrelerinde yenilenme meydana gelecektir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle