Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğil Dondurma İle Alakalı Tedavi işlemleri Nasıl Yapılır?

Siğil dondurma işlemleri uygulaması genelde ağrısız şekilde uzman doktor tarafından yapılır. Yalnız uygulama için önceden uzmanın söylediklerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

Kriyoterapi (Siğil Dondurma )

Tedavi edilme sonucu ortadan kalkmayan siğiller bir uzman doktor tarafından uzaklaştırılmalıdır. Özellikle ayakta siğil tedavisi dondurma kapsamında kullanılan en popüler yöntemlerinden biri kriyoterapidir. Siğiller insan yaşamında kozmetik bir mesele oluşturur ve çirkin cilt koşullarına neden olabilir. Ciltte çatlak içine yerleştikleri zaman, tahrişe sebep olarak hareket alanlarını sınırlayabilirler.

Tezgah üstü ilaçlar bazen siğiller tedavisinde başarılı olsa bile çoğu insan agresif tedaviyi tercih eder. Kriyoterapi, siğiller için standart olan bir tedavidir ve kısa bir ofis ziyaretinde bile yapılabilir. Kriyoterapi, çok soğuk bir madde (genellikle sıvı azot) kullanarak bir siğilin dondurulmasını içerir. Kriyoterapi, siğiller için standart bir tedavi şeklidir ve uzman bir doktor ofisinde yapılabilir. Sıvı azot uygulaması genelde bir dakikadan daha az sürer.

 • Uzman doktor sıvı nitrojen uygulamadan önce siğilleri küçük bir bıçakla kırpma yapabilir.
 • Kriyoterapi acı verici bir işlem değildir. Bunun için lokal anestezi uygulaması yapılmayabilir.
 • Uzman doktor bir prob veya pamuk çubuğu kullanarak siğilin içine sıvı azot uygulaması yapar. Sıvı azot da doğrudan siğil üzerine püskürtülme ile de uygulanabilir.

Kriyoterapi, evde de Freeze Off gibi bir tezgâh üstü ürün kullanımı kullanılarak da yapılabilir. Bu sprey eczanede satılır ve uzman yönlendirmesi ile alınmalıdır. Kriyoterapi kitleri, sıvı azot yerine dimetil eter ve propan karışımı şeklinde kullanır. Bu karışım, siğil üstüne uygulanan bir köpük uygulayıcıya batırmak adına kullanılır. Bu ürün ellerde veya ayaklarda bulunan siğiller için güvenli olacaktır. Genital siğiller için kullanımı kesinlikle uygun değildir. Ciddi yanıklardan ve kalıcı yara izlerinden kaçınmak için tüm talimatları dikkatle izlemek gerekir.

Kriyoterapi İçin Hazırlanma

Siğilleri kaldırmak için hazır hale gelmek adına bazı uygulamalar yapılması gerekebilir. Bu uygulamaları uzman doktor yanına gitmeden önce yapmak, ihtiyaç olan dondurucu tedavilerin sayısını azaltma konusunda olanak sağlar. Aşağıdakilerin uygulanması gerekmektedir.

 • Her gece düzenli bir şekilde 2 hafta boyunca, siğilleri sabun ve su ile temizlenir. Ardından üstüne % 17 salisilik asit jel uygulaması yapılmalıdır.
 • Jel uygulamasından sonra siğil % 40 salisilik asit pedi ile örtülmelidir. Pedin siğilden biraz daha büyük olacak şekilde kesilerek uygulanması gerekir. Pedin siğil üstünde kalmasına yardımcı olacak yapışkan bir destek taşıması önemlidir.
 • 24 saat boyunca siğil üstünde ped bırakılmalıdır. Siğillerin olduğu alanda ağrı, kızarıklık mevcutsa jel ile pedin kullanımının bırakılması ve hemen uzman doktorun aranması gerekir.
 • Ped çıkarıldıktan sonra bölge sabun ve su ile temizlenir. Siğil üzerine daha fazla jel koyulduktan sonra ped değiştirilir. Gün boyunca çok hareket halinde olan kişilerin pedi siğilden uzaklaşıyorsa, alanı gün boyunca açabilir ve yalnızca pedi gece kullanmak gerekir.

Hazırlık Aşaması Sonrası

Bu tedaviden 2 hafta sonra siğil beyaza döndüğü için kabarık görünecektir. Uzman doktor bu sürede siğilin üzerindeki beyaz deri tabakasını çıkarabilir. Siğilin tabanını (kökü) dondurma işlemi için kriyocerrahi kullanabilir. Cilt soğuk algınlığına tepki veriyorsa kişi kriyoterapi uygulamasından önce uzman doktor ile detaylı şekilde konuşması gerekir. Kriyoterapiler rahatsız edici olabilir ama genellikle çok acı verici değildir. Dondurma işlemi uyuşturucu bir etki sağlar.  Dondurma uygulamasından sonra cilt çözüldüğünde yanma hissi yaşanabilir. Uygulama tamamen bittikten sonra kişinin iyileşmesi genellikle uzun sürmez. Banyo yapma ve duş yapma esnasında sorun yaşanmayacağından dolayı günlük rutine devam etmek oldukça kolaydır. Kriyoterapi uygulaması iyileşme süresi tamamlandıktan sonra hastaların ayaklarında ya da ellerinde az düzeyde yara izi kalabilir. Uzman kişiler tarafından uygulandığında hiç yara izi kalmaz. İşlemlerden sonra genelde yara izi kalmaz. Alan iyileşmesi sağlanması ile işlenen cilt ve çevresindeki cildin renginde biraz daha değişim meydana gelebilmektedir.

Riskler

İşlemlerin tamamı dikkatli şekilde yapılıyorsa kriyoterapi skarlama riski oldukça azdır. Vücutta bulunan bir siğil kalın olduğu zaman ve tekrar tekrar dondurulması gerekli bir haldeyse siğil çevresinde bulunan sinirler hasar görebilir. Bu işlem sonucunda yara izi oluşabilir ve cildin iyileşmesi uzun sürebilir. Kriyoterapi ile ilişkili küçük bir enfeksiyon yaşanması riski de bulunmaktadır. Bazı enfeksiyon belirtileri arasında aşağıdaki detaylar bulunmaktadır.

 • Artan ağrı durumları
 • Şişme
 • Kızarıklık
 • Hassasiyet veya ısı durumları
 • Bölgeden uzanan kırmızıçizgiler
 • Pusun boşaltılması
 • Ateş

Ayakta siğil dondurma tedavisi uygulaması fiyatları özel kurumlara göre değişkenlik gösterir. Bunun için siğil dondurma fiyatları için daha önceden detaylı şekilde araştırma yapılmalıdır.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle