Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Derisindeki Egzama İçin Tedaviler ve Doğal Destekler

Saç derisinde meydana gelen egzama tedavisi için öncelikli olarak uzman hekimden yardım alınması gerekir. Tedavi süreci gerekirse ve uzman bilgisi dahilinde evde doğal uygulamalar ile desteklenir.

Egzama Saç Derisi Tedavisi

Saç diplerinde ve vücudun diğer taraflarında oluşan egzama için kesin bir tedavi yoktur. Tedavi semptomların azaltılmasına yönelik yapılır. Egzama türüne ve şiddetine bağlı olarak, yaşam tarzı değişiklikleri, tezgâh üstü ilaçlar, reçeteli topikallar, oral ve enjektabl ilaçlar, fototerapi ve biyolojik ilaçlar tedavilere dâhil edilebilir. Egzamanın meydana getirdiği belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yani her insan aynı tedaviye aynı şekilde yanıt vermez. Bundan dolayı kişilerin kendilerine en uygun tedavi bulmaları için uzman hekimden yardım alması gerekir. Saçta egzama tedavisi;

Nemlendirici

Cilt fazla kuruduğunda tahriş meydana gelebilir ve egzama oluşabilir. Rüzgâr, düşük nem, soğuk, sert sabunlar kuru ciltlere neden olabilir. Sağlıklı bir cilt bariyerini korumak için düzgün nemlendirme, egzama semptomlarını kontrol altına almak gerekmektedir. Bu konuda uzman hekimin verdiği nemlendiriciler özenle kullanılmalıdır.

Reçeteli Topikaller

Reçeteli topikal ilaçların arasında kortikosteroidler (steroidler), PDE inhibitörleri, topikal kalsinörin inhibitörleri ve cilt bariyer kremleri bulunur.

Sistemli İlaçlar

Egzamanın nedeni tam olarak bilinmez ama bağışıklık sisteminin karışıklığa neden olduğu ve cilde iltihaplanmaya neden olduğu bilinmektedir. Bu iltihap atopik dermatitte kaşıntı ve kızarıklık gibi bazı belirtilere neden olabilir. Orta veya ağır atopik dermatit olan kişilerin uzman hekimleri bağışıklık sisteminin aşırı tepki göstermesinin önüne geçmek için sistemik bir ilaç reçete edebilir.

Biyolojik

Biyolojik ilaçlar ile biyolojik maddeler atopik dermatit belirtilerine katkı sağlayan bağışıklık sistemi reaksiyonunun belirli bir parçasını hedef almaktadır. inflamasyonu tetikleyen bağışıklık sisteminin spesifik bölümlerini hedef almak için damardan uygulanırlar.

Saç Derisinde Egzama Doğal Tedavi

Hindistan Cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cildin nemlenmesi konusunda mükemmel çözümler sunar. Saç derisini kurmadan korunmak için kaşıntı ve tahrişi azaltmak için cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Organik Hindistan cevizi yağı birçok dermotolojik kremlerden daha faydalıdır. Egzamaya büyük fayda sağlayabilecek anti bakteriyel etkilere sahiptir. Eller, ayaklar ve saç su ile yıkanmalı ve iyice kurtulmalıdır. Bu uygulamadan sonra Hindistan cevizi yağı uygulamasına geçilir. Uygulama için;

 • Saç ve derisi günün kirinden duru su ile arındırılır.
 • Hindistan cevizi yağı saç diplerine masaj yapılarak yavaş yavaş uygulanır.
 • Masaj yapmak yağın ısınarak çözüm sunmasına olanak sağlar.
 • Gün içinde ihtiyaç duyulduğu her zaman yapılabilir.

Jojoba Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt nemi açısından gerçekten mükemmel çözümler sunsa bile Jojoba yağı ile desteklenebilir. Yağ cildin en derin bölgelerine kadar nüfuz eder. Moleküler yapısı ciltte bulunan yağlara benzer özellikler gösterir. Bu yağ zincirli yağ asitleri ve yağ alkollerinden meydana gelir. İnanılmaz derecede yararlı içeriklere sahip olduğu için mükemmel nemlendirme sağlayacaktır. Uygulama için;

 • Eller ve saç derisi üzerinde bulunan günlük kirlerin arındırılması için su ile yıkanması gerekir. Bu uygulama Jojoba yağının kullanılması için gerekli en önemli adımdır.
 • Saç derisi diplerine Jojoba yağı nazik bir şekilde uygulanır. Uygulama esnasında hafif hafif masaj yapmak kabuklanmaların ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Uygulama bittikten sonra cildin yağı emmesi için belli bir süre yıkanmaması gerekir.
 • Yıkama ılık su ile yapılmalıdır.
 • Günde 3 ya da 4 defa uygulanabilir.

Magnezyum İle Banyo

Magnezyum banyosu sadece saç diplerinin rahatlamasını sağlamaz. Egzama olan her bölgede ferahlık sağlayacaktır. Magnezyum banyosu için Magnesia İngiliz tuzu veya Epsom tuzu kullanılmalıdır. Banyo küveti ılık su ile doldurulur ve tuzlar eklenir. Tuzlar 1 su bardağı suyun içine dökülür. İsteğe bağlı olarak 2 kaşık pembe Himalaya tuzu eklemesi de yapılabilir. Küvetteki suyun içinde saçlar yıkanır ve vücudun rahatlaması sağlanır. Aynı uygulama aşağıda bulunan malzemeler ile de yapılabilir.

 • 1 bardak Epsom tuzu
 • Yarım su bardağı pembe Himalaya tuzu
 • Yarım çay kaşığı doğal vanilya özütü
 • 10 ile 15 damla uçucu yağ lavanta veya nane yağı olabilir.

Papatya Banyosu

Papatya yatıştırıcı özelliklerinden dolayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Enflamasyonu azaltır, kaşıntıyı hafifletir ve iyileşmeyi sağlar. İçinde bisabolol veya levomenol isimli maddeler bulunur. Bu maddeler semptomların azaltılmasını sağlayacaktır. Uygulama yapmak için;

 • 1 litre sıcak suyun içine 4 yemek kaşığı papatya eklenir.
 • Demlenmesi için 15 dakika bekletilir ve ardından süzülür.
 • Pamuk ya da temiz gazlı bez yardımı ile saç diplerine uygulanır.
 • Uygulama gün içinde birkaç yapılmalıdır. Düzenli yapıldığı zaman oldukça faydalı çözümler elde edilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle