Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Zeytinyağının Egzamaya Faydaları ve Doğal Kür Tarifleri

Egzama hastalığı olan bireyler yoğun kaşıntı ve acı yaşamaktadırlar. Bu tip durumları önlemek için bir takım doğal kürler uygulanabilir. Bu kürler sayesinde kişinin acısı ve kaşıntı hissi hafifleyecektir.

Zeytinyağının Egzamaya Faydaları

Egzama, birçok kişi tarafından bilinen kronik bir cilt hastalığıdır ve son derece acılı olabilir. Vücudun bir çok yerinde ortaya çıkabilen egzama kişide hem kaşıntı hem de cilt kızarıklığı görülmesine sebebiyet verir. Egzamanın tedavisinde zeytinyağı çok önemli bir rol oynamaktadır. Egzama tedavisi için kullanılacak olan zeytin yağında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yağın tamamen doğal olması ve içerisinde hiç bir katkı maddesi olmaması,
 • Soğuk sıkım olması,
 • Sızma olması,
 • Asit oranının düşük olması

 Zeytinyağı, yüz yıllar boyunca pek çok cilt hastalığında kullanılmış ve son derece iyi etkiler ile karşılaşılmıştır. Zeytinyağı, hem cildi yumuşatıyor hem de yaşlanmasını engelliyor. Egzama hastalarında cilt son derece tahriş olduğu için hem yaşlanıyor hem de hasar görüyor. Fakat zeytinyağı bu hasarın giderilmesine ve cildin tahriş olan bölgelerinin onarılmasına yardımcı oluyor. Özellikle bebeklerde egzama ile karşılaşıldığı zaman doğal yöntemler kullanmak çok daha faydalı olabiliyor. Bu gibi durumlarda bebeklerde görülen egzama için de zeytinyağı rahatlıkla kullanılabilir. 

Egzama Tedavisinde Zeytinyağı Etkileri

 Zeytinyağı, tedavi esnasında tek başına kullanılabileceği gibi aynı zamanda pek çok diğer madde ile de karıştırabilir. Farklı ürünler ile karıştırılan zeytinyağı çok daha faydalı bir etki sağlayabilir. Özellikle ”Zeytinyağı – Hindistan Cevizi Yağı – Sirke” üçlüsü, egzama tedavisinde son derece etkilidir. 

Zeytinyağı İçeren Kürler

Zeytinyağı – Hindistan Cevizi Yağı – Sirke Kürü

Kür süresi: 1 ay

 • 1 çay kaşığı sirke,
 • 1/2 fincan zeytin yağı,
 • 1/2 fincan hindistan cevizi yağı

Kürün hazırlanışı son derece kolaydır. Ürünler kolay bir şekilde her aktardan veya marketten temin edilebildiği için kişiler bu kürü uygulamakta zorlanmamaktadırlar. Yapılması gereken şey ürünlerin bir araya getirilerek bir kap içerisinde karıştırılmasıdır. Bir kabın içerisine bir çay kaşığı sirke, yarım fincan zeytinyağı ve yarım fincan hindistan cevizi yağı koyarak karıştırın. Daha sonrasında bu kürü iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Dilerseniz hazırladığınız kürü direkt olarak egzamalı bölgelere kullanabilirsiniz. Dilerseniz de içerisine biraz deniz tuzu ekleyerek salatalarınıza ekleyebilir ve yiyebilirsiniz. Karışımın direkt olarak yaraların üzerine uygulanması çok daha yüksek bir etki gösterecektir. Karışımı salatalarınız ile birlikte tüketmeyi tercih ederseniz her gün kullanmanız mümkün olacaktır. Fakat direkt olarak yaraların üzerine uygulamak isterseniz haftada iki defa uygulamanız yeterli olacaktır. 

Zeytinyağı – Şeker Kürü

Kür süresi: 6 hafta

 • Yarım bardak şeker
 • Yarım bardak zeytin yağı

Zeytinyağı bol miktarda vitamin içermektedir ve bu vitaminler sayesinde cilt yumuşatılıp yenilenebilir. Bunun yanı sıra şeker maddesinin yaraları iyileştirmeye yardımcı bir özelliği vardır. Bir kabın içerisine eşit miktarda zeytinyağı ve şeker koyun. Bir süre bekleyin. Şeker, yağın içerisinde erimez. Dolayısı ile yoğun bir kıvama sahip bir karışım elde edersiniz. Bu karışımı alıp yaraların bulunduğu bölgelere uygulayın ve daha sonrasında biraz bekleyin. Hemen durulamayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Bu kürü günde iki defa uygulayabilirsiniz.  Yukarıda verilen ölçülerden yaklaşık olarak ufak bir kaba sığacak kadar krem elde edeceksiniz. Bu ürünü buz dolabınızda saklayarak düzenli olarak kullanabilirsiniz. Şeker, yaralara çok fazla uygulandığında faydası kadar zararı da olabilir. Bu sebeple ürünü haftada sadece iki defa uygulamanız gerekmektedir. 

Doğal Kür Tarifleri

Ayva Çekirdeği Kürü

Kür Süresi: 1 ay

 • 1 çay kaşığı zeytin yağı
 • 30 adet ayva çekirdeği

Ayva çekirdeği, son derece besleyici özelliğe sahiptir. Yapmanız gereken tek şek bir ayvanın çekirdeklerini alıp biraz zeytinyağı koyduğunuz bir havanın içerisinde dövmek ve bir karışım elde etmektir. Daha sonrasında elde ettiğiniz macunsu karışımı yaraların üzerine sürün ve üzerini bir tülbent ile kapatın. Yaklaşık bir saat bu şekilde durduktan sonra karışı durulayın ve bu kürü günde bir defa uygulayın. Yaralardaki kaşıntı ve acı hissi bu kür ile birlikte son derece azalacaktır. Bu kürü 1 ay boyunca her gün rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Yaraları ne kadar besler ve ne kadar yumuşatırsanız bu sizin için o kadar faydalı olacaktır. Her akşam yatmadan önce ürünü hazırlayıp uygulayabilirsiniz. 

Hindistan Cevizi ve Kantaron Yapı Kürü

Kür Süresi: 3 ay

Egzama için kendi kreminizi doğal bir şekilde evinizde hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler aşağıdaki gibidir;

 • 1 bardak kantaron yağı,
 • 1 bardak hindistan cevizi yağı,
 • 1 bardak gliserin

Bu ürünlerin hepsini tek bir kaba koyun ve iyice karışmasını sağlayın. Daha sonrasında bir süre buz dolabında bekletin. Ürün hafif kremimsi bir yapı aldıktan sonra her gün temiz cildinize uygulayın. Ürünü durulamanıza gerek yoktur. Belirtilen malzemelerden bir kutu kadar krem elde edeceksiniz. Bu kremi günde bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Hem yaraların gereğinden fazla yumuşamaması adına hem de gliserinin cildinize zarar vermemesi adına her gün günde bir defa kullanmak yeterli olacaktır. 

Egzama Tedavisinde Doğal Yağ Kullanımı

Seboreik Dermatit Tedavi Kürü

Kür Süresi: 4 hafta

 • 200 gram vodka,
 • 3 yemek kaşığı ısırgan otu

Bu kür, saç derisinde egzama ile sorun yaşayan bireyler için hazırlanmaktadır. Malzemeler tek bir kapta toplanır ve ağzı hiç açılmadan iki hafta boyunca buz dolabında bekletilir. Daha sonrasında ürünler süzülür ve elde edilen sıvı ile haftada bir defa saç derisine masaj yapılır. Bu masaj yavaş ve nazik hareketler ile yapılmalıdır. 15 dakika boyunca masaj yaptıktan sonra ürün saçtan durulanmadan uyunur. Bu şekilde dört hafta boyunca aynı tedavi yöntemi uygulanır. Dört haftanın sonunda saç derisinde göz ile görülür bir gelişme ile karşılaşılır. Deride yoğun bir rahatlama ve ferahlama hissi oluşacaktır. 

Egzama İçin Çözüm Yolları

Egzama, belirli ataklar ile kendisini gösteren oldukça rahatsız edici ve sancılı bir hastalıktır. Bu sebeple doktorlar tarafından verilen ilaçların yanı sıra doğal yöntemlerden de faydalanılabilir. En etkili doğal yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • E vitamini yağı,
 • Aloe Vera Jeli,
 • Meyan Kökü,
 • Jojoba Yağı,
 • Çay Ağacı Yağı,
 • Elma Sirkesi

Egzama İçin Aloe Vera Tedavisi

 Yukarıda listelenen ürünler doğru kullanıldığı zaman son derece etkili sonuçlar doğurmaktadırlar. 

Aloe Vera Jeli

Kullanım Süresi: Ömür Boyu

 • Aloe Vera Bitkisi

Çeşitli marketlerden veya çiçekçilerden bulabileceğiniz bir aloe vera bitkisini evinizde yetiştirin. Herhangi bir kaşıntı veya yanma hissi oluştuğu anda bu bitkinin yaprağından ufak bir parça kesin ve içerisinden gelen jeli yanan bölgeye sürün. Kestiğiniz ufak parça yaprağı iki gün boyunca kullanabilirsiniz. Ürünün herhangi bir kullanım limiti yoktur. Her yanma hissettiğiniz anda gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 

Meyan Kökü Şampuanı

Kullanım Süresi: Ömür Boyu

 • 1 fincan meyan kökü,
 • 1 fincan aynısefa bitkisi,
 • 1 fincan papatya bitkisi,
 • 1 tatlı kaşığı çiçek balı,
 • 1 tatlı kaşığı kil,
 • 1 fincan sedefotu bitkisi,
 • Yarım kalıp katranlı ve kükürtlü sabun

Elinizdeki tüm kurutulmuş bitkileri 4 bardak suya ekleyerek kaynatın. Daha sonrasında elinizde bulunan sabunu bir kabın içerisine rendeleyin ve içerisine bal ekleyin. Herhangi bir süzme işlemi yapmadan elde ettiğiniz sıvıya bu karışımın içerisine ekleyin ve son olarak kili de kabın içerisine koyarak karıştırın. Elde ettiğiniz ürünü iyice karıştırdıktan sonra bir saat buz dolabında bekletin. Ürün iyice dinlendikten sonra elde ettiğiniz karışımı rondo yardımı ile homojen hale getirin ve daha sonrasında fazla sıvısını bir tülbent yardımı ile süzün. Bir kavanoz veya şişenin içerisine koyun ve her gün duş alırken kullanın. Bu ürün sayesinde hem kullandığınız diğer tüm şampuanların katkı maddelerinin size verdiği zarardan kurtulacaksınız hem de egzamalarınızdan kurtulacaksınız. Üründen çok fazla kullanmamaya özen gösterin ve saçlarınızı iki günde bir yıkayın. 
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle