Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Derisinde Egzama Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Saç derisinde egzama meydana gelmesi durumunda kaşıntı, yanma ve kızarıklık meydana gelecektir. Isırgan otu kürü kullanmanız belirtilerini hafifletme konusunda yardımcı olacaktır.

Saç Derisinde Egzama

Saç derisinde meydana gelen egzama kızarıklık ve pul pul döküntülerin olacağı kepeklenmenin de ortaya çıkacak olduğu günümüzde çok yaygın olarak görülen bir durum olmaktadır. Çoğunlukla kişilerin kafa derisini etkileyecek bunun yanında ense ya da yüz kısmında da oluşabilir. Daha çok egzama vücudun yağlı bölgelerinde meydana gelebilir. Genellikle ilk birkaç hafta içerisinde gelişecektir. Birkaç ay içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Saç Derisinde Egzama Nedenleri

Saç derisinde oluşan egzamanın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Sadece yağlı olan kısımlarda olmaktadır. Derinin aşırı derecede yağlanması sonucunda kişilerde aşırı miktarda kızarıklık ve yağlanmanın olmasına neden olacaktır.

Ayrıca hamilelik sırasında da meydana gelebilecek bir durum olacaktır. Bu daha çok gebelik sırasında saç derisinin yağlanmasının nedenleri arasında hormonal değişikliğin meydana gelmesi sonucunda olacaktır. Doğum sonrasında bebeklerde de kafa derisinde egzama görülmesi söz konusu olabilir. Bu bebeğin yağ bezlerinin anormal olması durumunda cildin tahriş olması sonucunda aşırı yağ üretilmesi sonucunda neden olmaktadır.

Saç derisinde meydana gelen egzamanın stres sonucunda ya da aşırı alkol kullanımı sonucunda kişilerde daha da ağır olması söz konusu olabilir. Bu semptomları da kişiden kişiye göre değişim göstermektedir.

Bir anda meydana gelen hava değişikliği sonucunda da saç derisinde egzama oluşması söz konusu olacaktır. Sedef, AIDS, HIV pozitif sahibi olan kişilerin bağışıklık sistemi ile alakalı olarak meydana gelebilir. Kimyasal içerikli olan ve alerjisinin olduğu şampuan ya da sabun kullanan kişilerde de egzama meydana gelecektir.

Saç Derisinde Egzama Belirtileri

Kafa derisinde sıklıkla görülen egzama etkilendiği bölgede yayılması görülmektedir. Daha çok kulak kısmına ve ense kısmına da yayılma söz konusu olacaktır. Bu durum içerisinde egzama oluştuğu zaman en sık şu belirtiler görülmektedir:

  • Kafa derisinde pul pul döküntü oluşur;
  • Beyaz döküntüler, kepeklenme;
  • Yağlı cilt;
  • Kabuklanma;
  • Saç derisinde yanma;
  • Cildin kırmızı olması;
  • Saç dökülmesi.

Egzama saç derisinde oluşması sıklıkla aile üyesinde gelişme riski vardır. Bunun dışında şişmanlık yüzünden oluşacaktır. Stres yüzünden ve psikolojik sorunlar yüzünden meydana gelecektir. Çevresel faktörler çok etkili olmaktadır. Cilt bakımı yapmamak ve cilt bakım ürünlerinin yanlış kullanımı gibi sorunları olan kişiler risk altında olmaktadır.

Saç derisinde egzama olması sedef hastalığına çok benzemektedir. Bu nedenle de doktor tarafından fiziksel muayene sonucunda teşhisinin konulması söz konusu olacaktır. Eğer ki doktor tarafından ön görülmesi durumunda deri biyopsisi yapılması söz konusu olabilir. Kafa derisinden cilt üzerinden hücreleri alarak laboratuvara gönderilecektir. Sonucun gelmesi ile hastalığınızın teşhisi tam olarak konulacaktır.

Saç Derisinde Egzama Tedavisi

Kafa derisinde meydana gelen egzamayı tedavi etmek için genellikle desonid ve hidrokotizon içeren şampuanlar ve merhemler tavsiye edilmektedir. Doktorlar tarafından bu ilaçlar reçete edilecektir. Etkilenen bölgeye lokal bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu ilaçların saç derisinde meydana gelen belirtilerini azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Fakat uzun süre kullanılması yan etkilerin oluşmasına neden olacaktır.

Ducray egzama şampuanı, Antiseborrheic Shampoo Egzama şampuanı, Vichy Dercos egzama şampuanı günümüzde üretilen şampuanlar arasında oldukça etkili olmaktadır.

Hastalığın tedavi içerisinde çok fazla kaşıntı meydana gelecektir. Bu kaşıntı sonucunda var olan kabarcıkların patlaması gibi bir durum söz konusu olacağından kaşımamalısınız yara oluşmasına neden olacaktır. Özel şampuanlar ve kepeklenmeyi önleyecek şampuanlar kullanmanız gerekmektedir.

Saç Derisinde Egzama Bitkisel Tedavisi

Kaşıntı çok yoğun olacaktır. Bu nedenle de kişi kendisini tutamayıp kaşımaya başlaması sonucunda çok büyük açık yaralar oluşmasına neden olacaktır. Bu durum hastalığın giderek ciddileşmesine ve komplikasyonların oluşmasında da etkili olacaktır.

Saçınızı yıkamadan önce ılık zeytinyağı uygulaması yapmalısınız. Saç diplerinize zeytinyağını hafif bir şekilde ısıtın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar bekledikten sonra özel şampuan ile yıkayın. Kısa süre içerisinde iyileşme belirtilerini hasta görecektir.

  • 10 gram ısırgan otu;
  • 2 su bardağı su.

Saç derisinde egzama olan kişilerin bir kabın içerisine koyacak oldukları su ile içerisine atacakları ısırgan otunu 20 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan soğuması ve demlenmesi için 1 saat bekletilmelidir. Saç diplerinize masaj yaparak uygulamalı ve daha sonradan başınızı sarmalısınız. Bütün bir gece boyunca saç diplerinize sürmüş olduğunuz ısırgan otu suyu kalmalıdır. Sabah olunca bol su ile yıkamalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 3,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle