Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuk Başlangıcındaki Belirtiler Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Uçuk oluşmaya başladığı zaman karıncalanma ve kaşınma meydana gelir. Bu durumda bol mineral ve vitamin takviyesi almak uçuğun ilerlemesi ve kötü sonuçlarını her zaman için engelleyecektir.

Uçuk Başlangıcı

Herpes simpleks isimli virüs çok yaygın olarak görülmektedir. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle ve çok kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşması nedeniyle birçok kişi bu virüsü taşımaktadır. Dudaklarda çıkan virüs HSV-1 volarak adlandırılır. Genital bölgede bulunan virüs HSV-2 olarak isimlendirilmektedir. Virüs bir kişiye bulaştıktan sonra ömür boyunca kişilerde bulunur. Zaman zaman tekrar eder ve insanın hayatı içerisinde olumsuz yönde etkilemektedir. Virüs bir kere bulaşması sonucunda kalıcı olarak tedavisinin olmaması nedeniyle bir kere bulaşan kişinin, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda virüs dudak kenarı çevresinde oluşacaktır. Sıklıkla HSV-1 virüsü cilt ve ağız çevresi kenarlarında oluşur.

Uçuk Başlangıcı Belirtileri

Herpes simpleks virüsünü kapan bir kişinin grip ya da başka türlü enfeksiyonlar sonucunda olacağı gibi aynı zamanda da stres de virüsün çıkmasında etkili olmaktadır. Ömür boyu kişilerin bu virüsü taşıyacakları ve zaman zaman alevlenerek ortaya dudak çevresinde içi su dolu olan kabarcıkların çıkmasına neden olacaktır. Virüsün ilk çıkmaya başladığı zaman belirtileri şunlardır:

  • Dudak çevresinde karıncalanma;
  • Kaşınma;
  • Sızlama ve yanma;
  • Ciltte Kuruluk;
  • İçi su dolu kabarcıklar;
  • Açık Yara.

Virüs oluşmaya başladıktan sonra 24 saat içerisinde bu belirtiler görülmektedir. Belirtilerin her zaman için sonucunda içi su dolu olan kabarcıklar meydana gelecektir. Bu belirtiler sonucunda kişinin daha çok konuşma sırasında ya da yemek yerken ağzını açması durumunda acı duymasına neden olacaktır. Oluşan bu kabarcıklar açık yaraya dönüşecek ve daha sonradan da kuruyacak. Kuruma sırasında eğer ki yeterli bakım yapılmaması durumunda kişilerde çatlama meydana gelecektir. Çatlama sonucunda sızıntı olur, oluşan su dışarıya akar ve ayrıca kişilerde ağrının oluşmasına neden olur. Bu yara kişilerde estetik olarak da kötü bir görüntünün oluşmasına neden olacak ve çirkin bir hal alacaktır.

img010486

HSV-1 virüsü nedeniyle meydana gelecek olan uçuk her yaşta kişiyi etkilemektedir. Kadın erkek arasında eşit oranda görülmektedir. Daha çok ağız kenarı kısmında meydana gelmiş olsa da cildin her tarafında oluşabilir. Ayrıca bir uçuk aynı yerde birçok kere meydana gelebilir. Uçuğun her zaman için boyutları farklı olabilir. Uçuk ortaya çıktıktan sonra 2 gün içerisinde kabuklanma meydana gelecektir.

Uçuk Başlangıcı Tedavisi

Uçuk tedavisinde en önemli etkenlerden bir tanesi de kişinin uçuk hakkında detaylı olarak bilgiye sahip olması ve uçuğun meydana gelecek olan durumlardan kaçınması olacaktır. Uçuk meydana gelmesi durumunda kişinin uçuk ile oynamaması gerekmektedir. Uçuk kaşıntı verecektir. Ve kaşınması durumunda yaranın yayılması ve daha sonradan da iz kalmasına neden olabilir.

Uçuk ortaya çıkması sonucunda kişilerde 7 ile 10 gün arasında değişen süre ile iyileşme beklenmektedir. Bu süre içerisinde hızlandırmak istiyorsanız antivitral tablet kullanmanız, uçuğun temiz kalmasını sağlamanız gerekmektedir.

Ayrıca doktor tarafından verilecek olan ilaçları ise düzenli olarak kullanmak uçuk tedavisinde daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlayacaktır.

Lezyon oluşmaya başlaması durumunda kişilerde şiddetli kaşıntı meydana gelecektir. Bu durumda da kişilerin yapması gereken her zaman için kaşıntıyı önlemek amacıyla lezyon sürmek olacaktır. Lezyonların çıkmasını her zaman için önlemek için ve büyümesini engellemek için önemlidir. Çok fazla ağrı olması durumunda kişilerin ağrı kesici kullanmaları da doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca enfeksiyon olacağı için kişilere antibiyotik de uygulaması söz konusu olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve çinko desteği almanız uçuğun etkilerinin hafiflemesinde yardımcı olacaktır.

Uçuk çıkmaya başladığı zaman üzerine limon sürmek etkili bir yöntem olmaktadır. Ayrıca aloe vera yaprakları da uçuğun büyümesini engelleyecek bir bitkisel ürün olmaktadır. Daha çok oğulotu olarak bilinen melissa çayı ve meyan kökü uçuk başlangıcında ilerlemesini durduracaktır. Karıncalanma olmaya başladığı zaman üzerine buz koymak kaşıntıyı her zaman için alacaktır.

Uçuk oluşmaya başladığı zaman bol miktarda çinko desteği doğal yollarla alınması gerekmektedir. Çinko en çok süt ve süt ürünlerinde ve kırmızı ette bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan gıdalar tercih edilmesi uçuğun ilerlemesini her zaman için durduracaktır.

Uçuk yarası oluşması durumunda kişilerin kişisel eşyalarını kimseyle paylaşmaması, öpüşmemesi ve diş hekimine gitmemesi başkalarına bulaşmasını da engelleyecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle