Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zona Hastalığında Sirke İyi Gelir mi?

Zona hastalığı yaşamakta olan bir kişinin Elma sirkesi sürmesi sonucunda yaraların hızlı bir şekilde iyileşeceği ve kaşıntı gibi birçok belirtinin azalacağı için zona hastaları elma sirkesi kullanmalıdır.

Zona Hastalığı Sirke Tedavisi

Elma Sirkesi

Zona hastalığı meydana gelmesi sonucunda hastalığa bağlı olarak yaralar oluşacaktır. Aynı zamanda da kaşıntının fazla olması nedeniyle kişi huzursuz olacaktır. Zona tedavisinde en etkili çözümlerden bir tanesi de elma sirkesi olmaktadır. Hastaların burada dikkat etmesi gereken sirke olarak sadece elma sirkesi kullanmaları gerektiği olacaktır. Elma sirkesi kullanan kişiler zona hastalığına çare bulmaktadır. Çünkü elma sirkesinin içerisinde doğal dezenfektan bir madde vardır. Bunun sayesinde elma sirkesi sürüldüğü zona bölgesinde ki yaraları güvenli bir şekilde iyileştirme konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca sirkenin bilmelisiniz ki antiviral özelliği bulunmaktadır. Bunun sayesinde de kişilerde ki zona sirke tedavisi hızlı bir şekilde iyileştirme özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Kronik bir hastalık olmaktadır. Hastalığın aslında sebep olarak su çiçeği geçiren kişilerin bu virüsü taşıyor olmasıdır. İnsanların bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda da ortaya çıkacaktır. Zona hastalığı çok sık rastlanan bir virüsten kaynaklanmaktadır. Ayrıca yaşlı insanlarda daha çok görülmektedir. Bunun için kullandıkları ilaçlar ise yetersiz kalması sonucunda hastalık çekilmez bir hal almaktadır. Zona hastalığının tekrar edici bir özelliğine sahip olması nedeniyle insanların hayatının içerisinde bağışıklık sistemlerinin her zayıfladığı zamanlarda tekrardan ortaya çıkması ile bilinmektedir. İnsanlarda bu durumda kaldıkları zaman ve ilaçların fayda etmediği durumlarda bitkisel yönden tedavi olmak için arayışlara girmektedir.

Vücudun değişik bölgelerinde çıkmış olan yaraları iyileştirmek istiyorsanız elma sirkesini kullanmanız son derece fayda sağlayacaktır.

Zona Hastalığında Sirkenin Kullanımı

Elma sirkesi sadece bulunan bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Bunun için bir miktar su ile eşit oranda bir kabın içerisinde karıştırmanız gerekmektedir. Daha sonradan bir pamuk ya da bez yardımıyla zona olan bölgeye eşit miktarda sürmeniz gerekmektedir. Hastalığın var olan yaraları tamamen geçene kadar her gün düzenli olarak gün içerisinde bir kaç defa uygulamanız gerekmektedir. Bir diğer kullanımı ise bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı bal macun kıvamına getirilmelidir. Ardından bu karışımı bir su bardağı su ile karıştırıp hazırlamış olduğunuz macunu eritin. Gün içerisinde bir kez içmeniz de zona tedavisinde etkili bir yöntem olacak ve hastalığın ilerlemesini durdurup yaralarınızı da hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır.

Elma sirkesi uygulanmış olduğu bölgenin hızla iyileşmesini sağlamaktadır. Bu nedenle de zona hastaları kullandığı zaman yara bölgesinin iyileşmesini ve yaralarının iz kalmamasını sağlamaktadırlar. Sizlerde ya da çevrenizde bulunan kişilerin zona hastalığı olması durumu içinde elma sirkesi kullanarak yaralarınızı iyileştirecek özelliğini kısa süre içerisinde fark edebilirsiniz.

Zona Hastalığında Buz Kompresi

Zona hastalığında meydana gelmekte olan su kabarcıkları ve ağrı şiddetli olabilir. Bunun için soğuk su ya da buz uygulaması hem kabarcıkların hızla küçültülmesini sağlayacaktır hem de ağrının azalması konusunda yardımcı olacaktır. Kaşıntının olması nedeniyle kişiler zor zamanlar yaşayacak ve ciltlerini tahriş edene kadar da geçmek bilmeyen kaşıntı meydana gelecektir. Bu durumda buz uygulaması son derece etkili olacak ve kaşıntıyı azaltacağı gibi ağrının da dinmesi konusunda etkili olacaktır. Bunun için kişilerin temiz bir havlu içerisine buz koymaları gerekmektedir. Zona olan bölgeye hafif bastırılarak ve masaj yapılarak uygulanması gerekmektedir. Bu işlemi 20 dakikadan daha uzun süre yapmanız önerilmemektedir. Ağrınız ve kaşıntınız bu süre içerisinde ciddi oranda azalmış olacaktır. Birkaç saatte bir ağrının şiddetlenmesi durumunda tekrardan uygulanır. Fakat uygulayacak olduğunu buzların taze olmasına ve yeni buzdolabından çıktığına ayrıca sardığınız havlunun da her defasında temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Daha önceden uyguladığınız bir havlu tekrar uygulanmamalıdır. Hastalığın nüks etmesine neden olabilir. Ağrının ve kaşıntının çok yoğun olması durumlarında hastanın uygulaması gereken bir diğer yol ise soğuk suyla duş almak olacaktır.

Birkaç dakika boyunca soğuk suyun zona hastalığının olduğu bölgeye temas etmesi ağının azalmasına ve kaşıntının yok olmasını sağlayacaktır.

Zona Hastalığında Aloe Vera

Yara izinin kalmasını engelleyeceği gibi aynı zamanda da hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesi konusunda da çözüm olacaktır. Aloe veranın yatıştırıcı bir özelliğinin de olduğunu söylemek isteriz. Bu nedenle de oluşan hem ağrının hem de kaşıntının hızlı bir şekilde yok olması konusunda etkili olacaktır. Kişilerin aleo vera bitkisinin içerisinde ki jel çıkartıp bu jeli zona olan bölgeye ince tabaka şeklinde sürmeleri ve masaj yapması gerekmektedir. Hemen yıkamamalı ve en az yarım saat boyunca kalması gerekmektedir. Ardından temizlenmesi için ılık suyla ve antibakteriyel bir sabun ile yıkanması gerekmektedir. Gün içerisinde birkaç kez tekrar etmeniz kısa süre içerisinde fayda sağlayacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 5 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle