Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

İbrahim Saraçoğlu’ndan Egzama Tedavisi İçin Kür

Egzama hastalığı tedavisinde çok şiddetli belirtileri olması nedeniyle huzursuz olan kişinin çareyi bitkilerde araması sonucunda birçok şifalı bitki kürleri bulunmaktadır.

Dut Kurusu Kürü

 • 50 gram kurutulmuş beyaz dut;
 • 500 gram su.

Yarım litre su kaynatılmalıdır. Su kaynadıktan sonra kurutulmuş beyaz dut suyun içerisine atılır. Kullanmakta olduğunuz suyun her zaman klorsuz olması daha faydalı olacaktır. Dut kurularının 6 dakika boyunca kaynar suyun içerisinde olan dutlar kaynatılmalıdır. Kapatırken tencerenin ağzının kapatılması gerekmektedir. Toplam 6 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde kaynatmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu kürün kapağı açılmadan yarım saat boyunca bekletilmelidir. Egzamanın olduğu bölgeyi su ılık olduğu zaman koymanız gerekmektedir. Ellerinizde egzama varsa ellerinizi batırın. Ayaklarınızda bulunması durumunda bu suyu ayaklarınızı batırın. Yarım saat boyunca suyun içerisinde kalmalıdır. Bitkiler içerisinde egzamaya ve sedef hastalığına ayrıca alerjik bir durum olması sonucunda dut kurusu kürü son derece iyi gelmektedir. 

Defne Yaprağı Kürü

 • 15 tane defne yaprağı;
 • 400 gram su.

Defne yaprağı kürünün egzama ya da sedef gibi bir hastalığı olan kişilere çok iyi gelmektedir. Sizlerin de bulunduğu bölgeye uygun olarak yapacak olduğunuz defne yaprağı kürü ile hızla bir iyileşme sağlamış olacaksınız. 2 su bardağı dinlenmiş suyun bir tencerenin içerisine koyun ve ocağın altını yakın. Kaynamaya başladığı zaman defne yapraklarını içerisine atın. 10 dakika boyunca kaynatın. Tencerenin kapağı açılmadan 30 dakika boyunca soğumaya bırakılır. Daha sonradan egzamalı olan bölgeye suyundan sürülmesi gerekmektedir.

Oldukça faydalı olan bu kür günde bir defa yapmanız önerilmektedir. Egzama iyileşene kadar yapmanız daha uygun olacaktır.

Elma Sirkesi

 • Yarım çay bardağı elma sirkesi.

Egzamanın çok kaşıntılı ve rahatsız edici bir hastalık olmaktadır. Bu kaşıntı insanların günlük hayatını etkilemekte ve kaşınma sonucunda da bölgenin yara olmasına sebep olacak bir sonuç ortaya çıkacaktır. Bu durumda sizlerde kaşıntıyı engellemek amacıyla elma sirkesini uygulamanız önerilmektedir. Özellikle de egzamanın ilk çıkmaya başladığı zamanlardan itibaren sinirsel ya da başka sebeplerden dolayı çıkan egzama için içerisine herhangi bir katkı maddesi olmayan doğal olan elma sirkesi uygulamanız sonucunda hastalığınız içerisinde kaşıntınız olmayacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jel insan cildine çok iyi gelmektedir. Egzama hastalığınız olması durumunda cilt üzerinde yara izi kalmaması ve pul pul döküntünün olmaması için sizlerde uygulayacağınız aloe vera jeli olmaktadır. Bir yaprak ortadan ikiye kesilir. Daha sonradan içerisinde ki jel alınarak temiz bir kabın içerisine konulur. Çok az miktarda ince tabaka şeklinde egzamanın olduğu bölgeye sürülmelidir. Birkaç saat boyunca cilt üzerinde bekletmeniz gerekmektedir. Egzama sorunu olan kişiler daha sonradan bunu bol suyla yıkamaları gerekmektedir. Egzama gibi oluşan cilt üzerinde ki hastalıklara çok iyi gelmektedir. Bol su ile durulayın. E vitamini bakımından çok güçlü olan bu bitkinin her zaman faydalı olacağı unutulmamalıdır. Ayrıca içerisinde aloe vera olan kremi de satın alarak uygulayabilirsiniz.

Karabaş Otu Kürü

 • 1 tatlı kaşığı karabaş otu;
 • 200 su bardağı su.

İlk olarak su kaynatılması gerekmektedir. Su fokurdamaya başladığı zaman içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karabaş otu kullanmaktadır. Bu tarifi sizlerde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kaynamakta olan suyun içerisine attığınız karabaş otu 7 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Ocağın altı kapatılmalıdır. Ilık olması için süzülmeden bekletilir. Bitkisel kür olarak uyguladığınız karabaş otunun tarifi bu kadar kolay olmaktadır. Ayrıca bu kürü sedef hastası olan kişiler de kullanabilir. Ilık olması sonucunda süzülerek içilmesi gerekmektedir.

Isırgan Otu Çayı

 • 10 gram kadar ısırgan otu;
 • 1 su bardağı dinlenmiş su.

Egzama tedavisinde uygulayacak olduğunuz ısırgan otu suyu egzama tedavisinde uzun yıllardır uygulanmakta olan bitkisel tedavi olarak uygulanacak bir kür olmaktadır. Sizlerde aktarlardan satın alacağınız bir miktar ısırgan otunun yeşil olması gerekmektedir. 10 gram yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı kadar etmektedir. Suyun içerisine ısırgan otu konulur ve kaynatılmaya başlanır. Toplam 8 ya da 9 dakika boyunca kaynatmalı ve daha sonradan da dinlenmeye bırakmalısınız.

Sarımsak ve Bal Merhemi

 • 1 diş sarımsak;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1 çay kaşığı tereyağı.

1 diş sarımsağın kabuğu soyulur ve havan içerisine konularak ezilmelidir. Bir kabın içerisine 1 tatlı kaşığı bal konulur. Üzerine tereyağı ve ezdiğiniz sarımsak üzerine konulur. Karıştırılır ve macun kıvamına getirilmesi gerekmektedir. Egzamanın olduğu bölgeye sürülmelidir. Sürdüğünüz alanın üzerine başka herhangi bir şey sürmemeli ve 1 saat boyunca en az bekletmelisiniz. Daha sonradan bol su ile yıkayın.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle