Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuğa Sarımsak Sürmek İyi Gelir mi?

Sarımsak içerisinde olan maddeler sayesinde çıkan uçuğun üzerine sürülmesi sonucunda hızla iyileşme sağlayacaktır. Ayrıca limon, buz, domates suyu gibi uygulamalarda uçuk tedavisinde kullanılır.

Uçuk Tedavisinde Sarımsak

Herpes Simpleks Virüsünün neden olduğu uçuk dudak çevresinde ya da genital bölge içerisinde sıklıkla görülmektedir. Kişilerin bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda sıklıkla meydana gelecek olan bir hastalıktır. Uçuk estetik olarak kötü bir görüntünün olmasına neden olacağı gibi belirtileri de kişileri çok rahatsız etmektedir. Virüs bir kere bulaştığı zaman günümüzde kalıcı tedavisi olmaması nedeniyle zaman zaman tekrar edebilecek bir hastalık olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin uçuk çıkmaya başladığı zaman ya da çıkıp içerisi su dolu kabarcıklar ve açık yara oluşması durumunda bunu tedavi etmek için birçok yol aramaktadır.

Yıllardır halk arasında var olan tedavi yollarından bir tanesi de uçuğa sarımsak sürmektir. Sarımsak içerisinde olan maddeler sayesinde doğal bir antibiyotik olacaktır. Bu nedenle de uçuk çıkması durumunda sürüldüğünde uçuğun etkilerini azaltması ile bilinmektedir.

Doğal bir antiviral olan sarımsak uçuk tedavisinde kullanılmaktadır. Uçuğun oluşması durumunda sarımsak kullanmak uçuğun geçmesini sağlayacaktır. Bunu daha çok sık sık uçuk çıkan kişilerin uygulaması gereken bir yol olacaktır. Ayrıca sarımsak tedavisi ile birlikte buz uygulamanın da uçuk tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Sarımsak yemek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak olması nedeniyle kişilerin her zaman sarımsak uygulaması tavsiye edilecektir. Uçuk çıkmaya başladığı zaman ya da oluşup açık yaranın oluşması durumunda doğal beslenme olarak sizler de sarımsak tüketmeniz fayda sağlayacaktır. Ayrıca uçuğun üzerine sarımsak sürmek uçuğun ilerlemesini durdurur.

Sarımsak ezilerek ya da suyu çıkarıldıktan sonra uçuğun üzerine sürülmesi sonucunda kısa zamanda iyileşme belirtileri gösterecektir. Sarımsağı sık sık uçuk üzerine sürmeniz gerekmektedir.

Uçuk ve Sarımsak

Uçuk oluşması sonucunda sarımsak iyi gelir mi sorusunun cevabı olarak içerisinde olan maddeler sayesinde iyi geldiği bilinmektedir. Sarımsağın içerisinde uçuğun tedavisini gerçekleştirecek şu maddeler bulunmaktadır.

  • Nitrat;
  • Fosforik asit;
  • B ve D vitaminleri,
  • Kalsiyum;
  • Doğal yağlar.

Bu maddeler uçuğun iyileşmesini hızlandırmaktadır. Fakat uçuğun içerisinde ki en önemli Allisin adlı maddenin uçuk enfeksiyonuna çok iyi gelmesi ile bilinmektedir. Ayrıca sarımsak yağı da kullanabilirsiniz. Evinizde bulunan 1 diş sarımsağı havanda ezmek suretiyle ya da çok ince bir şekilde doğradıktan sonra uçuğun üzerine sürmeniz sonucunda da faydalı olacaktır. Uçuğun üzerine sürdükten sonra 10 dakika bekletmeniz tedavisi için yeterli olacaktır. Bu işlemi günde birkaç defa uygulamanız fayda sağlar. Uçuğun hızlı bir şekilde kurumasına ve açık yaranın yok olmasını sağlayacaktır.

Uçuk Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Limon

Limonun içerisinde ki asit sayesinde enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bir miktar limon suyunu uçuk üzerine sürdüğünüz zaman biraz yanma olur. Fakat bu yanma mikropların ölmesini sağlayacaktır. Bu nedenle de uçuk bölgesine sürmekte olduğunuz limon suyunu sürdükten hemen sonra yıkamamalısınız. Dayanabildiğiniz kadar uçuk üzerinde kalmasını sağlayın.

Sirke ve Bal

Hem sirkenin hem de balın içerisinde Antiviral özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de çok az miktarda bal ve sirkeyi karıştırıp macun haline getirmelisiniz. İnce bir tabaka şeklinde uçuğun üzerine sürün ve bekleyin. Mümkünse temizlememeli ve olabildiği kadar uçuğun üzerinde bu macunun kalmasını sağlamalısınız.

Buz

Uçuk çıkmaya başladığı zaman ya da çıktıktan sonra ağrı meydana gelecektir. Sızlamanın ve ağrının olması uçuğun belirtileri arasındadır. Bu nedenle de yaranın ağrı yapmasını engellemek amacıyla uçuğun üzerine buz uygulaması yapmanız ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Aloe Vera

Resmen uçuk üzerinde mucize yaratan ve çok kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayacak olan bir bitki olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmaması nedeniyle aloe vera bitkisini rahatlıkla sizlerde kullanabilirsiniz. Bitkiden çok az miktarda alarak uçuğun üzerine koyun. Çok hafif masaj yaparak bir süre uçuğun üzerinde durmasını sağlamalısınız. Bu yöntem sayesinde uçuk üzerinde ki mikroplar yok olacaktır.

Nane Yağı

Nane yağı birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta ve faydalı olmaktadır. Birkaç damla nane yağı kullanmanız uçuğun üzerine sürmeniz yeterli olacaktır. Daha çok uçuk çıkmaması durumunda uygulamanız uçuğun geçmesini sağlayacak ve çok yayılmamasını önleyecektir.

Domates Suyu

Domatesin içerisinde de asit bulunmaktadır. Uçuğun temizlenerek yok olmasını sağlayacaktır. Domates suyunun yapımı da kolaydır. Biraz suyu bir pamuğa damlatın. Bu pamuğu tampon yapacak şekilde uçuğun üzerine koyun. 10 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. Günde birkaç kez domates suyu ile tampon yapmanız hızla uçuğun iyileşmesini sağlar.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle