Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayak Bölgesinde Bulunan Siğiller İçin Uygulanan Bitkisel Tedaviler

Ayak bölgesinde var olan siğillerden kurtulmak için bitkisel karışımlar fayda sağlayacaktır. Bitkisel karışımlardan hızlı şekilde sonuç almak adına düzenli bir şekilde kullanım yapmak şarttır.

Ayaktaki Siğil İçin Bitkisel Tedavi

Elma Sirkesi

İhtiyaç Olan Malzemeler

 • El yapımı ya da doğal 2 çorba kaşığı sirke
 • Pamuk
 • Tıbbi yara bandı

Hazırlama

Bir tutam pamuk elde yuvarlak top haline getirilir. Ardından el yapımı sirkenin içine batırılır ve bekletilmeden siğilin üzerine koyulur. Pamuk üzerine tıbbi yara bandı yapıştırılır. Bu şekilde sabaha kadar bekletilir. Siğiller tamamen ortadan kalkıncaya kadar düzenli bir şekilde kullanımı yapılmalıdır. Uygulama esnasında bazı kişilerde acı ve ağrı meydana gelebilir. Bu durum geçicidir. Elma sirkesi özellikle plantar siğillerin tedavi edilmesi için ev ilaçları arasından ilk tercihtir. Ayaklarda bulunan virüslerin fiziksel anlamdaki varlıklarının yok olması konusunda etkilidir.

Tırnak Cilası

İhtiyaç Olan Malzemeler

 • Berrak yani şeffaf oje
 • Ilık su
 • Temiz havlu

Hazırlama

Siğilin ya da siğillerin var olduğu bölge ılık su yardımı ile iyice temizlenir. Berrak yani şeffaf oje temizlenen bölgeye direk olarak uygulanarak birkaç saat boyunca bu şekilde bekletilir. Oje var olduğu bölgeden çıkartılır ve biraz nefes alması için bekletilir. Ardından tekrar uygulama tekrar edilir. Siğiller düşene kadar uygulamaya devam edilir. Şeffaf oje uygulaması yapmak sorun olan bölgede hava kısıtlaması sağlayacaktır. Bu sayede etki altında kalan cilt hücreleri ve virüsler kısa sürede ölecektir.

Muz ve Limon Kabuğu

Yatmadan önce siğilin üst kısmına muz kabuğunun iç kısmı koyularak üzeri bant ile kapatılır. Kabukta bulunan bileşenler siğilin çözülmesi konusunda fayda sağlar. Her akşam yatmadan önce yapılır ve sabah çıkartılır. Aynı uygulama limonun kabuğu ile de yapılır. Bu iki uygulamada da siğilde bulunan virüsler ölecektir.

Soğan

Asitlik söz konusu olduğu zaman soğan siğilleri ortadan kaldırabilecek farklı bir doğal kaynaktır. Bu yöntemi kullanmak için, soğanı suyunu serbest bırakana kadar  ezilmelidir. Ardından soğan siğilin üzerine uygulanır. Hatta dilimlenmiş soğan çorabın içine ve siğilin üzerine yerleştirme yapılmalıdır. Her gün uygulandığında sorun çözülür.

Çay Ağacı Yağı

İhtiyaç Olan Malzemeler

 • Çay ağacı yağı
 • Tıbbi yara bandı
 • Pamuk topu

Hazırlanması

Pamuktan bir parça alınır ve parmak yardımı ile top haline getirilir. Pamuğun üzerine birkaç damla doğal çay ağacı yağı damlatılır. Top pamuk direkt olarak siğilin  üzerine yerleştirilir. Bantlanan bölge bu şekilde birkaç saat boyunca açılmadan bekletilmelidir. Ayakta siğil tedavisi bitkisel uygulama her gün 2 defa tekrarlanmalıdır. Çay ağacı yağı  antiseptik ve anti viral özellikleri ile bölgeyi tedavi eder.

Farklı Bitkisel Uygulamalar

Patates

1 adet patates yarıya kesilir. Patatesin suyu tamamen bitene kadar sorunun üzerine sürülür. Ardından patates siğillerin üzerine koyularak bantlanır. Hızlı ve etkili sonuç almak için 24 saat bekletilir. 1 gün ayak dinlendirildikten sonra uygulama tekrarlanır.

Hindistan Cevizi Yağı

İhtiyaç Olan Malzemeler

 • Ponza taşı
 • Sıcak Hindistan cevizi yağı
 • % 3 oranında Hidrojen Peroksit
 • Pamuk
 • Pamuklu yumuşak bandaj

Hazırlanması

Ponza taşı ile siğillerin üst kısımları zımparalanır. Aşırı düzeyde büyük bir siğilse üst kısmı bıçak yardımı ile alınabilir. Kesme işleminde çok dikkatli olunması gerekir. Aksi takdirde kanamaya sebep olunabilir. Ponza işlemi bittikten sonra hidrojen peroksit yüzeye damlatılarak kuruması için beklenmelidir. Bu sırada mikrodalga içinde Hindistan cevizi 15 saniye boyunca ılıması için bekletilir. Pamuklu bandajın içine dökülen Hindistan cevizi yağı ile masaj yapılarak ayaklar sarılır. Bu şekilde birkaç saat boyunca uygulama bekletilir. Bitkisel olan bu işlem gün içinde en az 4 kez yapılır.

Uçucu yağlar mükemmel düzeyde topikal tedavi açısından fayda sağlar. Ayrıca çok büyük ve inatçı siğillerin ortadan kaldırılması için Hindistan cevizi yağının içine lavanta ve limon yağı eklemesi yapılarak yukarıdaki uygulama aynen kullanılmalıdır. Düzenli şekilde kullanıldığı sürece etkili ve hızlı şekilde istenilen sonuç alınabilir. Uçucu yağların kullanımı en az 1 hafta boyunca yapılmalıdır. 1 haftalık süreç sonunda siğillerde küçülme ile yumuşama meydana geldiği hemen gözlemlenmeye başlanır. Hatta büyük ve inatçı olan siğillerde soyulmalar ve kabuk dökmeler meydana gelecektir. Uçucu yağların kullanımı çocuklar içinde oldukça faydalıdır. Ayrıca bu işlem ekonomik açıdan da insanlara sorun yaratmaz.

Bitkisel uygulamaların yapılmasına rağmen sorunlar ortadan kalkmazsa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir. Uzman gerekli muayeneleri yaptıktan sonra tedavi süreci planlaması yapar.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle