Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Topukta Çıkan Siğil Tedavisi ve Bitkisel Kür Tarifleri

Topukta çıkan siğil tedavisinde kullanılan yöntemler arasında dondurma, siğili yakma ya da ameliyat ile alma gibi yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca bitkisel yağlar da siğil iyileştirmektedir.

Topukta Siğil Tedavisi

Siğil Yaktırma

Topukta Çıkan Siğil Resmi

Siğil yaktırma işleminin her zaman için uygun ortam içerisinde ve uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Siğil yaktırma tedavisi çok sıklıkla siğil tedavisi için kullanılan ve iyi gelir. Bu nedenle de siğillerinden rahatsız olan ya da siğillerinin ağrısının yaşamında çok etki eden kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. Ayak siğillerinin tedavisinde yayın olarak elektrocerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bu siğil yakma türünün elektriksel ısı ile siğillerin üzerine yüksek akım verilecektir. Bunun sonucunda siğil kuruyacaktır. Daha sonradan ise cerrahi bir keskin bıçak yardımıyla siğilin kesilerek bulunduğu bölgeden alınacaktır. Siğil bu yöntemle gider. Bu işlem daha çok lokal anestezi altında yapılacak olduğundan doktor tarafından uygulanan yakma işlemi sırasında hasta bir şey hissetmeyecektir. 

Kriyoterapi

Siğil dondurma işlemine Kriyoterapi adı verilmektedir. Yaygın olarak siğil tedavisi amacıyla kullanılır ve iyi gelir. Siğillerin dondurma işlemi klinik ya da hastanelerde yapılması gerekmektedir. Dermatolog uzmanları eşliğinde yapılmalıdır. Bunun için özel bir cihaz yardımıyla -190 derecelik bir soğukluk siğil üzerine verilecektir. Siğil hücrelerini öldürmek amacıyla sıvı azot kullanılır. Bu sayede hücreler ölür ve siğil birkaç hafta içerisinde yok olur.

Bu yöntem daha çok 4 yaşından büyük insanlarda kullanılmaktadır.

Siğil Ameliyatı

Siğil ameliyatlarını genel cerrah uzmanları yapmaktadır. Siğil dondurma ve yaktırma işleminden başarısız olan kişilerin uygulaması tavsiye edilmektedir. Enfeksiyon olmaması için özel bir klinik ya da hastane ortamında yapılmalıdır. Ayakta çıkan siğil lokal anestezi sayesinde doktor tarafından küçük bir kesik yapılarak alınacaktır. Başarılı bir işlem olarak görülse de bir süre sonra aynı yerde siğilin çıkma riski de bulunmaktadır. Ağrının olması ve ilk birkaç gün kişinin ayağının üzerine basamama gibi durumlar söz konusu olabilir.

Topukta Siğil Bitkisel Tedavisi

Hint Yağı ve Maya

 • 1 çay kaşığı toz maya;
 • 2 yemek kaşığı Hint yağı.

Ayakta meydana gelen siğil için hazırlayacak olduğunuz bu macunun malzemelerini temin etmelisiniz. Bir kabın içerisine 1 çay kaşığı toz maya eklendikten sonra 2 yemek kaşığı Hint yağı koyup macun kıvamına gelene kadar karıştırmalısınız. Bu kürü sizlerde gece yapmalısınız. Böylelikle ayağınızı yere basmayacak ve hazırlamış olduğunuz macunun daha hızlı etki etmesini sağlamış olacaksınız. Yapmış olduğunuz macun ayakta bulunan siğilin üzerini kapsayacak şekilde sürülmelidir. Ardından siğil üstü bir peçete ile kapatılır. 1 gece boyunca bekletilir ve ılık suyla yıkanır.

Kürü toplam 2 hafta boyunca her gün düzenli olarak yapın. Etkisini kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Karbonat

 • 1 yemek kaşığı karbonat;
 • 1 su bardağı su.

1 su bardağı ılık suyun içerisine atacak olduğunuz 1 yemek kaşığı karbonat karıştırılmalıdır. Karbonat erimesi beklenir. Bu kürü de gece uygulamanız ayağınızın yere değmemesi sayesinde daha etki edecektir. Eğer ki gün içerisinde yapacaksanız ayağınızı en az 1 saat boyunca yere basmamasına dikkat etmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz su ile siğil yıkanmalıdır. Temiz su ile yıkanmamalı ve üzerine başka bir şey sürülmeden bekletilmelidir. Sabah olunca ılık suyla yıkanır.

Bitkisel Çay

 • 10 gram at kuyruğu;
 • 5 gram ısırgan otu;
 • 1 yemek kaşığı melisa otu;
 • 1 yemek kaşığı karahindiba otu;
 • 1 tatlı kaşığı gül kurusu;
 • 800 gram klorsuz su.

800 gram suyun içerisine büyün malzemeler atılmalıdır. 10 dakika boyunca kaynatın. 3 saat boyunca süzmeden demlenmesi bekletilmelidir. Yemeklerden yarım saat önce aç karnına 1 su bardağı içilmelidir. Kürü her gün taze olacak şekilde yapmanız tavsiye edilmektedir. Tiroid hastalarının ve karaciğer problemi olan kişilerin kullanması önerilmemektedir. Gebelik ya da emziren annelerin ise doktorlarına danışarak bu kürü kullanmaları gerekmektedir. 

Bitkisel Yağlar

 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı;
 • 1 çay kaşığı okaliptüs yağı;
 • 1 çay kaşığı karanfil yağı;
 • 1 çay kaşığı Hint yağı.

Bir kabın içerisinde yukarı da yazmış olduğumuz bütün yağlar karıştırılması gerekmektedir. Bu yağları daha etkili ve uzun süre kalması amacıyla gece uygulamanız daha iyi sonuç verecektir. Kürü kullanırken gece uygulamanız gerekmektedir. Her daim doğru sonuç almak için ayağınızı yere basmamak ve yağların daha çok nüfus edebilmesi için bu kür gece uygulanmalıdır. Siğilin üstüne bir miktar kulak çöpü yardımıyla sürmelisiniz. Üzerini bir bezle kapatın. Bütün bir gece kalsın. Daha sonradan sabah yıkayın. Bu kürü 2 hafta boyunca uygulayın. Eğer ki iyileşme görmediğiniz zaman bitkisel yağ karışımını kullanmayı bırakın.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle