Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yüzde Oluşan Lekeler İçin Kesil Doğal Çözümler

Yüzde oluşan alerji sebepler ya da güneş ışınları sonucunda meydana gelecek olan cilt lekelerinin tedavisinde kesin olarak lekeleri geçirecek maske tarifleri.

Ahmet Maranki Yüzdeki Lekeler

 • 1 çay bardağı taze sağılmış süt;
 • Salatalık;

Ahmet Maranki tarafından yüz bölgesinde meydana gelecek olan cilt üzerinde oluşacak lekeleri gidermek için tavsiye edilen maske ile cilt lekelerini kesin olarak giderebilirsiniz. Doğal çözüm Ahmet Maranki’nin çözümü olarak taze sağılan, pişirilmemiş çiğ süt üzerine taze salatalığın kabukları soyularak blender ile ezilmesi sonucunda sütün içerisine konulur. 3 saat boyunca süt içerisinde bekletilen salatalık bir tülbent ile süzülmelidir. Tülbent içerisinde kalan ezilmiş salatalık yüzde meydana gelen siyah ve pembe lekelerin tedavisinde etkili olabilmesi için Ahmet Maranki tarafından bu kür uygulanması tavsiye ediliyor. Kür siyah ve pembe lekeleri çıkarmak için yüz bölgesinde en az 1 saat boyunca kalmalı, kuruması beklenmelidir. Sonra yüzden salatalık çıkartılması sonucunda yüzün bol su ile yıkanması gerekiyor. Bu kürü ciltte meydana gelen lekelerin yok etmesi için haftanın bir günü cilde uygulanması tavsiye ediliyor.

Suna Dumankaya Yüzdeki Lekeler

 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • Yarım limon suyu.

Cilt lekeleri insanların rahatsız olmasına neden olacak sorunların başında gelmektedir. Bunun için Suna Dumankaya tarafından önerilen bir maske bulunmaktadır. İnsanları rahatsız edecek olan siyah lekelerin ya da alerji sonucunda oluşan lekelerin yok olması için doğal çözüm olarak Suna Dumankaya tarafından bu maske tavsiye edilmektedir. Erkeklerin yüzünde rahatsız oldukları siyah lekelerin yok olması için kabartma tozu yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı miktarında bir kabın içerisine koyduktan sonra üzerine çekirdekleri çıkartılmış limon suyu Suna Dumankaya tarafından sıkılması tavsiye edilmektedir. En son olarak yoğurt eklenmeli ve bütün malzemeler karıştırılmalıdır.

Suna Dumankaya’nın vermiş olduğu bu maske cilt lekelerini yok etme konusunda kesin bir maske tarifi olmaktadır. Bu maskeyi haftanın bir günü temiz cilt üzerine sürülmesi sonucunda cilt lekeleri giderilir. 

Zerdeçal Maskesi

 • 1 çay kaşığı zerdeçal;
 • 1 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı;
 • Yarım limon suyu.

Alerji sebeplerden meydana gelen ciltte oluşmuş lekeleri yok etme konusunda kesin olarak zerdeçal maskesini düzenli olarak yüz üzerine uygulamanız gerekiyor. Toz zerdeçal ve diğer malzemeler bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. Pembe ya da siyah lekelerin ilk olarak cildin temizliği sağlandıktan sonra lekelerin üzerini kaplayacak şekilde sürülmesi gerekiyor. Yüzde hazırlamış olduğunuz zerdeçal maskesi 30 dakika boyunca bekletildikten sonra cilt temizliği yapılmalıdır. bu maskeyi cilde uyguladıktan sonra güneşe çıkmamanız maskenin etkili olmasında çok önemlidir. Bu nedenle de maskeyi akşam uygulamanız daha tavsiye edilir.

Limon Maskesi

 • 1 yemek kaşığı taze limon suyu;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 yemek kaşığı badem yağı;
 • 2 yemek kaşığı süt.

Cilt lekelerinin oluşma nedenleri arasında alerji, güneş ışıkları, sivilce gibi sorunlar nedeniyle meydana gelecektir. Oluşan lekelerin kişilerin herhangi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olmayacakken, bu lekeler estetik olarak insanlarda sorun olmasına neden olacak durum gelişmesine sebep olur. Bu durumda yukarıda yazmış olduğumuz bütün malzemeler bir kabın içerisine söylendiği miktarda eklenmelidir. Burada dikkat etmeniz gerekenler arasında malzemeler arasında olan süt çiğ süt olması gerekmektedir. Karıştırarak elde etmiş olduğunuz maske cilt üzerine sürülmelidir.

Bu maskeyi cilt lekelerinden rahatsız olan kişilerin 10 gün boyunca her gün cilt üzerine uygulamaları gerekiyor. En az 30 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

Yulaf Ezmesi Maskesi

 • 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • 2 yemek kaşığı yoğurt;
 • 1 çay kaşığı bal.

Cilt lekelerini insanların rahatsız edici görüntüsünden kurtulabilmesi için yapacak oldukları doğal tedavi yöntemlerinin başında gelen yulaf ezmesi maskesi olmaktadır. Bu maske lekelerden rahatsız olan insanların haftanın bir günü sadece ciltlerine yarım saat boyunca uygulamaları tavsiye ediliyor. Yukarıda saymış olduğumuz malzemeler içerisinde bulunan yulaf ezmesini toz haline getirmek için bir havan içerisinde dövmeli ve sonrasında diğer malzemeler eklenerek karıştırılmalıdır. Kullanacak olduğunuz yoğurt her zaman için bu maskeyi yaparken süzme yoğurt olmasına çok dikkat etmelisiniz. Temiz olan cilt üzerine uygulayarak sonrasında tekrardan cilt temizliğini yapmalısınız.

Gül Suyu Maskesi

 • 2 çorba kaşığı %100 doğal gül suyu;
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 1 tatlı kaşığı karbonat;
 • Yarım limon.

Alerjinin neden olduğu cilt üzerinde lekeler oluşması durumunda elde edilecek doğal çözümlerden biri de cilt lekelerini yok edecek doğal gül suyu ile yapacağınız maske tarifi olmaktadır. Alerjinin neden olduğu cilt üzerinde gelişen lekeler rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak amacıyla doğal gül suyu 2 yemek kaşığı kadar kabın içerisine konulması sonucunda elma sirkesi eklenmesi gerekiyor. Karbonat eklendikten sonrasında yarım limonun çekirdekleri çıkartılarak karışımı elde etmek için üzerine sıkılır. Bütün malzemeler karıştırılır. Kesin olarak cilt lekelerini yok etmek için ciltte rahatsız edici görüntünün üzerine sürülerek cilt üzerinde bekletilmesi gerekiyor. Sonrasında bol su ile yıkanarak cilt temizliğini yapmalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle