Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayaktaki Siğiller Nasıl Geçer? – Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Ayakta meydana gelen siğil HPV virüsünden kaynaklıdır. Zaman zaman geçse de yine ortaya çıkabilir. Şiddetli ağrı kişinin hayatını olumsuz etkiler. Tedavi yöntemi olarak yakma ve dondurma kullanılır.

Ayakta Siğil

Siğiller ayak tabanlarında ya da ayak parmaklarında görülen bir durumdur. Siğilin kişiye bulaşması havuz, deniz ya da temas yoluyla ulaşacaktır. Virüse sahip olan bir kişiyle temas ettiğiniz zaman size de buluşma riski çok yüksek olmaktadır. Bu siğillerin oluşması da HPV isimli virüsün bulaşması sonucunda meydana gelecektir. Virüs sonucunda deride çok küçük olan siğiller görülmeye başlayacaktır. Derinin üst tabakasında büyümeye başlayacağından, vücudun diğer yerlerinde oluşan siğiller dışa doğru büyüdüğü bilinmektedir. Fakat ayaklarda bulunan siğiller içe doğru itilecektir. Bunun nedeni ise ayak basıncından kaynaklanmaktadır.

Daha çok siğile sahip olan bir kişinin çıplak ayakla yürüdüğü bölgede çıplak ayakla yürümek, onun kullandığı havlu, çorap ya da ayakkabı ve terliklerini giyinmek gibi durumlarda kişiye hızla bulaşacaktır.

Ayakta Siğil Belirtileri

Ayak siğili meydana geldiği zaman daha çok ayak tabanında oluşacaktır. Yassı bir tabakanın oluşmasına neden olacaktır. İçerisinde küçük siyah noktaların bulunduğu bölge içerisinde beyaz olacak ve dokunulması durumunda yumuşak olacaklardır. Ayak siğilleri bazı kişilerde tek tek ortaya çıkacaktır. Fakat bazı kişilerde mozaik siğil görülmektedir. Bunlar kümeler şeklinde görülmesi ile bilinmektedir. Siğillerin üzerine ayağın yere basması sonucunda baskı uygulanacaktır. Bu baskı sonucunda ağrıların meydana gelecektir. Ellerde ya da diğer bölgelerde oluşan bölgelerde ki siğiller ağrı yapmaz. Fakat ayaklar da oluşan siğillerde ise ciddi ağrılar oluşacaktır.

  • İçi siyah noktalar halinde siğiller;
  • Ağrı;
  • İçe doğru büyüme;
  • Yumuşak beyaz kabartı;
  • Etrafına yayılması;
  • Kümeler halinde görülmesi;
  • Birden fazla yerde görülmesi;
  • Yürüme zorluğu.

Kistin önlenmesi de mümkün olacaktır. HPV virüsü ayak tabanında ya da ayak parmaklarında görülen bir kişinin kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçınmalısınız.

Deniz ya da havuz kenarında bir kişi ayağını çıplak zemine basıyorsa mutlaka terlik giyinerek bulunduğunuz bölge de yürümelisiniz.

Ayakta Siğil Tedavisi

Çoğu durumda ayak tabanında ya da parmaklarda meydana gelen siğillerin kendiliğinden geçtiği gözlemlenmektedir. Fakat bu durum çok ağrılı olacağı için kişinin yürümesinde sorunların olmasına neden olur. Ayrıca virüsü başkalarına bulaştırma riski bu durumda daha fazla olacaktır. Bu nedenle de kişinin çok fazla zaman kaybetmeden siğilin tedavisini yaptırması ağrı çekmeyeceği ve yürüme zorluğu yaşamayacağı anlamına gelmektedir.

Siğil tedavisinde başarılı olan reçetesiz satılan bazı kremler bulunmaktadır. Bu satılan kremi çoğu bölgenin hızlı bir şekilde donması sonucunda siğilin geçmesini sağlamaktadır. İyi gelmesi nedeniyle de çoğu kişide sık sık tekrar eden siğiller için bu kremlerin iyi geldiği için satın almaktadırlar. Daha çok şeker hastalarını etkilemekte olan bir durumdur.

Siğiller 2 hafta içerisinde kendiliğinden düşecek, ardından yeni doku gelecektir. Bu kremler ise yeni oluşmayı da etkileyecektir.

Salisilik asit cilt üzerinde oluşan bir sorun meydana gelmesi durumunda lokal olarak tedavi yapmakta Salisilik asit uygulanmakta ve iyi gelmesi ile de bilinmektedir. Yakı kullanan birçok kişi ve asit boyalarının da kullanılması durumlarında siğilin belirtilerinin hafiflediği ve ağrının azalması ile birlikte siğilin de yok olduğu görülmektedir. Ayrıca piyasa da satılmakta olan birçok krem maddesi de Salisilik asit olmaktadır. Ayakları güzel bir şekilde temizledikten sonra siğil olan bölgeye genellikle gece sürmelisiniz. Uyumadan önce sürmeniz durumunda ayak üzerine basmayacak olduğunuz için etkisi daha çok olacaktır. Bu nedenle de sizler sürdüğünüz asit etki etmesi için gece kullanın. Ayak törpüsü ile siğil törpülenmesi gerekmektedir. Bu sayede daha hızla yok olacaktır.

Ayakta Siğil Dondurma ve Yakma Tedavisi

Kriyoterapi yöntemi dondurma diye de geçmektedir. Siğil tedavisinde kullanılmaktadır. Siğillerin dondurulması sonucunda geçmesini hızlı bir şekilde sağlayacaktır. Bu işlemi uzman bir dermatolog tarafından yapılması gerekmektedir. Dondurulma işlemi yapılmasından birkaç hafta içerisinde siğil düşecektir. Siğil tedavisinde uygulanan en çok kullanılan yöntem olmaktadır.

Lazer ile siğil tedavisi de günümüzde yapılmaktadır. Maliyetinin biraz yüksek olması nedeniyle çok tercih edilmese de çok başarılı sonuçlar ile siğil ortadan hızla kalkacaktır. Bunun için uzman bir doktor eşliğinde yapılmalıdır. Lazer yüksek miktarda ışık vererek o bölgenin yanması gerekmektedir. Bu işlem özel bir klinikte ya da hastanede yapılması gerekmektedir. Fakat bir süre sonra tekrardan siğilin çıkma riski bulunmaktadır. HPV virüsünü ömür boyu taşıyacak olduğunuz için kesin bir tedavi yöntemi olarak lazer tedavisini görmemeniz gerekmektedir.

Ayakta Siğil Bitkisel Tedavisi

Ayakta siğil meydana geldiği zaman vücudun diğer bölgelerinde oluşan siğil tedavisinde yapacağınız gibi ayak tabanında ya da parmaklarında çıkan siğil için de elma sirkesi kullanmanız mümkün olacaktır. Bir miktar pamuk üzerine damlatacak olduğunu elma sirkesinin siğilin bulunduğu bölgeye bastırın. Birkaç dakika kalmalıdır. Mümkünse gece uygularsanız daha çok kalmasını sağlarsınız.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise Hint yağı olmaktadır. Bunun için kişilerin her zaman bir miktar Hint yağını bulunan bölge temizlendikten sonra sürmeleri ve üzerini kapatarak bir gece boyunca bekletmeleri gerekmektedir. Sabah kalktığınız zaman ayağınızı ılık su ile yıkamalı ve fark edeceksiniz ki ilk günden itibaren siğil küçülecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle