Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Yağlı Egzama Tedavi Yöntemleri ve Beslenme Şekilleri

Yağlı saç egzaması, belirtileri arasında saç dökülmesi gibi ciddi komplikasyonları vardır. Bu durumda saç derisine iyi gelen masaj yapacağınız kremler ve yağlar ile saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yağlı Egzama Tedavisi

Saç egzaması tedavisinde her zaman için saç derinize uygun olan krem ya da şampuanlar kullanmanız gerekmektedir. Özellikle de kullanacak olduğunuz şampuanların içerisinde oksijen ve çinko bol miktarda bulunması gerekmektedir. Saç egzamasının olmasında en büyük etkenlerden bir tanesi de stres ve saçın aşırı bir şekilde yağlanması olacaktır. İnsanların çok fazla stres altında kaldıkları zaman içerisinde görülmesi mümkün olacaktır.

Kullanacak olduğunuz kremler içerisinde kömür katranı bulunması ve ayrıca kortikosteroid kremler kullanmanız saç diplerinize masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Kaşıntı olursa bu kaşıntı sonucunda tahriş olacaktır. Bu nedenle de kömür katranı olan kremler kullanmalısınız. Ayrıca doğal tedavi yöntemi olarak kullanacak olduğunuz zencefil, çay ağacı bitkileri ya da zeytinyağı ve elma sirkesinin de yağlı saç egzamasına son derece faydalı olması ile bilinmektedir.

Saç döküntüsü olması durumunda çok fazla vakit kaybetmeden bir dermatolog uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Yağlı Egzamaya İyi Gelen Yağlar

Ardıç Yağı: İçerisinde bol miktarda organik asit bulunması nedeniyle egzama tedavisinde oldukça başarılı olmaktadır. Ayrıca içerisinde sakaroz da bulunması nedeniyle egzama olan bölgeye masaj yaparak sürülmesi gerekmektedir.

Hindistan yağı: Egzama tedavisinde uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan Hindistan yağı saç diplerinde olan egzama tedavisinde ve yağlı egzama tedavisinde rahatlıkla uygulamanız olumlu sonuç verecektir. Ayrıca saç dökülmesinin de engelleyecektir.

Karabaş yağı ve ısırgan otu yağı: Bir kabın içerisinde 1 yemek kaşığı karabaş yapı ve 1 yemek kaşığı da ısırgan tohumu yağı konularak karıştırın. Egzama olan bölgenin masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Bunun için sizlerde egzama belirtileri olmaya başladığı zaman bu iki yağı karıştırıp uygulamanız olumlu olacaktır.

Çörek otu yağı: İçerisinde bulunan maddeler saç derisine uygulanması sonucunda saç dökülmesinin önüne geçecek olan bir yağ türü olmaktadır. Sizlerde de kepeklenme ve saç dökülmesi yoğun olarak bulunması durumunda çörek otu yağını uygulamalısınız.

Yağlı Egzama Şampuan ve Kremler

Mecitefendi Aynısefa Kremi

Egzama tedavisinde kullanılmakta olan, bitkisel ürünler ile yapılmış tamamen doğal bir krem olmaktadır. Egzama tedavisinde özellikle de kaşıntı olması durumunda bulunan bölgeye sürülmesi sonucunda başarılı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. İltihap iyileşecek ve cildinizin yenilenmesini de sağlar.

Eumovate Krem

Eczanelerde doktor tarafından reçete edilmesi durumunda satın alabileceğiniz bir egzama kremi olmaktadır. Doktor tarafından yazılmadığı süre içerisinde kullanılmaması gerekmektedir. Gün içerisinde belirli aralıklarla 4 defa sürülmesi sağlığınız açısından çok önemlidir.

Dermoskin Antiseborrheic Shampoo

Kepeklenme olması durumunda, yüksek oranda kaşıntı meydana gelmesi durumunda egzama tedavisinde kaşınmayı ve pullanma olduğu zaman önüne geçmek için özel olarak üretilmektedir. Etkin maddeleri Cocoamidopropyl Betain olduğu için egzama tedavisinde saç derisine uygulanmalı ve haftada 3 defa düzenli olarak uygulamanız sonucunda saçlarda yağlı egzamaya iyi gelecektir. Ayrıca Islak saça uygulamanız gerektiğini ve her yıkamada saç derisine masaj yaparak 4 dakika boyunca kafa derinizde tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Le Sandre Organics Şampuan

İçerisinde bulunan ham maddeler sayesinde bitkisel olarak üretilmekte ve egzama nedeniyle dökülen saçların tedavisinde başarılı olmaktadır. Özellikle de içerisinde Palmorasa esansiyel yağı ve aloe vera olması sayesinde çok etkili olmaktadır. Günlük olarak kullanabilirsiniz.

Saç derisine masaj yaparak uygulamalı ve birkaç dakika beklettikten sonra bol su ile durulamalısınız.

Yağlı Egzama Beslenme

Kişilerin hazır yiyecekler tüketmemesi gerekmektedir. Özellikle de fast-food tarzında olan gıdalar egzamanın tetiklenmesine neden olacaktır. Cips ya da fındık gibi yağlı yiyecekler tüketmeniz sakıncalı olacaktır. Portakal ya da limon gibi narenciye ürünleri kullanmayın. Bunun yanı sıra egzama tedavisinde her zaman için kurutulmuş kayısı ya da kurutulmuş incir yemeniz fayda sağlayacaktır. Alkol tüketmeniz sakıncalı olduğu gibi aynı zamanda da çikolata ya da şekerli gıdaların hayatınız içerisinde çıkarmanız gerekmektedir. Her türlü hazır gıdalar hayatınız içerisinde olmamalıdır. Baharatlı ürünler egzamayı tetikleyecek olduğunu unutmamalısınız.

Yağlı egzama hastalarının tüketecek oldukları bir takım yiyeceklerde bulunmaktadır. Bunlar yağsız sığır eti, haşlama olmalıdır. Tuzsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Her zaman için esmer ekmek tüketmeniz gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Taze meyve suları sıkarak tüketmeniz mümkün olmalıdır. Maydanoz ve dereotu ayrıca fesleğen ürünlerini tüketmeniz tavsiye edilir. Omega 3 yağ asidinden zengin olan gıdalar tüketmenizde önerilmektedir. Pirinç ya da buğday ürünleri serbest olmaktadır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle