Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Bebeklerde Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Süreci

Bebeklerde meydana gelen egzamanın neden oluştuğu ile alakalı kesin tanılar yoktur. Dış etkenler, çevresel faktörler ve genetik yapı bu sorunun oluşması konusunda risk meydana getirir.

Bebeklerde Egzama

Bebek egzaması nedir çoğu zaman 5 yaşından önce ortaya çıkan bir deri döküntüsüdür. Bebeğin yanak kısımlarında ve derisinde ortaya çıkma eğilimi gösterir ama kollara, bacaklara, göğüs bölgesinden, vücudun diğer bölgelerine kadar yayılabilir. Bir bebeğin 1 yaşından sonra dirsek, dizler, ayak bilekleri, sırtı ve kıvrım bölgelerinde gözlemlenmektedir. Bebeklerde egzama çeşitleri;

 • Alerjik Egzama (Atopik Dermatit)
 • Kontakt Dermatit
 • Dairemsi Egzama
 • El Egzaması
 • Asteatotik Dermatit

 Nedenleri

Ciltte meydana gelen bu bozukluk için bilinen tek bir sebep yoktur. Hem genetik hem de çevresel etkenler, hastalığın sürdürülmesinde ve meydana gelmesinde rol oynamaya eğilimlidir. Beş yaşından küçük bebeklerde atopik egzama sık şekilde gelişir. Sorun ilerleyebilir ya da tamamen ortadan kalkabilir. Diğer türlerinde bebekler için ömür boyu bir sıkıntı durumu ortaya çıkabilir.

Bebeklerde egzama hastalığı nedenleri arasında;

 • Gevrek, pul pul olan son derece kuru cilt
 • Sabun, şampuan, vücut yıkama jelleri veya çamaşır deterjanları tarzında yaygın kullanılan ürünlerde bulunan sert kimyasal maddeler
 • Aşırı sıcaklık dalgalanmalarının oluşması
 • Ekstradan duygusal stres
 • Polen, evcil hayvanlar, toz, küf vb. tarzındaki alerjen maddeler
 • Alerjik reaksiyona sebep olabilen bazı gıdalar
 • Hormonların ani şekilde yükselmesi ya da düşmesi

Bebeklerde egzama sebepleri dikkate alınarak tedavi planı hazırlanır. Gebelikte egzama yaşayan annelerin bebeklerinde aynı sorun meydana gelebilir. Bunun için anne adayı hazırlıklı olmalıdır.

Belirtileri

Bebeklerde egzama belirtileri çoğunlukla kuru, kırmızı ve kaşıntılı döküntüler halinde gözlemlenir. Bu lekeler genellikle dirsek kırışıklarında, kulak arkası ve dizlerin arkasında bulunur. Ayriyeten boyun, eller ve hatta yüz üstünde kendini gösterebilir. Bu tarz döküntüler sızan veya kanayan çatlaklara neden olabilir. Çizikler ve uruklar oluştuğu zaman ve  bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebilir. Durumun ciddiyeti zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Hafif kaşıntıdan şiddetli cilt iritasyonuna, atopik dermatite bile dönüşebilmektedir.

Tedavisi

Egzama kronik bir durum olduğundan dolayı tedavisi bulunmaz. Tedavisi her insanda belirtileri ve durumları iyileştirmek adına yapılır. Sorunun nedenine bağlı olarak tedavi süreci planlanır. Bebek egzaması sudocrem tarzında yatıştırıcı kremler ile rahatlatılabilir. Ya da kafada sorun mevcutsa mustela tarzı şampuanların kullanımı uzman doktor tarafından istenir. Bir egzama sorunu ile karşı karşıya kalındığında bebeklerin daha rahat hissetmesine yardımcı olmanın yolları da vardır. Bu yollar arasında;

Banyo Saatleri

Bebekler her gün banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar. Özellikle egzamadan muzdarip küçük çocuklar için bu detay geçerlidir. Sabun ve duş jeli ile yapılacak olan banyodan kaçınmak gerekir. Suyun sıcak olması cildin kurmasını sağlar ve sorunun ilerlemesi açısından zararlıdır. Bundan dolayı ılık su da kısa sürede banyo yaptırmak faydalıdır.

Nemlendirici

Koruyucu bir önlem olarak, her gün, gün içinde birkaç kez ve özellikle de bir banyodan sonra kaliteli bir hipoalerjenik bebek losyonu ile bebeğin cildine nemlendirmek  gerekir.  Egzamada şiddetlenme varsa günde birkaç kez oldukça önemlidir.

Probiyotik Kullanımı

Probiotikler dost canlı bakteriler içermektedir ve egzamanın yaygınlığını azaltmada yardımcı olurlar. Probiyotikler bebeklerin bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olacak ve bunun yanı sıra bebekler ile küçük çocuklarda atopik egzamanın yaygınlığını azaltmada destek sağlayacaktır.

Hassas Cilde Dikkat

Özellikle şiddetli atopik egzamanın olduğu vücutlar oldukça hassastır. Bu tarz cildi bulunan bebeklerin zarar görmemesi adına pamuklu kıyafetlerin kullanılması konusunda dikkatli olmak gerekir. Zarar görmemesi için kıyafetlerin her gün düzenli şekilde değiştirilmesi hijyen sağlayacaktır.

Banyoda Doğal Ürün Kullanımı

Bebekler banyo yaptırılırken suyun içine kabartma tozu, yulaf tarzında ürünler eklendiği zaman vücudun rahatlamasına olanak sağlayacaktır. Bunlar harika doğal egzama hafifleticileridir ve alevlenme sırasında semptomları azaltmaya yardımcı olurlar.

Isınmanın Önüne Geçmek

Bebeklerin terleyerek aşırı düzeyde ısınması sonucunda ciltte tahriş meydana gelebilir. Bundan dolayı ev içi kıyafetlerinin ve dışarıya çıkarken giydirilen kıyafetlerin seçimine özen gösterilmelidir. Bebek çantası içinde hem kalın hem ince kıyafetler her daim hazır olmalıdır. Bebeklere giydirilecek pijama takımları içinde aynı durum geçerlidir. Geceleri aşırı ısınmayı önlemek için yorganının mevsimsel açıdan uygun olup olmadığına dikkat edilir.

Evi Nemlendirme

Evi serinletici şekilde nemlendirme çocuğun cildi için yapılacak olan nemlendirme etkilerine destek sağlar. Özellikle gün içinde odaların düzenli şekilde havalandırılması bakteri oluşmasının da önüne geçecektir.

Emzirme

Anne sütü almanın birçok faydası bulunur. 1 yaş altında olan bebeklerdeki egzamalar için en iyi ilaç anne sütüdür. Anne sütüyle beslenen bebeklerde farklı şekilde beslenen bebeklere göre egzamanın gelişme riski daha düşük düzeydedir. Ayriyeten anne sütünün antimikrobiyal özellikleri sayesinde bu sorunun ortadan kalkması içinde yardımcı olur. Küçük bebeklerin ne sıklıkla emzirileceği konusunda uzmanlar detaylı bilgiler verir.

Egzamadan şüphe duyan anne ve babalar en kısa süre içinde uzman hekime başvurmalıdır. Süreci uzatmak bebeklerdeki sorunun ilerlemesine ve daha kötü hale gelmesine olanak sağlar. Sorunu ortadan kaldırmak için uzmanlar hidrokortizon merhemi kaşıntıyı hafifletmek için bir antihistaminik reçete edebilir. İkincil bir enfeksiyon gelişirse bebeklerin antibiyotik tedavisine ihtiyacı olabilir. Tedavi sürecinde anne ve babalara oldukça önemli görevler düştüğü için her türlü detaya en ince ayrıntısına kadar uymalıdırlar. Bu detaylara uyulması ile özellikle sorun yaratan ve bebeği huzursuz eden semptomlar azalır ya da ortadan kalkar. Bebek daha sağlıklı ve huzurlu şekilde yaşamına devam eder.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle