Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ahmet Maranki’den Egzamanın Bitkisel Tedavisi

Ahmet Maranki tarafından egzama hastalığına iyi gelecek olan bitkisel kürler ve uygulanma şekilleri ile egzamanın kaşıntısını yok ederek hızla iyileşmesini sağlayacaksınız.

Ahmet Maranki Egzama Tedavisi

Aspirinli Su

 • 10 tane aspirin;
 • 1 çay bardağı su.

Egzama tedavisinde Ahmet Maranki tarafından önerilen kürlerden bir tanesi de aspirinli su olmaktadır. Bunun için kullanacağınız 10 adet aspirin ve 1 çay bardağı kadar ılık su olacaktır. 10 adet aspirin suyun içerisine atılarak eritilir. Daha sonradan egzamanın olduğu bölgeye bir pamuk yardımıyla bu su sürülecektir. Tedavinin süresi egzama iyileşene kadar devam etmeniz gerekmektedir.

Sirkeli Su

 • 1 fincan elma sirkesi.

Egzama oluştuğu zaman şiddetli bir kaşıntı meydana gelecektir. Bu durumda egzamalı bölge kaşınması sonucunda yara olacak ve iz kalma ihtimali de olacaktır. Bunun için yapacağınız doğal elma sirkesi bulmanız ve 1 fincanın içerisine koyup bir pamuk elma sirkesi ile ıslatılmalıdır. Daha sonradan egzamalı bölgenin üzerine elma sirkesi sürülür. Birkaç saat egzamalı bölgenin üzerinde kalmalı daha sonradan ılık suyla yıkanmalıdır.

Sarımsak Otu

 • 250 gram sarımsak otu.

250 gram kadar sarımsak otunun suyu çıkartılır. Bir pamuk yardımıyla egzamalı bölgeye sürülmelidir. 2 saat bekletilmeli ve bol ılık suyla yıkanmalıdır. Kürü günde iki defa uygulamanız ve 3 hafta süresince egzamalı olan kaşınan ve kızarıklığın meydana geldiği bölgeye sürmeniz Ahmet Maranki tarafından bitkisel kürler arasında tavsiye edilmektedir.

Adaçayı Kürü

 • 15 gram adaçayı;
 • 1 su bardağı su.

Adaçayı egzama tedavisinde uzun yıllardır kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. Egzamalı bölgenin iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kaşınan bölgeye adaçayının suyu sürülmelidir. Bunun için 1 su bardağı hazır su kullanmalısınız. Ya da klorsuz olan bir su olduğuna dikkat etmelisiniz. Suyun içerisine atacağınız 15 gram yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı adaçayı 20 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonradan 1 saat kadar demlenmesi beklenir. Egzamalı bölgeye sürülür ve 2 saat kadar beklendikten sonra bol su ile yıkanır. Günde birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Isırgan Otu Kürü

 • 3 yemek kaşığı ısırgan otu;
 • 2 su bardağı ispirto;

Egzama tedavisinde uygulanacak olan ısırgan otu kürü için 2 su bardağı ispirto kullanmanız gerekmektedir. Isırgan otunun her zaman kurutulmuş yeşil ısırgan otu olmasına dikkat etmelisiniz. İspirtonun içerisine 3 yemek kaşığı yeşil ısırgan otu konulur. Kavanozun ağzı kapatılarak 1 hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde bekletilir. Daha sonradan egzamalı olan bölgeye bu kür günde dört defa sürülür.

Pekmez Kürü

 • 3 yemek kaşığı dut pekmezi;
 • 2 su bardağı su.

Bu kür Ahmet Maranki tarafından daha çok el ve ayak egzaması yaşamakta olan kişilere tavsiye edilmektedir. Ellerinde ve ayaklarında egzama olan kişilere son derece iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bunun için yapacağınız 3 yemek kaşığı dut pekmezi 2 su bardağı suyun içerisine konularak eritilir. Daha sonradan geniş bir kabın içerisine koyduğunuz suyun içerisine el ya da ayaklar sokularak 20 dakika boyunca bekletilir. Ardından bol su ile yıkanmalıdır.

Egzaması olan kişiler günde 3 defa bu kürü yapmaları tavsiye edilmektedir.

Söğüt Kabuğu Kürü

 • 10 gram söğüt kabuğu kürü;
 • 5 gram dulavrat kökü;
 • 1 litre su.

Egzamalı bölgenin iyileşmesi için bitkisel tedavi için tavsiye edilen söğüt kabuğu ve dulavrat otunun kökü uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Bunun için kullanacak olduğunuz bir litre suyun içerisine atacak olduğunuz söğüt kabuğu ve dulavrat otu kökü 30 dakika boyunca kaynatılır. 1 saat boyunca da demlenmesi için bekletilir. Süzüldükten sonra egzamalı bölgeye sürülmesi gerekmektedir. Sürdükten 2 saat kadar herhangi bir şekilde yıkamamalı ve üzerine bir şey sürmemelisiniz. 2 saat sonunda bol suyla yıkamalı ve nemlendirici krem sürmelisiniz.

Civanperçemi Kürü

 • 2 yemek kaşığı civanperçemi;
 • Yarım litre su.

Egzama olan bölgenin şiddetli kaşıntısı bazı zamanlarda dayanılmaz bir hal alacaktır. Bu durumda 2 yemek kaşığı civanperçemi yarım litre suyun içerisine konularak kaynatılmalı ardından da demlenmesi için 1 saat boyunca beklenmelidir. Bir pamuk yardımıyla egzamadan etkilenen bölgeye sürülür ve 2 saat sonra yıkanılır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle