Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğil Dondurma Tedavisi ve Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonlar

Siğil Dondurma Tedavisi sonrasında meydana gelebilecek kompilasyonlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Doktorunuz bu süreci sizlerle paylaşacak ve hangi bakımları yapmanız gerektiğini de aktaracaktır.

Siğil Dondurma Tedavisi

Halk arasında siğil dondurma tedavisi olarak bilinen kriyoterapi yöntemi, vücutta var olan siğillerden kurtulmanızı sağlar. Bu süreçte ayrıca siğillerden kısa sürede kurtulabilir ve vücutta normal yollarla gelişen lezyonlar yok edilebilir. Bu tedaviyi tercih ettikten sonra asıl önemli süreç, tedavi sonrasıdır. Yazımızın devamında bu işlemin nasıl yapıldığını ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gerekenleri aktarıyor olacağız. Ayrıca iyileşme süreciyle birlikte meydana gelebilecek komplikasyonlar ve tedavi bölgesinin su toplaması gibi durumlarından da bahsediyor olacağız. Bu işlem uzman doktorlar tarafından yapılır. Yani, günümüzdeki hastaların evinden gelişigüzel olarak siğilden kurtulma amacıyla yaptığı yöntemlerin genel bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Siğil Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Siğil dondurma işlemi tüplü bir tıbbi cihaz ile gerçekleştirilir. Yapılan araştırmalarda bu tedavinin başarı oranı yüzde 85’lere kadar yükselmiştir. Ancak tedavini ardından siğillerin yeniden ortaya çıkma oranı ise yüzde 40 dolaylarındadır. Bu yüzden siğilin çıktığı bölgeye göre farklı yöntemler geliştirilebilir. Örneğin, genital siğillerde bu yöntem başlangıçta tercih edilmez.

Genital bölgelerde ortaya çıkan siğiller için yakma tekniği uygulanır. Bu tür rahatsızlığı olan hastalar çok ciddi ağrılar yaşayacağı için lokal anestezi de tercih edilebilir.

Çok uzun sürelerden beri kullanılan siğil dondurma tedavisiyle beraber bölgedeki siğillerin yok edilmesi amaçlanır. Rahatsızlığın yaşanmasına neden olan lezyonların 1 ya da 2 hafta içinde kabuk bağlayarak düşmesinin sağlandığı bu yöntemden kesin sonuçlar alınmak isteniyorsa, kriyoterapi birkaç defa uygulanabilir.

Bu uygulamanın tercih edildiği hastalık çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Tırnak batmaları
  • Şiddetli akneler
  • Güneş lekeleri
  • Keloid ve Keilit

Uygulamanın Avantajları

Uygulama sonrası komplikasyonlarından bahsetmeden önce bu işlemlerin avantajlarını aktarıyor olacağız. Daha çok yaşlı hastalarda rahat bir tedavi sürecini başlatan kriyoterapi sayesinde başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle de güneş lekelerinin tedavilerinde son derece güzel sonuçlar alınabilmektedir.

img010480

Kriyoterapi, sonradan yaşanabilecek komplikasyonları engelleyebilir. Bununla beraber uygulaması kolay bir seçenektir. Günümüzde güvenli ve ucuz olarak yapılabilmesi sayesinde çokça tercih edilir. Ayrıca anestezi gerektirmemektedir. İşlemin ardından gündelik yaşamınıza hemen dönebilirsiniz. Yani çalışma hayatınızı ve spor hayatınızı etkilememektedir.

Siğil Dondurma Tedavisi İyileşme Süreci

Eğer lokal anestezi dışında bir yöntemler siğil dondurma tedavisi yapılmışsa, yukarıda da bahsettiğimiz üzere herhangi bir iyileşme süreci bulunmamaktadır. Yani hastalar aynı gün normal yaşamına dönebilirler. Özellikle genital bölge siğilleri için uygulanan lokal anestezi işleminin ardından ise bir süre istirahat süreci ve bölgenin korunması gibi süreçler yaşanacaktır.

Siğil Dondurma Tedavisi Sonrası Komplikasyonları

Siğil dondurma tedavisi sonrasında meydana gelen en önemli durum, bölgenin şişmesi ve ciddi ağrılarla beraber su toplamaya başlamasıdır. Bu yüzden uzman doktor tarafından hastaya işlem sonrası ağrı kesici kullanması önerilebilmektedir. Bu süreci başarıyla tamamladıktan sonra herhangi bir sorun kalmaz. Su toplanması durumunun ciddi derecede rahatsızlık vermeye başlamasıyla beraber doktorunuza yeniden başvurabilirsiniz.

Genel sonuçların alınabilmesi lezyonun büyüklüğü, derinliği ve yeri ile yakından ilgilidir. Bazı hastalarda 2 seanslık uygulamalar yapılabileceği gibi bazılarında ise 4 seanslık uygulamalar yapılabilmektedir. Bu durumlarla ilgili doktorunuz gerekli süreci sizlerle paylaşacak ve detaylı bilgiler sunacaktır.

Genital siğil dondurma işlemlerinden de bahsedecek olursak, bu işlemde eğer kriyoterapi uygulanırsa, lokal anesteziye gerek kalmaz. 2 ile 5 gün arasında siğilin siyahlaşması sağlanır ve 15 gün içinde de kabuklar düşer. Buna ek olarak hastanın işlemden sonraki süreçte yaraya bakım yapması ve oluşabilecek komplikasyonları engellemesi gerekir. Zaten tedavi süresince bir sorun yaşanmaz fakat cildi koyu olan hastalarda bu sürecin ardından hafif beyazlanmalar yaşanabilir. Genital siğil sayısı, oluşabilecek yan etkileri etkilediği için bir süre ağrı hissine kapılabilirsiniz. Bu durum oldukça normaldir çünkü genital siğiller, diğer siğillere göre daha sancılı bir süreci beraberinde getirmektedir. Bölgede bir ağrı ya da sızı hissettiğinizde o halde en kısa sürede doktora başvurmalı ve siğil çıkmış ise bir an önce tedavi sürecini başlatmalısınız.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle