Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Egzamasını Geçirmenin Yolları ve Tedavi Yöntemleri

Egzama bir cilt hastalığıdır. Yoğun olarak kişilerin ciltlerinin kuru bölgelerinde görülmektedir. Çoğunlukla kollarda, boyunda veya ellerde ortaya çıksa da zaman zaman kafa derisinde de görülebilir.

Saç Egzaması 

Saç Egzaması İçin Doğal Kürler

Egzama, yoğun kaşıntı ve yanma hissine sebep olan bir deri hastalığıdır. Yoğun olarak vücudun belirgin bölgelerinde ortaya çıkar. Fakat zaman zaman saç diplerinde yani kafa derisinde de görülebilmektedir. Saç egzaması, kişinin kafa derisinde yanma ve kaşıntı hissine sebep olurken bir yandan da kepeklenmeye yol açabilmektedir.

Saçlarda oluşan egzama durumu için alkol içermeyen doğal şampuanlar kullanılabilir. Kullanılabilecek olan bazı şampuanlar şu şekilde sıralanabilir;

 • YVES ROCHER ANTI-CHUTE
 • L’OCCITANE AROMACHOLOGIE REVITALIZING SHAMPOO
 • ORGANIC CIRCLE 

Bu şampuanlar yapı olarak alkol içermediklerinden dolayı saç derisinde herhangi bir deformasyona sebep olmazlar. Saç egzaması olan bireylerin bu tip ürünleri kullanmaları deri tabakalarını korumak açısından çok daha faydalı olacaktır. ORGANIC CIRCLE markasının ürettiği doğal aloe vera içeren şampuanlar hem saç derinizi besler hem de saçlarınız için gerekli olan yağ oranının dengelenmesini sağlar. L’OCCITANE AROMACHOLOGIE REVITALIZING SHAMPOO adlı ürün ise içerdiği yağlar ile saç derinizdeki yağ oranını dengeler ve saç derinizin kurumasını engeller. Egzama, cildin kuruyan kısımlarında oluştuğundan dolayı bu ürün içerdiği yağlar ile bu kuruluğun oluşmasını engeller. YVES ROCHER ANTI-CHUTE ürünü ise doğal bir ürün olduğundan dolayı saçınıza zarar vermeden banyo yapmanızı sağlamaktadır. Ürün herhangi bir besleyici yağ içermez fakat kimyasal maddeler son derece az kullanıldığından dolayı saçınıza zarar vermeyecek ender ürünlerden biri olarak kabul edilir. Saç egzamanız olmasa dahi bu ürünleri kullanabilirsiniz. 

Saç Egzaması Tedavi Yöntemleri

Saç egzaması tedavisinde pek çok farklı yöntem kullanılabilir. Doktor kontrolü esnasında verilecek olan krem ve ilaçların yanı sıra doğal yöntemler ile de tedaviler gerçekleştirilebilir. Egzama kremlerinin bir çoğu kortizon içerdiğinden dolayı bazı hastalar bu ürünleri kullanmak istemezler. Bundan dolayı da doğal tedavi yöntemlerine yönelebilirler. 

Egzama Kremleri

Egzama için kullanılabilecek pek çok krem vardır. Fakat hem mali açıdan uygun hem de etkili olan bazı kremler aşağıdaki gibi listelenebilir;

CoreSatin – 44 TL :

Bu krem üç farklı renge ayrılan kutularda satılmaktadır. Egzama için kullanılan renk sarı olup ufak bir plastik kavanozda satılmaktadır. Krem, günümüzde her eczanede kolaylıkla bulunabilir. Kremin bir ay boyunca günde iki defa yaralı bölgelere uygulanması gerekmektedir. 

Bepanthol – 25TL :

Bepanthol, yıllardır pek çok farklı durum için kullanılan bilindik bir kremdir. Bu krem genellikle yanıklar için kullanılmaktadır. Fakat içerdiği kortizon sayesinde cilde yardımcı olur. Özellikle tahriş olmuş olan bölgelerin tedavisinde son derece etkilidir. Eğer egzamalarınız yoğun derecede kaşınıyor ise ve siz kaşıyarak tahriş etmişseniz bu kremi kullanabilirsiniz. Herhangi bir kullanım limiti yoktur. Kaşıntılarınızın yoğun olduğu dönemlerde parmağınızın ucu kadar bir miktarı yara olan bölgelere sürebilirsiniz. 

La Roche Posay / Pullanma Karşıtı Yüz Kremi – 63TL :

Bu ürün diğer ürünlere nazaran daha pahalıdır. Burada önemli olan nokta kremin yüz için olmasıdır. Krem sadece yüzde beliren egzamalar için kullanılmaktadır. Aynı zamanda bazı zona hastalarının da bu kremi kullandığı bilinmektedir. Kremin en önemli özelliği ise cildin kurumasını ve derinin pullanıp dökülmesini engellemektir. 

Bu kremlerin haricinde aşağıda belirtmiş olduğumu çeşitli doğal yöntemler de uygulanabilir. 

Doktorun vereceği krem ve haplar düzenli bir şekilde kullanıldıktan sonra düzenli olarak kontrollere gidilmeli ve tedavinin hiç bir aşaması aksatılmamalıdır. Tedavi süresince sürekli olarak kontrole gitmek büyük önem taşımaktadır. Böylece kullanılan ilaç veya yöntemin ne denli etkili olduğu düzenli bir şekilde gözlemlenebilir ve gerek görüldüğü takdirde başka yöntemler de uygulanabilir. 

Kür Tarifleri

Saç egzaması için kullanılan ilaçların yanı sıra doğal yöntemler de uygulanabilir. Bu doğal yöntemler hastaların bir nebze de olsa rahatlamalarına ve saç dökülmelerinin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Saç egzamasında kullanılabilecek bazı ürünler şu şekilde sıralanabilir;

 • Bal,
 • Çay ağacı yağı,
 • Zeytinyağı,
 • Isırgan otu,
 • Karabaş otu

Bal:

 • 1 bardak soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı bal

Bal, saç egzaması için kesin bir tedavi yöntemi değildir. Fakat içerdiği yoğun besin oranı ve vitaminler sebebi ile yara ve kaşıntılara son derece iyi gelmektedir. Egzama cildin neresinde olursa olsun ballı karışım bölgeye uygulanabilir. Yapılması gereken tek şey balı su ile seyreltmek ve yaranın üzerine uygulamak olacaktır. Saçlara uygulandığı esnada daha fazla su konulması gerekir. Aksi takdirde saç birbirine yapışabilir. Bal kürünü haftada iki defa rahatlıkla uygulayabilirsiniz.  

Çay Ağacı Yağı:

 • 1 bardak su,
 • 1 çay kaşığı çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının hem deri üzerinde oluşan mantarlara hem de saç egzamasına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle yoğun kaşıntı hissedilen durumlarda bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar çay ağacı yağı ekleyebilir ve saçınızda yara olan bölgeye elinizle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu ürünü haftada bir defadan fazla uygulamanız uygun olmayacaktır. Yoğun bir yapıya ve içeriğe sahip olan yağ, haftada bir defalık kullanım için uygun olacaktır. 

Zeytinyağı:

 • 1 bardak soğuk sıkım zeytin yağı

Burada kullanacağınız zeytinyağının soğuk sıkım olmasına özen göstermeniz gerekir. Uygulaması ise son derece basittir. Daha önceden ıslatılmış saçlara bir bardak kadar soğuk sıkım zeytin yağını masaj yaparak yedirmeniz gerekir. Yoğunlukla saç diplerine uygulanması gerekir. Bu işlem her gün duş sonrası yapılabilir. Günde bir defadan fazla yapmak uygun olmayacaktır. Aksi takdirde saçta yoğun oranda yağlanma görülebilir. Özellikle akşam saatlerinde uygulanması tavsiye edilmektedir. Böyle uygulanan kür saç köklerinde gece dinlenebilir ve daha büyük faydalar gösterebilir. 

Isırgan ve Karabaş Otu:

 • 1 tutam ısırgan otu
 • 6 dal karabaş otu
 • 2 bardak su

Bazı profesörler ısırgan ve karabaş otu karışımının saç egzamasına son derece iyi geldiğini belirtmişlerdir. Kürün uygulanması için bir tutam ısırgan otu ve 6 adet karabaş otu yeterli olacaktır. Ürünleri alıp yaklaşık 5 dakika kadar suyun içerisinde kaynattıktan hemen sonra saça uygulamak gerekir. Yaklaşık bir saat sonra durulanabilir. Bu kür günde bir defalık kullanım için uygundur. Kullanılan ürünlerin herhangi yıpratıcı bir etkisi olmadığından dolayı kolaylık ile uygulanabilirler. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle