Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Kasık Bölgesinde Çıkan Siğilin Tedavi Yöntemleri

Kasıkta siğil oluştuğu zaman günümüzde kalıcı bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte sadece siğilin yok olması için dondurma ya da yakma yöntemleri ile siğil bulunduğu yerden yok edilebilir.

Kasıkta Siğil Tedavisi

Human papilloma virüs DNA’sı

Human papilloma virüs (HPV) son yıllarda birçok kişinin yaşamakta olduğu sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Kadınlarda sıklıkla görülse de erkeklerde de genital bölgesinde meydana gelecektir. Kasıklarda oluşam siğillerin yüzün üzerinde farklı türü bulunmakadır. Bu siğillerin el, ayak, dudak, ağız içinde görülmesi de mümkündür. Kasık bölgesinde oluşan siğillere ayrıca kondiloma oluşmasına neden olacaktır. Rahim ağzında görülen ve ilerlemesi durumunda kansere dönüşmesine neden olacaktır. HPV kasıkta meydana gelmesi durumunda gential enfeksiyonların oluşmasına da neden olacaktır. Erkekte ve kadında görülen bu kist korunmadan cinsel ilişkiye girilmesi sonucunda kişilere temas sonucunda bulaşacaktır.

HPV virüsünün bulaşması sonucunda kasık bölgesinde oluşan siğillerin günümüzde herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır.

Bu siğillerin bir kere bulaşması durumunda virüsün ömür boyu insan bedeninde taşıyacak ve başkalarına bulaştırma riski de oluşacaktır.

Kasıkta Siğil Dondurma ve Yakma Tedavisi

Kasıkta oluşan siğil meydana geldiği zaman patolojik olarak bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Virüsün insan bedeninden çıkması günümüz koşullarında mümkün olmasa ve tedavisi tam olarak bulunamamış olsa bile belirti olarak siğil oluşumunun ise tedavisi mümkün olmaktadır. Kasıkta meydana gelen siğil tedavisi için yakma ya da dondurma teknikleri uygulanmaktadır. Bu sayede bağışıklık siteminin zayıflaması durumunda meydana gelecek olan siğilin yok olması görülebilir. Bazı siğillerin boyutu çok büyük olacaktır. Bu durumda cerrahi yöntem uygulanacak ve siğilin bulunduğu bölgeden çıkartılması da söz konusu olabilir. Çok küçük olan siğiller ise bazı kremler kullanılarak yok edilmesi de mümkün olacaktır. Siğiller bir kere tedavi edilmesi durumunda yeniden ortaya çıkabilir. Bunun daha çok kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı olduğu da bilinmektedir. Bazı kişilerde meydana gelen siğil sonucunda dondurma ya da yakma işlemi uygulaması sonucunda bir daha görülmediği vakalarda bulunmaktadır.

Siğil dondurmaya Kriyoterapi adı verilmektedir. Siğillerin dondurulması sonucunda bulunduğu bölgeden uzaklaştırılması sağlayacaktır. Bunun için sıvı nitrojen kullanılarak ve özel bir tıbbi cihaz yardımıyla nitrojenin bulunan bölgeye sıkılması sonucunda yapılacaktır. Dondurma tedavisi sonrasında birkaç gün içerisinde siğil kabuk bağlar ve siyahlaşması durumunda 15 gün içerisinde de yok olacaktır.

Erkekte ya da kadında meydana gelen kasık bölgesinde ki siğillerin yakma tedavisine Elektrokoterizasyon adı verilmektedir. Deriye özel bir aletten elektrik verilecektir. Bunun sonucunda direnç oluşacağından siğiller yanacaktır. Siğil tedavisinde sıklıkla kullanılan iki seçenekten bir tanesi olmaktadır.

Siğil oluşması sonucunda siğilin lazer ile de yakılması söz konusu olacaktır. Birçok hastanede son yıllarda lazer ile siğilin yakılması da söz konusu olabilir. Fakat lazer tedavisinin çok pahalı olması nedeniyle çok fazla tercih edilen bir yöntem olmamaktadır.

Kasıkta Siğil Bitkisel Tedavisi

Ekinezya Çayı

  • 2 yemek kaşığı ekinezya bitkisi;
  • 2 su bardağı su.

Uzun yıllardır siğil tedavisinde kullanılmakta olan ekinezya çayı HPV neden olduğu kasıkta gelişen siğil içinde uygulanacak bir bitkisel tedavi olmaktadır. Erkeklerin ve kadınların uygulayacakları bu çay birçok kişide başarılı sonuç vermesi nedeniyle siğil yaşamakta olan kişilerin uygulaması gerekmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine atacak olduğunuz 2 yemek kaşığı ekinezya bitkisinin 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynaması beklenecektir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 30 dakika boyunca soğuması beklenir. Süzüldükten sonra yarısı sabah aç karnına, diğer yarısı ise akşam aç karnına içmeniz gerekmektedir. Kürü 3 hafta boyunca her sabah ve akşam aç karnına içmelisiniz. Ardından bir hafta ara vermeli ve tekrar başlamalısınız.

Sarımsak Suyu

  • 10 diş sarımsak;
  • 1 su bardağı su.

Sarımsak antiviral özelliği ve antibiyotik özelliğinin yanı sıra birçok özelliği ile kişilerin rahatsızlığı sonucunda tedavisinde kullanılmakta olan bitkisel bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kasıkta neden olan siğil tedavisinde de kullanılmaktadır. Sarımsaklar birkaç parçaya bölünmeli ve klorsuz ya da dinlenmiş olan suyun içerisine atılmalıdır. 10 dakika boyunca kısık ateşte pişirilmesi gerekmektedir. Ardından günde bir defa akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmesi gerekiyor. Bu sarımsak suyunu 2 hafta boyunca uygulamalı ve 5 gün ara vererek tekrar başlamalısınız. Siğillerin büyümesi ve yayılmasını önleyeceği gibi aynı zamanda da küçülmesini de sağlar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 1,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle