Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk Tedavisinde Etkili Doğal Yöntemler Nelerdir?

Uçuk oluşmaya başladığı zaman evinizde uygulayacak olduğunuz doğal yöntemler ile uçuğun yayılmasını önleyebilir ve iyileşmesinin hızlanmasını da kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Uçuğa Doğal Çözümler

Herpes simpleks virüsü meydana geldiği zamanlarda belirtileri ve görüntü olarak kişileri rahatsız edecektir. Kalıcı bir tedavisi olmaması nedeniyle virüsü taşımakta olan kişilerde zaman zaman çıkabilir. Bu durumda belirtileri olan kaşınma, yanma ya da içi su dolu olan değişik boyutlarda ki kabarcıkların daha sonradan da açık yaranın bir an önce iyileşmesi için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Yumurta Kabuğu

Dudak kenarında meydana gelen dudakta çıkan uçuk tedavisinde iyi geldiği için sıklıkla yumurta kabukları kullanılmaktadır. Yumurta kaynatıldıktan sonra soyulmalıdır. Kabuğu bir havanda ezildikten sonra temizlediğiniz uçuğun üzerine yumurtanın toz parçalarının sürülmesi gerekmektedir. Sürdükten sonra üzerine herhangi bir şey sürmemeli ve yıkamadan birkaç saat boyunca kalmasını sağlamalısınız.

Buz Uygulaması

Daha çok kaşınma meydana gelmesi durumunda kişilerin 10 dakika boyunca buz uygulaması kaşınmanın azalmasını sağlayacaktır. Bu buz uygulamasını periyodik olarak yapmak ve sorunlu bölgenin sıcaklık artışı olacağı için bu sıcaklığı düşürmek amacıyla buz uygulanmaktadır. Bir parça buz dudakta çıkan uçuk çıkan bölgeye tampon yapılarak bir süre tutulur. Daha sonradan o buz atılmalıdır. Uçuk tedavisinde iyi gelen bir yöntem olmaktadır.

Kırlangıç Otu

Bitkinin antiinflamatuar özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de uçuk tedavisinde özellikle de yayılmış ve iltihaplanmış uçuğun tedavisinde uygulanmaktadır. Ayrıca çayını yaparak içmeniz bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlayacaktır. Kırlangıç Otunun sarı yapraklarını almalısınız. Küçük parçalar halinde bir miktar suyun içerisinde kaynatın. Daha sonradan çıkarıp süzüldükten sonra çiçek yaprakları ezildikten sonra uçuğun üzerine sürülmelidir. Üzerine herhangi bir madde sürülmemelidir.

Çay Poşeti

Çayın doğal bir antiviral özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle de demlenmiş çay poşetlerini uçuk tedavisinde uygulayabilirsiniz. Çay poşeti yerine çay deminden bir miktar pamuğun üzerine konularak tampon yapılması da etkili sonuç verecektir. Özellikle de enfeksiyonun yayılmasını durduracak ve kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsak uçuk tedavisinde uzun yıllardan bu yana kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. Antiviral özelliğinin olmasının yanı sıra enfeksiyonlarla da savaşması ile bilinmektedir. Sarımsak hem yenilerek hem de uçuğun üzerine ezildikten sonra sürülmesi, uçuğun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. İlk olarak uçuk çıkan bölge yıkandıktan sonra sarımsak ezilerek sürülmesi sonucunda kısa bir süre içerisinde uçuğun iyileştiğini fark edeceksiniz.

Uçuğa İyi Gelen Bitkisel Tedavi

Meyan Kökü Çayı

  • 2 çorba kaşığı meyan kökü bitkisi;
  • 1.5 su bardağı dinlenmiş su.

Bu çayı yaparken klorsuz su ile yapmanız daha etkili olacaktır. Suya koyacak olduğunuz olduğunuz meyan kökünü yarım saat boyunca kısık ateşte kaynatın. Ocağın altı kapattıktan 2 saat süresi içerisinde demlenmesi için beklenir. Daha sonrasında süzüldükten sonra bu çayı sabahları ve akşamları düzenli bir şekilde içmelisiniz. Ayrıca bir pamuğa meyan kökü suyunu ıslatıp uçuk bölgesine sürmeniz sonucunda da etkili olacaktır. Bu çayı yüksek tansiyon hastalarının ve hamile kadınların içmesi önerilmemektedir.

Papatya Çayı

  • 20 gram kuru papatya;
  • 300 gram dinlenmiş su.

Dinlenmiş ve klorsuz olan suya 20 gram kuru papatya ilave edilerek kaynatılır. Çayın ılıması beklenir. Sabah ve akşamları yemekten önce içilmelidir. İçerisine bir miktar bal ilave ederek içilmesi uygun olacaktır. Özellikle de çayı akşamları içmeniz daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Aç karnına her zaman için tüketmelisiniz. Uçuk çıkmaya başladığı zaman hemen papatya suyunu uçuk üzerine sürmeniz anti inflamatuar özelliği sayesinde uçuğun oluşumunu engelleyecektir. Cildin yenilenmesini sağlayacak olduğundan açık yaranın üzerine sürülmesi de cilt üzerinde son derece etkilidir.

Ekinezya Çayı

  • 2 çay kaşığı ekinezya;
  • 1.5 su bardağı su.

Uçuk tedavisinde oldukça etkili olması ile bilinen ekinezya çayı yapımı çok kolaydır. Bazı kişiler içmekte zorlandığı için içerisine bal ilave edilmesinde bir sakınca olmayacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar ekinezya konulmalıdır. 3 dakika kaynatılır gerekmektedir. Ardından ocağın altı kapatılır. Ilıması beklenir. İsteğe göre bal konularak üç defa içilmesi uygundur. Bu çayı her içeceğiniz zaman taze bir şekilde demledikten sonra içmeniz gerekmektedir.

Ceviz Yaprağı Çayı

  • 10 gram meşe kabuğu;
  • İki tane ceviz yaprağı;
  • 500 gram su.

Yarım litre suyun içerisine koyacak olduğunuz meşe kabuğu ve ceviz yaprakları 15 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Süzüldükten sonra meşe kabuğu ve ceviz yaprağı ezildikten sonra temizlemiş olduğunuz uçuk üzerine, sürmeli ve en az 1 saat boyunca bekletmelisiniz. Uçuk ilk çıkmaya başladığında ilk belirtiler olduğu zaman da bu karışımı uygulamanız son derece fayda sağlayacaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle