Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Kür Tarifleri ve Kullanımı

Göz kuruluğunun oluşması ile ortaya çıkan semptomların yok olması için hastaların evlerinde uygulayacak olduğu bitkisel tedavi yöntemleri ve kullanım şekilleri

Göz Kuruluğu Gül Suyu

  • 20 tane kırmızı gül yaprağı;
  • 1 su bardağı su.

Göz Kuruluğu Bitkisel Tedavisi

Göz etrafında kuruluk olması durumunda oluşan semptomların yok olması için hastalara gül suyu ile hazırlayacak oldukları kompres uygulaması tavsiye edilmektedir. Özellikle de göz çevresinde oluşan kuruluk sorunlarını ortadan kaldırmak için kırmızı gül yaprakları ile yapacak olduğunuz suyun göz çevresinde oluşan kuruluğun tedavisinde etkili olmaktadır. 20 tane kırmızı gül yaprağının 1 su bardağı miktarında suyun içerisine konularak 2 saat boyunca bekletilmelidir. Sonrasında ağzı kapalı bir şekilde suyun 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması ve en az 45 dakika boyunca gül yaprakları süzülmeden suyun soğuması beklenmelidir. Göz kuruluğunda bitkisel tedavisinde gül suyu uygulanacak olan suyun içerisinden gül yapraklarının çıkartmamanız gerekmektedir. Temiz bir pamuk bu suya bastırılmalıdır. Islanan pamuk kapalı göz üzerine konularak en az 10 dakika boyunca göz açılmadan göz kapağı üzerinde bekletilmelidir. Göz etrafında meydana gelmiş olan kuruluğun geçmesi için en az 10 gün boyunca özellikle de kış aylarında gül suyu kompresi uygulanması gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Siyah Çay

  • 1 yemek kaşığı siyah çay;
  • 1 su bardağı su;
  • Bir miktar pamuk.

Göz çevresinde ki kuruluk şikayeti daha çok kış mevsiminde daha da artacaktır. Kişilerin gözlerine iyi gelecek olan kürlerden bir tanesi siyah çay olmaktadır. Siyah çay kompres olarak uygulanacak olduğundan her gün yeni demlenmesi gerekmektedir. Göz kuruluğunun sonucunda meydana gelen semptomların hafiflemesinde ve cildin gerekli nemi tekrardan kazanabilmesi için normal siyah çay demler gibi çayın demlenmesi gerekmektedir. Kaynamakta olan 1 su bardağı klorsuz ve kireçsiz olan mümkünse hazır suyun içerisine atacak olduğunuz 1 yemek kaşığı miktarında siyah çay demlemelidir. Sonrasında gözün etrafını kaplayacak miktarda temiz bir pamuk çayın süzülmesinin ardından suyun içerisine batırılmalıdır. Islanmış pamuk gözün kapalı bir şekilde göz kapağının üstüne kompres şeklinde uygulanmalıdır. En az 10 dakika boyunca bekletilmelidir.

Gün içerisinde birkaç kere demlemiş olduğunuz çayın her defasında temiz bir pamuğun ıslatılması ile birlikte kompres yapılmasının sonucunda göz kuruluğuna iyi gelecek bir kür olacaktır.

Göz Kuruluğu Aloe Vera Bitkisi

  • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli;
  • Bir miktar pamuk.

Aloe vera bitkisinin yaprağında bulunan jelin cilt sağlığına çok faydalı olması ile bilinmektedir. Şişme, kuruluk ya da iltihaplanma gibi sorunlar olması sonucunda bunların azalmasında uygulanması sonucunda etkili olacaktır. Göz çevresinde ki kuruluğun geçmesi için uygulayacak olduğunuz aloe vera jelinin mutlaka uygulanması sırasında gözün tamamen çok dikkatli bir şekilde kapatılması gerekmektedir. Aloe vera jeli göz ile temas etmesi durumunda bol su ile yıkanması gerekmektedir. Aloe vera yaprağının ilk olarak yıkanmasının ardından uzun bir şekilde ortadan ikiye kesilmeli ve içerisinde ki jelin 1 yemek kaşığı miktarında çıkartılmalıdır. Bu elde edilen jelin bir pamuk ya da tercihe göre temiz bir peçeteye sürülmesinin ardından göz kapağının üzerine sürülmelidir.

En az 10 dakika boyunca kapalı göz kapağı üzerinde bekletilmelidir. Bu kürü günde 3 kez toplamda 10 gün boyunca uygulamanız olumlu sonuç verecektir.

Göz Kuruluğu Hindistan Cevizi Yağı

  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı;
  • Bir miktar temiz pamuk.

Doğal olarak kuruluğun tedavisi için bitkisel yağ olan Hindistan cevizi yağı kompres olarak göz kapağı üzerine uygulanması oldukça etkili olacaktır. Bölgede meydana gelen tahriş olma sonucunda ya da kuruluğun ciddi oranda kişilerin rahatsızlık duymasında antibakteriyel özelliği sayesinde ve içerisinde ki risinoleik asit miktarının olması sayesinde oluşan kuruluğun azalmasında etkili olacaktır. Bunun için kişilerin gözlerine uygulayacak olduğu Hindistan cevizi yağının aktarlardan satın alınması sonucunda temiz bir pamuk bu yağ ile ıslatılmalıdır. Göze kaçmaması için göz kapağının sıkı bir şekilde kapatılması sonucunda Hindistan cevizi yağı ile kompres yapılmalıdır. En az 5 dakika boyunca bekletilmeli ve son olarak bol suyla yıkanması gerekiyor. Gün içerisinde 2 defa uygulanmalıdır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle