Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Elde Bulunan Egzama Doğal Yollar İle Nasıl Yok Edilir?

Eldeki egzamadan kurtulmak için öncelikli olarak uzman hekime başvurulur. Uzmanın verdiği ilaçlara destek olarak bitkisel uygulamalar düzenli şekilde kullanılır.

El Egzaması Çözümleri

Aloe Vera

Uzmanlar aloe veranın cilt üzerinde bulunan sorunlara iyi geldiğini her daim belirtmektedir.  Egzama genellikle kuru ciltten kaynaklanır. Bu nedenle ellerim nemini vermek oldukça önemlidir ama bu nemin doğru şekilde verildiğinden emin olmak çok daha önemlidir. Bu kapsamda aloe vera yaprakları içinde bulunan jel en doğal nemlendiricidir. El egzamasına ne iyi gelir kapsamında her gün eller kuru hissedildiği zaman sürülmelidir.

Kakao Yağı

Kakao yağı cilt için bulunmaz bir nimettir. Çünkü diğer yağların yanı sıra E vitamini doğal olarak içerir. Soğuk preslenmiş şekilde kullanılırsa vitaminler daha yaygın olacaktır. Aynı zamanda cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Güzel kokusu insanları hiçbir zaman rahatsız etmez. En saf biçimde satın almak en iyisidir. Çünkü bu sayede parabenin karışmasının önüne geçilir Aloe vera jelinde olduğu gibi eller kuru şekilde hissedildiği her zaman uygulanması gerekir.

Tatlı Badem Taşıyıcı Yağ

İçeriğinde anti-inflamatuar ve cilt bariyer onarım etkileri olduğu bilinen bitki kaynaklı ursolik asit ve oleik asit bileşikleri bulunur.  Kurumaların önüne geçmek için banyo yapmadan önce bir saat içinde ellere ve vücudun her tarafına uygulanır. Düzenli şekilde uygulandığı zaman faydalı ve etkili çözümler sunar.

İnek Sütü Alternatifleri

İnek sütleri egzama için en yaygın beslenme tetikleyicisidir. İnek süt içmek egzamaya neden olmayabilir, ancak kişide bulunan egzamanın semptomlarının artmasına neden olabilir. Bundan dolayı belli dönemlerde inek sütü içimlerini kesmek ya da tamamen bırakmak gerekir.  İnek sütüne alternatif olarak tercihe göre değişir, badem ve fındık sütleri bu süte alternatif olabilir. Bunlar dışında yulaf ve pirinç sütünü kullanan birçok kişide bulunmaktadır. Keçi, koyun ve manda sütü lezzetli olan alternatifler içinde bulunur ama kremsi bir tadı vardır. Beslenme alışkanlıklarının elde çıkan egzamayı tetikleme özelliği bulunur. Bunun içinde eldeki egzamadan tamamen kurtulmak için kısa sürede beslenme düzene sokulur. Bu kapsamda gerekirse uzman hekimden yardım ve bilgi almak gerekmektedir.

İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Ellerde egzamaya ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu bu konuda etkili iki kür tarifi vermektedir. Bu kürlerden bir tanesi;

Dut Kurusu Kürü

Kür düzenli şekilde 5 ile 6 uygulamadan sonra % 90 oranında olumlu şekilde sonuç verir.

  • Yarım litre içme suyu klor içermemesi önemlidir.
  • 1 avuç kadar beyaz dut kurusu

Hazırlanışı

Yarım litre klor içermeyen su ocak üzerinde kaynatılır. Ardından kaynamaya devam eden suyun içine 1 avuç dolusu dut kurusu yavaşça atılır. 6 dakika boyunca kaynatılmaya devam edilir. Zamanın dolmasından hemen sonra ocağın altı kapatılmalıdır. Hazırlanan bu karışım ılık hale geldikten sonra eller içine sokularak  10 dakika boyunca bekletilir. Aslında egzama hastası olan kişinin ellerinin dayanabileceği kadar sıcaklıkta olması daha etkili sonuçlar verir. Bu uygulama ayaklarda diz kapaklarında ve kollarda meydana gelen egzamalar içinde oldukça etkilidir. Bekletilme süresi bittikten sonra  60 dakika boyunca ellere ya da diğer bölgelere su değdirilmez. 60 dakika sonunda ılık su ile yıkanmalıdır. 5 ile 6 uygulamadan sonra iyileşme meydana geldiği gözle görülebilir. Bu kür 3 gün uygulanır 3 gün ara verilir. Bu şekilde uygulamaya devam edilmelidir. 5 ile 6 uygulama yapıldıktan sonra herhangi bir değişim meydana gelmezse uzman hekime başvurulması gerekir. Çünkü ellerde bulunan kaşıntılar ya da kızarıklıklar farklı bir hastalıktan kaynaklanabilir. Düzenli şekilde ara vererek devam etmek kürün etkili sonuçlar doğurması adına gereklidir. Düzensiz uygulama yapıldığı zaman beklenen sonuç hiçbir zaman alınmaz.

Defne Yaprağı

  • 1 avuç kadar defneyaprağı
  • 2 su bardağı içme suyu klor içermemesi önemlidir.

Hazırlanışı

2 su bardağı içme suyunun içine defneyaprakları atılır ve 10 dakika boyunca ara vermeden kaynatılır. Ocağın altı kapatıldıktan sonra ılıması için beklenir. Ilıyan defneyaprağı suyunun içine eller sokularak 15 dakika kadar bekletilir. Suyun ısının elleri yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat edilmelidir. Saraçoğlu kürleri içinde bulunan dut ve defneyaprağı suyu kürünün beraber uygulanmaması gerekir. Dut ile yapılan kürden olumlu şekilde etki sağlamayan kişilerin defneyaprağı suyu kürünü uygulaması daha sağlıklı olacaktır. Her kür uygulamasında olduğu gibi bu kür uygulamasında da önemli olan düzenli şekilde kullanım yapmaktır. Düzenli uygulama ile istenilen etkili sonuçlara kavuşulur.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle