Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğil Yaktırma Aşamaları ve Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Siğil yakma işlemi için salisik asit ya da özel tıbbi cihaz olan koter yardımıyla hastane ortamında yakma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hastanelerde bu işlem doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Siğil Yaktırma

Koterle Siğil Yakma

HPV nedeniyle oluşan siğil insan vücudunda bütün bölgelerde oluşabilir. Sıklıkla ellerde, ayaklarda, genital bölge içerisinde görülmektedir. Siğil tedavisi kalıcı olarak yapılamamaktadır. Sadece siğil çıktığı zaman ağrı ya da yanma tarzında bir belirti ortaya çıkması sonucunda aynı zamanda da estetik olarak görünümü de çok kötü olacağından kişilerin siğillerden bir an önce kurtulmak isterler.

Vücutta çıkan siğillerin yakılması yıllardır uygulanan bir yöntem olmaktadır. Siğil yakma işlemine kondilom adı verilmektedir. Güvenilir bir şekilde siğilin kısa süre içerisinde yok olmasını sağlayacaktır. Fakat siğil yok olduktan sonra tekrardan nüks etme ihtimali göze alınmalıdır. Virüsü ömür boyu taşıyacak olduğunuz için bazı kişilerde bir kere çıktıktan sonra bir daha çıkmasa da bazı kişilerde sıklıkla ortaya çıkar. Bunun içinde siğil tedavisinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi Kondilom yani siğil yakma yöntemi olmaktadır.

Bu işlem birçok devlet hastaneleri ve özel hastanelerde yapılmaktadır.

Salisilik Asitle Siğil Yakımı

Siğil tedavisi için halk arasında en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi salisilik asit olmaktadır. Asidi sürmeden önce siğilin üzerini törpü ya da topuk taşı ile ovmanız ve üzerinde ki sert tabakayı kaldırmanız gerekmektedir. Salisik asitin siğilleri yumuşatma gibi bir özelliği bulunmaktadır. Diğer tedavi yöntemleri gibi hızlı bir şekilde iyileşme beklenmemesi gerekmektedir. Asit ile evde uygulayacak olduğunuz siğil tedavisi sırasında iyileşme süresi iki ile üç ay gibi uzun bir zaman içerisinde iyileşme görülecektir. Asit uygulaması için siğilin bulunduğu bölgeye 10 dakika boyunca asit sürüp bekleyin ve daha sonradan ılık suyla yıkamalısınız. Hamilelikte ya da çocuğunu emziren bir annenin siğil tedavisi için salisilik asit yönteminden önce doktoruna mutlaka danışması gerekmektedir. Asit yöntemi hem daha ucuz olmasından dolayı hem de ev ortamında hastanın kendisinin uygulayacak olduğu bir yöntem olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Bu işlemi her gece siğilden kurtulmak için bu yöntemi tercih etmeniz sonucunda tedavisi için siğil geçene kadar her gece yeniden uygulamalısınız.

Siğil Yaktırma Aşamaları

Koterle siğil yakma işlemi, siğilin bulunduğu bölgeye bir miktar ısı verilmesi sonucunda siğilin hasar görmesini sağlamak amacıyla yapılacak bir yöntem olmaktadır. Tek bir siğil ya da vücutta çıkan birçok siğilin tedavisinde başarılı bir yöntem olmaktadır. Hastanın genital bölgesinde olan siğilleri kadın doğum uzmanı tarafından yakılır. Diğer bölgelerde meydana gelen siğilleri ise cildiye uzmanı tarafından yakılmalıdır. Evde  yakma işlemi komplikasyonlara yol açacaktır.

Hasta özel bir masaya alınacaktır. Koter cihazının negatif olarak bulunan polar kısmı hastanın cildine değecek şekilde yerleştirilmelidir. Siğil yakma işlemi yapılırken lokal anestezi altında yapılacağından hastanın çok ciddi bir ağrı hissetmeyeceği bilinmelidir.

Kistlerin çok fazla miktarda olması durumunda siğil bölgesinin özel bir sedasyon ile uygulanması sonucunda antiseptik olan özel bir solüsyon ile silinmelidir. Daha sonradan lokal anestezi verilir. Bunun sonucunda koter adı verilen ısı kalemi ile siğillerin tek tek yakım işlemine başlanacaktır. İşlem süresi daha çok hastanın vücudunda bulunan siğil sayısına ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Kısa bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.

Yakma işlemi ciddi bir işlem olmaktadır. Bu nedenle de uzman doktordan başkasına yaptırmamanız gerekmektedir. Yakma işleminden sonra yakınlan siğillerin olduğu bölgeye antiseptik solüsyon yardımıyla silinmesi gerekmektedir. Bölge içerisine özel bir krem sürülecektir. Hastanın nasıl siğilleri iyileşene kadar yakma işleminden sonra bakması gerektiği anlatılacaktır. Ayrıca hastaya bazı kremler reçete edilecektir. Bunlar antibiyotik özelliği olan ve ağrı kesici özelliği olan kremler olacaktır. Düzenli kullanması iyileşmesi açısından son derece önemli olur.

Siğil Yaktırma Sonrası

Siğil yaktırma işleminden sonra bulunduğu bölgenin iyileşmesi için hastanın çok dikkatli olması ve enfeksiyon kapmaması için hijyenine de uyması gerekmektedir. Siğil sonrasında kremler doktorun reçete ettiği gibi kullanılmalıdır. Genital bölge içerisinde yakılan siğillerin bakımı daha dikkatli yapılmalıdır. Mümkünse bu siğillere krem sürerken lateks eldiven kullanmanız tavsiye edilecektir.

Koterizasyon tedavisinde yakma işlemi sonrasında kişi 30 dakika içerisinde gündelik hayatına dönebilir. Fakat akıntı olabilir. Özellikle de genital bölgede yakılan siğillerde akıntı görülme riskine karşı ped kullanmaları tavsiye edilmektedir. Yakma işlemi sonrasında 1 ay sonrasına kadar dikkatli olunmalıdır. Hastanın 1 ay sonunda kontrole giderek siğillerin durumu doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.Hasta 2 gün sonrasında banyo yapabilir. Fakat siğil olan bölge sabun ile yıkanmamalı ve bol su ile durulanmalıdır. Banyodan sonra ise kişinin doktorun reçete ettiği ilaçların hemen sürülmesi önerilmektedir.

Hastanın her zaman bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Hastanın ilk bir ay boyunca kontrole gidene kadar cinsel ilişkiye girmemesi gerekmektedir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle