Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk Tedavisinde Vazelin ve Diğer Yöntemler Nelerdir?

Uçuk oluşmaya başladıktan sonra kuruyacak ve çatlayacaktır. Bu durumda kişilerin daha çok ağrı çekmesine neden olur. Bir miktar vazelin sürmek uçuğun nemli kalmasını sağlayacaktır.

Uçuk Tedavisinde Vazelin

Uçuk meydana geldiği zaman ilk olarak içi sıvıyla dolu olan kabarcıklar meydana gelecek ve bunlar açık yaraya dönüşecektir. Daha sonradan ise kuruyacak ve çatlayacaktır. Bu durumda ise kişilerde ciddi ağrı, kaşınma ve yanma hissi meydana gelebilir. Eğer kabarcıklar oluşmaya başladığı zaman bir miktar beyaz vazelin uçuk üzerine sürmeniz sonucunda kurumasını ve çatlamasını engellemiş olacaksınız. Bu sayede kabuk bağlamayacaktır ve antiviral etkisi olan vazelin sayesinde çatlamanın da önüne geçmiş olacaksınız. Böylelikle kişilerde herhangi bir ağrı ya da yanma olmayacak, uçuk kurumadan birkaç gün içerisinde geçecektir.

Cildi korumak ve çatlamasını engellemek için ayrıca kaşıntının meydana gelmesi durumunda kaşırsanız sonucunda iz kalmasını engelleyecektir. Sıklıkla kişiler vazelin uçuğa iyi gelir mi sorusunu sormaktadır. Yaranın nemli kalmasını ve herhangi bir kabuk bağlayıp çatlama olmasını engellemek amacıyla bir miktar vazelin sürmek iyi gelecektir.

Ayrıca dışarıya çıkarken uçuğun üzerine sürecek olduğunuz vazelin allotoin maddesi sayesinde güneş ışıkları sayesinde oluşacak sorunların da önüne gelecektir. Dışarı çıkacağınız zaman özellikle nemli kalması ve kurumasını engellemek amacıyla bir miktar vazelin sürmelisiniz. İyi gelir mi sorusuna yanıt olarak vazelin cilt üzerinde iyileştirme etkisi olan bir merhem olmaktadır.

Vazelin sürmek her zaman iyi geleceği akıllardan çıkmaması gerekmektedir. 

Uçuk İçin Etkili Çözümler

Aloe Vera Yaprakları

Mucize bitki olan aloe vera birçok hastalığın tedavisinde çok etkili olan bir bitkisel tedavi yöntemi olmaktadır. Uçuk tedavisinde de başarılı bir şekilde hızla iyileştirmesi ile bilinmektedir. Faydasının olabilmesi için küçük bir parça aloe vera yaprağı alınmalıdır. Yaprak uçuğun üzerine konulmalı ve bir süre bekletilmelidir. Uçuğun her zaman temiz kalmasını sağlamalı ve herhangi bir mikrop kapmaması için yaprağı da yıkadıktan sonra uygulamanız daha etkili olacaktır.

Nane Yağı

Birkaç damla nane yağının uçuk tedavisinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Bunun için uçuk ilk olarak temizlenmelidir. Özel antibakteriyel sabunları ile uçuk yıkandıktan sonra birkaç damla nane yağı konulmalıdır. Uçuğun üzerini kaplayacak şekilde sürülmeli ve yıkanmadan bekletilmelidir.

Melisa Çayı

Melisa çayı demlenmelidir. İçecek olduğunuz miktar ayırtılır ve çok az bir bölümü bir pamuğa batırıldıktan sonra melisa çayı ile ıslanmış olan pamuk uçuk oluşan bölgeye tampon yapılır. Bir süre bekletildikten sonra pamuk çöpe atılmalı ve başka bir bölgeye uygulanmaması gerekmektedir. Aksi takdir de uçuğun hızlı bir şekilde yayılmasına neden olacaktır.Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlamanız da bir sakınca olmayacaktır.

Fındık Yağı

Fındık yağı ve zeytinyağı uçuk tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Uçuğun her zaman hızlı bir şekilde iyileşmesini ve kuruyup herhangi bir çatlama ve sızlama olmasını engelleyecektir. Bunun için bir miktar fındık yağı, bulamadığınız durumlarda doğal zeytin yağı da kullanabilirsiniz. Bir kulak çöpü ya da pamuğa batırın. Ayrıca uçuğun olduğu bölgeye sürülür. Kısa süre içerisinde uçuk tedavisinde başarılı olduğunu göreceksiniz.

Soğan Suyu

Soğan doğal bir antibiyotik olmaktadır. Özellikle de uçuk tedavisinde uçuğun açık yara olması durumunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede yayılmasını ve iltihaplanmasını önlemiş olacaksınız. İçerisinde ki anti inflamatuar özelliği ile rahatlıkla uçuk tedavisinde kullanacağınız bir doğal yöntem olmaktadır. Soğanı rendeleyin ve suyunu çıkartın. Soğan suyunu uçuk bölgesine sürüp bekleyin. Bir miktar yanma yapabilir.

Diş Macunu

Kullandığınız diş macunundan bir miktar uçuk üzerine sürün. Yıkamadan bekleyin. Bir miktar yanma olsa da kurumakta olan uçuğun çatlamasını engelleyecektir. Sürdükten sonra hemen yıkamamalı ve macunun uçuk üzerinde kurumasını bekleyin. Daha sonradan yıkanır.

Karbonat

Karbonat içerisinde ki maddeler sayesinde uçuk tedavisinde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Karbonat tek başına kullanılacağı gibi daha iyi etki etmesi için limon suyu ile macun kıvamına getirildikten sonra uygulanması daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. Bu uygulama acı verici olsa da yıkamadan dayanabildiğiniz kadar dayanın ve birkaç dakika sonra yıkayın.

Buz

Kaşıntı ve yanma kişileri çok rahatsız etmektedir. Özellikle de bu durum uçuk çıkmaya ilk başladığı zamanlarda oluşacaktır. Bu durumda sizlerde bir miktar buz alarak uçuğun çıktığı bölge içerisinde gezdirin. Gün içerisinde birkaç kez buz uygulaması yapabilir ve uçuğun iyileşmesini bekleyebilirsiniz.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle