Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk Tedavisinde En Etkili Çözümler Hangileridir?

Uçuk çıkmaya başladığı zaman, üzerine uygulayacak olduğunuz limon suyu, aloe vera yaprakları, sarımsak, bal ve elma sirkesi karışımı, süt, sıcak tahta kaşık gibi uygulamalar uçuğu iyileştirecektir.

En Hızlı Uçuk Tedavisi

Çinko

Çinko insan cildinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Virüslerin uzaklaşmasına ve enfeksiyonların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağladığı için uçuk çıkması durumunda hızla tedavisinin gerçekleşebilmesi için sığır eti ya da karaciğer, kabak çekirdeği ve ıspanak gibi yiyecekler daha fazla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Propolis

Uçuk çıkmaya başladığı zaman belirtileri kaşınma ve yanma olacaktır. Bu belirtiler dudak kenarında oluşmaya başladığı zaman kişinin Propolis tentürü uygulaması sonucunda uçuk hızlı bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır. Uçuk açık yara oluşturmadan kullanılmaya başlaması gerekmektedir. Hızla iyileşme sağlayacak ve etkilenen bölgede açık yara oluşmadan iyileşme gösterecektir.

Tahta Kaşık

Tahta kaşığı ocakta ısıtmak sureti ile uçuğun üzerine bastırmak hızla iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Çok fazla ısıtılmamalı ve bir miktar ısıtıldıktan sonra yaranın üzerine konulmalıdır. Bu işlem sonucunda dudak bölgesinde bir miktar acıma olacaktır. Fakat uçuk başlangıcı sırasında bu işlemin yapılması sonucunda uçuğun çıkmasını ve yayılmasını engelleyecektir

img010487

Tuz

İçi sıvı dolu olan kabarcıklar meydana geldiği zaman sofra tuzu üzerine bastırmak uçuğun açık yara sonucunda yayılmasının önüne geçecektir. Dudaklarda yanma hissi verse ve bir miktar acı oluşmasına neden olsa da tuz uçuk tedavisinde uzun yıllardır uygulanan bir yöntem olmaktadır. Tuz bastırıldıktan sonra herhangi bir yıkama işlemi yapılmamalı ve kişi dayanarak uçuğun en hızlı şekilde tuz ile iyileşmesi için günde birkaç kez uygulamalıdır.

Aloe Vera

Mucize bitki olan aloe vera uçuk tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunun için aloe vera yapraklarını kullanmalısınız. Bir miktar yaprak kopartılır ve uçuğun üzerine masaj yapılarak bastırılır. Birkaç dakika boyunca yaprak üzerinde durmalıdır. İçerisinde ki maddeler uçuğun oluşturduğu açık yaraya çok iyi gelecek ve hızla iyileşme gösterecektir.

Karbonat

Uçuk tedavisi için karbonat kullanmanız uçuğun kısa süre içerisinde hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Özellikle de uygulayacak olduğunuz karbonatın üzerine bir miktar limon suyu sıkarak uçuğun üzerine uygulamanız sonucunda çok kısa süre içerisinde uçuğun iyileştiğini göreceksiniz.

Bu yöntem de acı veren ama uçuk tedavisinde etkili olan bir yöntem olmaktadır.

Süt

Uçuk belirtileri oluşmaya başlaması durumunda hemen müdahale etmek için bir miktar süte ihtiyacınız olacaktır. Uçuğun kaşınmaya başlaması durumunda çıkacağını anlayabilirsiniz. Bu durumda bir miktar süt uçuk bölgesine sürülmelidir. Bunu günde üç dört defa uygulamanız uçuğun ilerlemeden iyileşmesini sağlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsağın içerisinde ki maddeler ve vitaminler sayesinde ayrıca doğal olarak yağ da bulunmaktadır. Bunlar uçuk tedavisinde oldukça etkili olan yöntemler olmaktadır. Özellikle de sarımsağın içerisinde ki allisin maddesi uçuk tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. 1 diş sarımsağı ezerek uçuk bölgesine sürmelisiniz. Bir süre beklettikten sonra bol suyla yıkamalısınız. Birkaç kere uygulamanız sonucunda uçuk hızla iyileşecektir.

Siyah Çay

Uçuk çıkması durumunda siyah çay etkili bir yöntem olmaktadır. Uçuğun tedavisi için en hızlı yöntemlerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Siyah çay poşetini uçuğun üzerine koymalısınız. Birkaç dakika boyunca masaj yaparak dairesel hareketler ile uçuğun üzerine uygulamalısınız. Bu sayede hem ağrı ve yanma hissi azalacak hem de kabarıklığın yok olmasını sağlayacaksınız.

Bal ve Sirke

2 yemek kaşığı elma sirkesini ve 1 tatlı kaşığı bal uygulaması antiviral özelliği sayesinde uçukla mücadele etme konusunda kişilere yardımcı olacaktır. Uçuk çıkmaya başladığı zaman ilk andan itibaren günde birkaç kez uygulamanız uçuğun belirtilerini hafifletecek ve çok kısa süre içerisinde iyileşme görülecektir.

Limon

Limonun içerisinde asit bulunmaktadır. Bu sayede uçuk tedavisinde içerisinde ki asit sayesinde hızla iyileşme sağlayacaktır. Bir miktar taze sıkılmış olan limon suyu uçuğun üzerine sürülmelidir. Limon suyu uçuğun üzerine sürülmesi sonucunda şiddetli bir yanma meydana gelecektir. Bu yanma sonucunda kişi dayanabilmesi sonucunda hızla iyileşme görülecektir.Bu nedenle de limon suyu olabildiği kadar fazla uçuk üzerinde kalmalıdır.

Buz

Ağrının ve kaşıntının olmaya başladığı zaman zonklayan bir ağrı meydana gelecektir. Uçuğun hızla iyileşmesini hızlı bir şekilde istiyorsanız kaşıntının sizi rahatsız etmesi durumunda yapacağınız yaranın üzerine bir miktar buz koymak ve bekletmek olacaktır. Bir dakika kadar buz uçuk üzerinde durmalı ve daha sonradan buz çöpe atılması gerekmektedir.

Domates Suyu

Domates uçuk tedavisinde kullanılan hızla iyileştirecek bir yöntemdir. Bir dilim domates kesilerek uçuğun üzerine sürülmesi gerekmektedir. Uçuğun belirtilerinin hızla yok olmasını ve iyileşmesini sağlayacaktır.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle