Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Avuç İçi Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Avuç içi kuruluğu, günümüzde çok sık yaşanan problemlerden bir tanesidir. Avuç içinin yanı sıra ellerin geneline de yayılan kuruluğun birden fazla nedeni olabilmektedir.

Avuç İçi Kurumasının Nedenleri

Avuç içi kuruması, günümüzde çok sık rastlanan bir sorundur. Farklı nedenlerden ötürü meydana gelen sağlıklık problemi, ne yazık ki gündelik yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Ellerin terlemesi gibi kuruması da bazı problemlere işaret edebilir. Bu nedenle avuç içi ve eller, düzenli bir şekilde izlenmelidir. Eğer kuruma, kısa bir süreliğine meydana gelmiş ve ardından geçmiş ise çevresel etkiler araştırılmalıdır. Ancak yaşanan kuruluk uzun bir süredir devam ediyorsa kişinin uzman bir doktora görünmesi gerekir. Peki, avuç kuruması neden yaşanır?

 • Eller ile temas edilen kimyasal ürünler (temizlik ve yanlış sabun kullanımı vs.)
 • Düzenli bir şekilde ellerin nemlendirilmemesi
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Kolesterol ve mide rahatsızlıkları
 • A vitamini eksikliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Yanlış beslenme

Bahsi geçen nedenler arasında bulunan yanlış kimyasal ürünlerinin kullanımı, özellikle ev temizliği gibi çok sık yapılan işlemler dahilinde görülebilmektedir. Ellerin doğrudan kimyasal ürünlere maruz kalması, beraberinde kuruluk da dahil olmak üzere pek çok problemi getirir. Kuruma, kızarma, kaşınma, yanma, şişme ve deri soyulması gibi etkiler gözlemlenebilir. Bu nedenlerden dolayı kimyasal malzemeler kullanılırken özel eldivenler kullanılmalıdır. Ayrıca genetik yatkınlıktan dolayı elleriniz kuruyor olabilir. Bu tarz durumlarda uygun nemlendirme işlemleri uygulanmalıdır. Ellerinizi ılık su ile yıkadıktan sonra nemlendirmeniz gerekir. Düzenli bir şekilde nemlendirme işlemi yapıldığı takdirde kuruluğun azaldığı gözlemlenir.

İlaçların Yan Etkisi

Avuç içi kurumasına neden olan en önemli faktör, kullanılan ilaçların yan etkileridir. El ve vücut yapısında kuruluğa dahi yol açabilen ilaçlar mevcuttur. Ayrıca topikal olarak kullanılan krem ve jel gibi ilaçlar da cilt dokusunda kurumaya yol açabilir. Bu nedenlerden ötürü avuç içi kuruluğu yaşadığınız dönem içerisinde kullandığınız ilaçlara dikkat etmelisiniz. İlaç prospektüslerini okuyarak kullanmakta olduğunuz ilaçların avuç içi kuruması gibi yan etkilerinin olup olmadığını anlamanız mümkün.

A Vitamini Eksikliği

Yanlış beslenme sonucu ortaya çıkabilen A vitamini eksikliği, ciltte kuruluğa kaynaklık edebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahip olan A vitamini, doğrudan cilt sorunlarını da önlemeyi sağlar. Bu nedenle sağlıklı beslenmeniz ve gerektiği miktarda A vitamini almanız son derece önemlidir. Eğer vitamin eksikliğinden şüpheleniyorsanız uygun gıda takviyelerini kullanarak vitamin desteğine başvurmanız mümkün.

Avuç İçi Kurmasına İyi Gelen Doğal Çözümler

Bal maskesi

 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1 çorba kaşığı yulaf gevreği

Bir kapta karıştıracağınız bal ve yulaf gevreğini bir süre bekletin. Akabinde oluşan karışımı ellerinize ve avuç içlerinize uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra ellerinizi yıkayın ve yoğun nemlendirici bir krem sürün. Maske, ellerinizi nemlendirir ve pürüzsüz bir hale getirir.

Papatya ile yumuşatma banyosu

 • 2 yemek kaşığı kuru papatya
 • 1 bardak su

Kaynar suyun içerisine kuru papatyayı ekleyin ve üzerine ılık su dahil edin. Her gece ellerinizi oluşan su içerisinde yaklaşık 20 dakika bekletin. Zeytinyağı kullanarak avuç ve eller için nem desteği sağlayabilirsiniz. Avuç içi kuruluğu iyileşene kadar işlemi uygulayabilirsiniz.

Anti-inflamatuar etkiye sahip olan papatya, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ayrıca görünüm açısından da iyileşme söz konusudur.

Havuç Maskesi

 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 çorba kaşığı ezilmiş yulaf gevreği

Havucu rendeleyin ve içerisine süt ve yulafı ekleyin. İyice karıştırın. Oluşan karışımı 20 dakika boyunca ellerinize uygulayın. Su ile duruladıktan sonra ellerinizi zeytinyağı ile nemlendirebilirsiniz. İlk uygulamadan itibaren ellerinizi ve avuç içlerinizi nemlendiren maske, ayrıca cildin daha yumuşak hale gelmesini sağlar.

Avuç İçi Kurumasından Korunun

Özellikle duş aldıktan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Böylelikle cilt yüzeyinde oluşabilecek kuruma ve dökülme gibi etkileri önleyebilirsiniz. Bunun için vücut yağlarını ya da nemlendirme özelliğine sahip kremleri tercih etmeniz mümkün. Elbette beslenmenin sağlıklı, doğal ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Avuç içi ve cilt kuruması için bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Özellikle koyu yeşil sebzeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanında su oranı yüksek salatalık gibi sebzeleri de günlük beslenme rutininiz dahiline almanız gerekir.

Avuç içi kuruması belli başlı kanser türlerine de işaret ediyor olabilir. Mide ve bağırsak gibi organların sağlığını yitirmesi sonucunda el ve avuç içi gibi bölgelerde kuruluk gözlemlenmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 4 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle