Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Güneş Lekesinde Etkili Olan Çözümler Nelerdir?

Güneş lekesi yaşlı insanlarda ya da hamilelerde çok görülmektedir. İnsanları rahatsız edici bir görüntü oluşmasına neden olan bu lekeleri çıkarmak için doğal maske tarifleri.

Semizotu Maskesi

 • 30 gram semizotu;
 • 20 gram adaçayı;
 • 1 su bardağı maden suyu.

Güneş lekelerinin hamilelik döneminde hormonsal nedenlerden ya da yaşı ilerlemiş kişilerde de görülebilir. Bunun için maden suyu ocağa konularak kaynatılması gerekmektedir. Fokurdamaya başlaması sonucunda üzerine sapları ile birlikte semizotu ve daha sonradan 20 gram yaklaşık olarak 2 yemek kaşığı kadar adaçayı konularak 10 dakika boyunca kabın ağzı kapalı bir şekilde kaynatılmalıdır. Süre tamamlanması sonucunda kabın ağzı kapatılmadan 30 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Sonrasında süzme işlemi gerçekleşmelidir. Semizotunun ve adaçayının bir kaşık yardımıyla ezilmesi ve macun kıvamına getirilmesi sonucunda güneş lekesi olan bölgeye uygulanmalıdır. Bu kür haftada iki defa yapılmalı ve sürülen bölge üzerinde en az 45 dakika boyunca bekletilmelidir. Daha sonrasında ılık su ile yıkanmalı güneş lekeleri iyileşinceye kadar uygulanması gerekiyor.

Maya Maskesi

 • 1 çay kaşığı kuru maya;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Özellikle de bayanların gebelikte yaşamakta oldukları güneş lekeleri için evde hazırlayacak olduğunuz peeling sayesinde kimyasal madde kullanmadan evde yapacağınız bu kür sayesinde güneş lekelerinin tedavisini gerçekleştirebileceksiniz. Bunun için yukarıda yazmakta olduğumuz bütün malzemeler konulmalıdır. Karıştırdıktan sonra ciltteki meydana gelen güneş lekelerinin yok olması için sürülmelidir. Güneş lekeleri giderilir ve bu kür ile yok edilebilir.

Hamilelikte meydana gelen ve boyundaki oluşan lekelerin peeling sayesinde yapılması ve daha sonrasında soyulma sonucunda yok olduğunu da fark edeceksiniz.

Maydanoz Maskesi

 • 2 yemek kaşığı maydanoz yaprağı;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 yemek kaşığı limon suyu.

Evde hazırlayacak olduğunuz bitkisel kür sayesinde kimyasal ürünler kullanmamış olacaksınız. Güneş lekelerinin yok olması ve giderici özelliği olan ciltteki güneş lekelerini kesin olarak tedavi edebilecek olan bu kür peeling olarak da uygulayabilirsiniz. Güneş lekelerine iyi gelecek olan ve lekelerin son bulan durum oluşması için maydanozun yaprakları kopartılarak 2 yemek kaşığı kadar bir kabın içerisine konulur. Daha sonradan blender yardımıyla ezilmesi gerekir. Kesin olarak lekelerden kurtulmak isteyen kişilerin blender ile ezdikleri maydanoz yapraklarının üzerine 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edilir. Daha sonrasında 1 yemek kaşığı limon suyu konularak karıştırılmalıdır. Bu yöntem ile lekeler tedai edilir. Rahatsız edici bir görüntü oluşması sonucunda evde uygulayacak olduğunuz bu kür haftada iki defa ciltteki lekelerin üzerine sürülmeli ve 20 dakika bekletildikten sonra bol suyla yıkanmalıdır.

İsveç Maskesi

 • 1 tane patates;
 • 1 yumurta sarısı.

Güneş lekelerinin tedavisi için kesin çözüm aramakta olan kişilerin cilde iyi gelecek olan ve güneş lekelerin yok olmasını sağlayacak olan peeling uygulaması için yapacak oldukları doğal tedavisi sayesinde kesin olarak yok olmasını herhangi bir kimyasal kullanmadan ve derinin soyulması gibi durum olmadan son bulan bir maske hazırlayabilirsiniz. Bunun için orta büyüklükte olan taze patates rendelenmeli ve üzerine bir tane yumurta sarısı kırılmalıdır. Ardından lekelerin yok olması için ve kesin olarak giderici kürü hazırladıktan sonra lekenin üzerine sürülmelidir. Bir saat boyunca leke üzerinde bekledikten sonra bol suyla yıkanması gerekiyor.

Nişasta Maskesi

 • 1 yemek kaşığı nişasta;
 • 1 çay kaşığı organik bal;
 • 2 yemek kaşığı süt;
 • Yarım çay kaşığı tuz.

Cilt üzerinde meydana gelen güneş lekelerinin daha çoğunlukla yaşın ilerlemesi sonucunda meydana gelir. Bunun için rahatsız edici görüntünün yok olması için nişasta maskesi evde hazırlanacak olan bir kür olmaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz bütün malzemeler bir kabın içerisinde karıştırıldıktan sonra haftada iki defa etkilenen bölgeye sürülmesi sonucunda etkili olacağı unutulmamalıdır.

Salatalık Maskesi

 • 1 tane salatalık;
 • 2 yemek kaşığı yoğurt.

Cilt sağlığı konusunda etkili olan ve cildin yenilenmesini sağlayacak olan salatalık güneş lekelerini iyileşmesi için de kullanılmaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen güneş lekelerinin yok olması için hazırlayacak olduğunuz maske için salatalık maskesi hazırlamalısınız. 1 tane orta büyüklükte olan taze salatalık kabukları soyulması sonucunda rendelenir. Üzerine 2 yemek kaşığı tercihen koyacağınız süzme yoğurt karıştırılır. Daha sonrasında güneş sonucunda vücutta meydana gelen lekelerin yok olması için oluşan bölgeye sürülür. 30 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Çok ince bir tabaka şeklinde ve haftada iki defa uygulamanız etkili olur.

Karbonat Maskesi

 • 2 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı.

Güneş lekelerinin insanları rahatsız edici bir görüntüsü olacaktır. Bunu yok etmek isteyen kişilerin yapacak olduğu doğal tedavi yöntemleri arasında karbonat maskesi bulunmaktadır. Bunun için yukarıda ihtiyacınız olan bütün malzemeler bir kabın içerisine konularak karıştırılması gerekiyor. Güneş lekesi vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Bu durumda lekelerden rahatsız olan kişiler cilde çok ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. 30 dakika boyunca bekletilmeli ve kişilerin bol suyla durulaması gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle