Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Genital Siğil Yaktırma Aşamaları ve Sonrasında İyileşme Süresi

Genital siğil yaktırma işlemi lokal ya da genel anestezi altında yapılacaktır. Süresi bulunan lezyon sarısına ve büyüklüğüne göre değişecektir. İyileşme aşamasında hastanın hijyene dikkat etmelidir.

Genital Siğil Yaktırma

Genital Siğil DNA’sı

Siğil yaktırma işlemi elektrokoter adı verilen özel bir cihaz yardımıyla bu cihazın yüksek oranda RF dalgasının üretmesi sonucunda yapılmaktadır. Bu uygulama aniden bir ısının yükseltmesi sonucunda iyileşme görülecektir. Hücre sıvısı buharlaştırılacak ve hücrenin parçalanması sonucunda zarının yok olmasını sağlayacaktır.

Siğil yaktırma ücreti hastanın siğillerinin sayısı, büyüklüğüne ve derinliğine göre değişiklik göstermektedir. Hastane ya da kliniklerde yapılacak siğil yaktırma işlemi 1000 ile 3000 TL arasında değişen bir ücret ile gerçekleşmektedir.

Hazırlık Aşamaları

İşlemin yapılacağın bölge ilk olarak antiseptik solüsyon ile temizlenmesi gerekmektedir. Mutlaka hastanın cildine temas etmesi gerekmektedir. Bu yöntem kullanılarak yapılacak olan işlem sırasında yüksek dozda ısı verilecek olduğundan hastanın ağrı duyması mümkün olmaktadır. Bu nedenle de ağrıyı azaltmak amacıyla lokal anestezi ya da lezyonların çok fazla olması durumunda hastanın durumuna bağlı olarak doktor tarafından genel anestezi de uygulanması söz konusu olabilir. Bu işlemin ciddi bir tedavi yöntemi olacağından ve yüksek dozda elektrik akımı verilecek olması ve ısı uygulanacak olması nedeniyle hastaya mutlaka uygun bir hastane ortamı içerisinde ya da doktorun kliniğinde yapılması uygun olacaktır. Hastanın genital bölgesinde olan siğil tedavisi uzman bir ekip tarafından yapılması uygun olacaktır.

Genital siğil yakma işlemine geçmeden önce hastanın rahat olması gerekmektedir. Genital siğil aldırmadan önce genital bölgede bulunan tüylerin alınmaması gerekmektedir.

Yaktırma İşlemi

Genital Siğil Yakma Cihazı

Bu işleme başlanacağı zaman yüksek akımlı voltaj hastaya kullanılacaktır. 2000 volt civarında bir akım uygulanacaktır. Hastanın cildine negatif kutup yerleştirilecektir. Bu işlem sırasında hastanın herhangi bir ağrı hissetmeyeceği bilinmelidir. Doktor tarafından koter cihazı çalıştırılacaktır. Bu işlem sırasında hasta tam olarak uyutulmaması durumunda gerek yakacak olan ekibin ve hastanın gözlük takması gerekmektedir. İşlemin lezyon sayısına göre süresi değişiklik göstermektedir. Yakma işlemi sırasında hastanın bütün lezyonlarının tek tek yok edilmesi için ısı verilecektir. Bu ısının verilmesi termal hasar oluşmasına neden olabilir. Isının verilmesi sonucunda bölgenin üzerinde olan kısmın yok edilmesi gerekmektedir. İşlem bittikten sonra tekrardan aynı solüsyon uygulanarak temizlenmesi ve hastanın genital bölgesine özel krem sürmesi bazı durumlarda ise hastanın genital bölgesinin evine gidene kadar kapatılması gerekmektedir.

İşlem Sonrası

Hastanın yakma işlemi gerçekleştirildikten sonra bazı durumların gelişmesi söz konusu olabilir. Yüksek ısı verilerek siğil yaktırma işlemi gerçekleşecektir. Siğillerin süresi bulunduğu bölgeye göre ya da sayısına bağlı olarak değişiklik gösterecektir. İşlem sonrasında kişinin ağrısının gerçekleşmesi söz konusu olacaktır. Bu durum sonrasında şişme görülebilir. Bazı hastalarda kızarıklık olması da söz konusu olacaktır. Bu belirtiler daha çok 2 ile 4 hafta içerisinde iyileşme beklenmektedir. Bu süre içerisinde kızarıklık ve şişme bir miktar ağrının olması söz konusu olacaktır. Siğilin büyük olması durumunda yakma işlemi daha uzun sürecektir. Bunun sonucunda da doku alanı üzerinde daha büyük bir bölgeye yüksek miktarda ısı uygulanacak olduğundan hastanın geniş bölge olması nedeniyle iyileşme süresi uzayabilir. Hastanın ağrıları da artabilir. Hastalarda bir takım yara izinin oluşması da görülebilir.

Genital Siğil Yaktırma Sonrası Bakım

Genital bölgesinde oluşan siğiller gebelik esnasında da yakma işlemi güvenli bir şekilde kullanılmalıdır. Siğil tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılır siğil çıkartılma işlemi ve enfeksiyon azaltılacaktır. Tedavi iyileşene kadar tüylerinizi almamanız gerekmektedir. Genital temizliğine kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Tuvalet sonrasında kişilerin doktor önermesi durumunda batikon kullanılması ve özel kremlerin kullanılması söz konusu olabilir. Hastanın iyileştirmesini hızlandırmak için bölgenin nemli olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Kuru olmasına dikkat etmelidir. Hastanın ilk bir hafta boyunca gün içerisinde 4 defa pansumanını yapması gerekmektedir. İşlem sonrasında tekrardan yeni lezyonların çıkma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu durumun oluşmasının kontroller sırasında tespit edilecektir. Virüs tam olarak yakma işlemi sırasında yok olmayacaktır. Bu virüs kalıcı olarak insan vücudunda kalacaktır.

Siğil yaktırma sonrasında tekrardan oluşabilecek olduğunu hastanın unutulmaması gerekmektedir. Bu nedenle de hastanın düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Genital siğil yakma işlemi sonrasında hastanın 1 ay ile 45 gün arasında değişen bir iyileşme süresi beklenmektedir. Bu nedenle de bu süre içerisinde cinsel ilişkiye girmemeleri gerekmektedir. Hastanın 15 gün sonra kontrole gitmesi gerekiyor. Bölgenin büyüklüğüne bakarak denize ve havuza girmemesi gerekmektedir. Hasta her zaman için hijyenine çok dikkat etmesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle