Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığında Beslenme ve İyi Gelen Kür Tarifleri

Zona hastalığının tedavisinde iyi gelen lahana ya da kuşburnu gibi yiyeceklerin tüketilmesi hastalığın ilerlemesini durduracak ve semptomların hafiflemesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Zona Hastalığı Beslenme

Sinir uçlarına yerleşmiş olan herpes zoster isimli virüs kişilerin hayatı içerisinde içi su dolu olan kabarcıkların oluşmasına ve aşırı bir kaşıntı olmasına neden olacak bir durumdur. Kişilerin doğru bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Kişilerin tüketecek oldukları gıdalar son derece önemli olmaktadır. Bunlar en çok B vitamini ve D vitamini içeren yiyecekler olması son derece önemli olacaktır. Kişilerin virüsün yayılmasını engellemek için armut gibi antiviral yiyecekler tüketmesi gerekmektedir.

Beslenmesi içerisinde yağlı et, füme ürünlerinin tüketilmesi, hayvansal yağlar, karaciğer, böbrek gibi ürünler, konserve gıdaları yenmemelidir. Ayrıca zona hastalığı süresi boyunca siyah çay, kafeinli içecekler krema gibi şekerli ürünler tüketmemesi gerekmektedir. Her türlü baharat, taze süt, alkol, çikolata gibi ürünlerin çok zararlı olacağı unutulmamalıdır.

Hastaların mümkün olduğu kadar diyetleri içerisinde sıvı alımının yapılması gerekmektedir. Kızartmaların her biri yasak olacaktır. Buharda pişirilmiş olan ya da haşlanma olan gıdalar tüketecektir. Doğal olarak üretilen gıdalar tüketmeli, küçük porsiyonlar içerisinde sık sık tüketmelidir.

Daha çok izin verilen ürünler arasında mayasız ve tahılsız ekmek yemesi gerekmektedir. Karabuğday, yulaf ezmesi, pirinç ve mısır püresi tüketmesi gerekmektedir. Gazsız mineralli sular yemelidir. Narenciye ürünlerinden bu süre içerisinde uzak durmalı ve bunun yerine özellikle de yeşil olan sebzeler tüketmelidir. Kefir ve ekşi süt ürünleri tüketmeleri gerekmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi için kişinin bol C vitamini alması gerekmektedir. Fakat bunu narenciye ürünlerinden almamalıdır. Bunun içinde tam bir C vitamin deposu olan kuşburnu tüketmesi gerekmektedir. Kişilerin zona hastalığı yaşaması durumunda bol bol antiviral özelliği olan kuşburnu ve armut tüketmeleri faydalı olacaktır. Kuşburnu çayı yaparak içeceğiniz gibi aynı zamanda da meyvelerini çiğ olarak tüketmeniz de faydalı olacaktır.

Doktorlar tarafından her zaman için fındık, Antep fıstığı, kuru üzüm, badem, kaju fıstığı, ceviz tüketmeleri gerekmektedir. Meyvelerden daha çok armut tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca kurutulmuş kayısı ve kuru erik tüketmeleri önerilecektir. Ahududu çok faydalı bir besin olmaktadır. Yaban mersini, çilen, kuş üzümü önerilmektedir. Balık ve deniz ürünleri çok faydalı olmaktadır. Bunların içerisinde somon balığı, kalamar ve yılan balığının faydalı olması ile bilinmektedir. Yeşil sebzeler tüketmesi gerekmektedir. Kuzukulağı, ıspanak gibi yeşillikler tüketmelidir. Meyve tüketmeleri gerekmektedir. Elma, kayısı ve erik ya da kiraz tüketmeleri faydalı olacaktır. Buğday tohumu, yulaf ezmesi, bitkisel yağların kullanımı, sebzeler içerisinde kırmızı kuru soğan, kırmızı biber, Brüksel lahanası, brokoli, pancar, patlıcan, mısır ve havuç gibi yiyecekler tüketmelidir.

Zona Hastalığı Bitkisel Kürler

Hastaların çoğunun zonaya ne iyi gelir sorusunu sormaktadır. Bu hastalığı tetikleyecek durumlar olduğu gibi tüketmeniz durumunda hastalığın faydalı olacağını da unutmamalısınız. Sarı kantaron yağının kullanılacağı gibi, kuşburnu çayının tüketilmesi de fayda sağlayacaktır.

Lahana Suyu

  • 200 gram lahana yaprakları;
  • 1 litre su.

Lahana besin değeri olarak çok yoğun olması sayesinde hem döküntülerin hem de kaşıntıya iyi gelecektir. Bunun için satın aldığınız taze lahanalar klorsuz suyun içerisine konularak 30 dakika boyunca kısık ateşte pişirilmesi gerekmektedir. 30 dakika boyunca da demlenmesi beklenir. Özellikle de döküntüler oluşması durumunda ya da kaşıntı yoğun oluşması sonucunda su içmeleri normal olacaktır. Lahana kaşıntıyı alacaktır. Kişilerin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak olan kişilerin çiğ olarak da tüketecek olduğu gibi aynı zamanda da suyunu içmeleri sağlıklı olacaktır. Hazırlamış olduğunuz bu suyu gün içerisinde belirli aralıklarla içmeniz tavsiye edilmektedir. Haşlamış olduğunuz lahanaları da çöpe atmak yerine tüketmeniz hızla iyileşmenizi sağlayacaktır. Lahana kürünü hastalığınız iyileşene kadar her gün düzenli olarak uygulamalısınız. 

Semizotu Kürü

  • 200 gram semizotu;
  • 300 gram yoğurt.

Semizotu haşlayın. 300 gram taze yoğurt içerisine haşladığınız ve soğuttuğunuz semizotu yoğurdun içerisine katarakt karıştırılmalıdır. Bunu günde 2 defa tüketmelisiniz. Semizotu içerisinde çok fazla omega-3 yağ asidi barındırmaktadır. Zona hastalığının tedavisinde çok etkili olmaktadır. Özellikle de balık tüketemeyen insanların ve kaşıntısının çok yoğun olması sonucunda kişilerin semizotu tüketmeleri tavsiye edilmektedir. D vitamini açısından da semizotu zengin olmaktadır. Çiğ olarak tüketmeniz de ayrı bir yarar sağlayacaktır. Zona hastalığının tedavisinde günde 2 defa sabah ve akşamları hastalığınız iyileşene kadar tüketmeniz tavsiye edilmektedir. 




1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle