Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Kür Tarifleri

Herpes virüsü bulaşması sonucunda zaman zaman kişilerde uçuk meydana gelir. Hem estetik açısından kötü bir görünüm hem de belirtileri rahatsızlık verecektir. Bitkisel kürlerle tedavisini yapabilirsiniz.

Uçuğun Bitkisel Tedavisi

Uçuk bulaşıcı bir hastalık olup, bir kere bulaşması sonucunda kişilerin ömür boyunca yaşayacakları bir hastalık olmaktadır. Uçuğun bulaşması sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da kişinin stresli olduğu dönemler içerisinde nüks etme ihtimali vardır. Kaşıntıyla oluşmaya başlar, içi su dolu kabarcıklar ve daha sonradan da açık yara meydana gelecektir. Uçuk için var olan kremler sadece belirtilerini hafifletmeye yarayacaktır. Günümüzde uçuğun kalıcı olarak tedavisi bulunmamaktadır. Uçuk için ev ortamı içerisinde yapılacak olan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Sarımsak Tedavisi

Sarımsak hem doğal bir antibiyotik hem de doğal asit olmaktadır. Bulunan mikropların ölmesini sağlayacaktır. Herpes virüsünün oluşması sonucunda sarımsak uçuk tedavisinde uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. Uçuğun iyileşmesi ve uçuğun yayılmasını önleyecektir. Sarımsağın ezilerek uçuk üzerine suyunun daha çok dürülmesi gerekmektedir. Bu sarımsak tedavisi sadece dudak kenarında olan uçuklar için sürülmelidir.

Bazı kişilerin göz ve çevresinde de uçuk meydana gelebilir. Bu durumda kullanılmamalıdır.

Limon Tedavisi

Limonun da doğal bir asit olması ile bilinmektedir. Limon suyunu uçuğa sürmek sonucunda biraz yanma meydana gelecek olsa da uçuğun belirtilerini azalttığı ve kısa süre içerisinde iyileştirdiği bilinmektedir. Bunun için taze limon suyu kullanmalısınız. Limon içerisinde bulunan asidin bir miktar sürülmesi sonucunda uçuğun neden olduğu mikropları öldürecektir.

Yumurta Kabuğu

Haşlanmış tavuk yumurtası herpes virüsü sonucunda meydana gelecek olan mikropların ölmesinde çok etkili olmaktadır. Virüs enfeksiyon sonucunda hem kötü bir görüntü verecek hem de belirtileri kişileri olumsuz yöne etkileyecektir. Bunun için yumurta haşlanmalı ve yumurtanın soymuş olduğunuz kabukları ezilerek uçuk üzerine sürülmelidir. Günde üç defa uçuk geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Uçuk İçin Bitkisel Kürler

Bitkisel Macun

 • 10 gram meşe kabuğu;
 • 10 tane ceviz yaprağı;
 • 3 su bardağı su.

Uçuk losyonu olarak adlandırılan bu kürün yapımı çok kolay olmaktadır. 3 su bardağı klorsuz kullanacak olduğunuz suyun içerisine önce meşe kabukları atılır. Bir dakika sonrasında ceviz yaprakları atılarak 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Kaynadıktan sonra meşe kabuğu ve ceviz yaprakları yumuşayacaktır. Bu malzemeler iyi bir şekilde ezilmesi ve macun kıvamına gelmesi gerekmektedir. Daha sonradan soğuması beklenir.

Uçuk olan bölgeye hazırlamış olduğunuz bu merhem bir miktar alınarak uçuğun üzerini tamamen kaplayacak şekilde sürülür. Uçuk geçene kadar günde iki defa uygulanmalıdır.

Bitkisel Yağ Karışımı

 • 5 damla sarımsak yağı;
 • 5 damla köknar yağı.

Uçuğa iyi gelen yağlar arasında sarımsak ve köknar yağı bulunmaktadır. Zaman zaman meydana gelen uçuk tedavisi için bir kabın içerisine 5 damla sarımsak yağı ve 5 damla köknar yağı ekleyip karıştırın. Daha sonradan bu elde ettiğiniz yağ karışımını uçuğun üzerine sürün. Burada dikkat etmeniz gereken bu karışımı yaparken uçuğun özel bir sabun kullanarak yıkamanız ve ellerinizin de çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Meyan Kökü

 • 30 gram meyan kökü;
 • 250 gram su.

Kaynar suyun içerisine atacak olduğunuz meyan kökünü 2 saat boyunca ıslatmanız gerekmektedir. Meyan kökü ezilmeli ve uçuk çıkan bölge temizlendikten sonra sürülmelidir. 10 gün boyunca yemek yedikten sonra sürebilirsiniz. Sürdükten sonra ağzınızı çok geniş açamamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Huş Ağacı Çayı

 • 10 gram huş ağacı tomurcukları;
 • 1.5 su bardağı su.

Kaynar suyun içerisine atacak olduğunuz 10 gram huş ağacı tomurcukları 7 dakika boyunca orta ateşte kaynatıldıktan sonra 20 dakika boyunca demlenmesi beklenmelidir. Günde 3 defa soğuk bir şekilde 3 yemek kaşığı içilmelidir. Mide rahatsızlıkları olan kişilerin kullanması ve alerjisi olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Gebe kadınların doktorlarına danışması suretiyle içebilirler. 

Bal ve Elma Sirkesi Macunu

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi;
 • 1 yemek kaşığı bal.

2 yemek kaşığı elma sirkesi bir kabın içerisine konulduktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Uçuğun üzerinin tamamen kapatılacak şekilde bir miktar alınarak sürülmesi gerekmektedir. Bu yolla uçuk tedavisi mümkün olacak ve belirtilerin azalması kısa süre içerisinde görülecektir. Uçuk geçene kadar günde 2 defa uygulamalısınız.

Bitkisel Çay

 • 2 tane çilek;
 • 1 yemek kaşığı çam fıstığı;
 • 1 yemek kaşığı kuru nane;
 • 1.5 su bardağı kaynar su.

1.5 kaynar suyun içerisine küçük dilimler haline getirmiş olduğunuz taze çilek atılmalıdır. Üzerine çam fıstıkları ve kuru nane de ilave edilerek 2 dakika boyunca kaynatılmalı ve ardından ocağın altı kapatılır. Soğuduğu zaman süzülerek, karışımın suyu günde bir defa içilmesi herpes virüsünün tedavisinde çok etkili olmaktadır.




1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle