Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Uçuğa Aseton Sürmek İyi Gelir mi?

Uçuk oluşmaya başladığı zaman, üzerine aseton sürmek uzun yıllardır var olan bir tedavi yöntemi olsa da, hekimler tarafından uçuğun zararlı maddelerinin cilde hasar bırakacağı yönündedir.

Uçuk Tedavisinde Aseton

Herpes simpleks virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Sıklıkla dudaklarda ve genital bölge üzerinde oluşan uçuğun iyileştirilmesinde halk arasında birçok metot bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de uçuğun üzerine aseton sürmektir. Uçuk bulaşıcı bir virüs olmaktadır. Bulaşması durumunda kalıcı olarak geçirecek herhangi bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Sadece alevlenmesi durumunda belirtilerini hafifletecek, yaranın büyümesini engelleyecek ve ağrı ya da sızının olmasını engelleyecek birçok yol bulunmaktadır.

Kişilerin geçirdiği viral enfeksiyon sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ya da stresli olduğunuz zamanlarda uçuk meydana gelecektir. Bu dudak bölgesinde ya da genital bölge içerisinde meydana gelecektir. Oluşmaya başladığı zaman kaşıntı ve karıncalanma ile başlayacaktır. Daha sonrasında  içi sıvı dolu olan kabarcıklar oluşacağı gibi daha sonrada açık yara meydana gelecektir. İşte bu açık yara meydana geldiği zaman yayılabilir ve kötü bir görünümün olmasına neden olur. Uçuk kötü bir görünümü nedeniyle ve aynı zamanda da semptomları sebebiyle kişilerin rahatsız olduğu bir durumdur.

img010490

Uzun yıllardır halk arasında kullanılan tedavilerden bir tanesi uçuk oluşmaya başlaması sırasında ya da açık yara oluştuğu zaman, uçuğun üzerine birkaç damla aseton damlatmak ya da tampon yapmak suretiyle kişilerin uçuğa çok iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Fakat aseton içerisinde ki güçlü maddelerin tırnak ojesi çıkarma konusunda başarılıdır. Açık yaraya uygulamanın ise doktorlar tarafından kabul görmeyen bir tedavi yolu olduğu belirtilmektedir.

Uçuk Tedavisi

Uçuk tedavisinde kullanılan bazı kremler bulunmaktadır. Bunlar herpes simpleks virüsünün neden olduğu hastalık alevlenmesi durumunda bu belirtileri azaltarak kötü görünüm ve ağrının oluşmasını engelleyecektir. Bu kremler:

 • Asiklovir;
 • Pensiklovirin;
 • Valasiklovir.

Etkin maddesi yukarıda yazmış olduğumuz maddelerden yapılan kremler uçuk tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Bunların dışında uçuk için insanlar farklı yollarda denemektedir.

Soğuk kompres uygulamasının bölgede bulunan sinirlere etki etmesi sonucunda sıvı birikmesini azaltacaktır. Bu nedenle de hematom azaltması için tercih edilebilir.

Süt uçuk üzerinde etkili olması ile bilinmektedir. Özellikle de kaşıntı başlaması durumunda bir pamuğa süt damlatıp, uçuğun üzerine sürmeniz sonucunda etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Uçuğu antibakteri olan bir sabun ile temiz bir şekilde tıkadıktan sonra bir kaç damla nane yağını uçuk üzerine sürmek ve bunu günde iki kez tekrar etmek uçuk konusunda yeterli olacaktır.

Uçuk İçin Bitkisel Tedavi

Sarımsak ve Köknar

 • 5 diş sarımsak;
 • 20 damla köknar yağı.

5 diş sarımsak havanda ezilerek suyu çıkartılır. Üzerine 20 damla köknar yağı dökülerek karıştırılır. Günde 3 defa uçuk çıkan bölgeyi sabun ile yıkadıktan sonra sarımsak ve köknar yağından yapmış olduğunuz karışımı sürmeniz gerekmektedir.

Meyan Kökü

 • 1 su bardağı kaynar su;
 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü.

Meyan kökünün anti inflamatuar etkisi vardır. Cilt hastalıklarının tedavisinde çok etkili olmaktadır. Ayrıca sizlerin de meyan kökü açık yara oluşması durumunda meyan kökü çayını yaparak günde iki defa içmelisiniz. Meyan kökünü hamilelerin içmesi ve yüksek tansiyon hastalarının içmesi sakıncalıdır. Bu nedenle doktorunuza danışarak içmeniz tavsiye edilir.

Papatya Suyu

 • 20 gram kuru papatya;
 • 150 gram su.

Herpes virüsünün neden olduğu ciddi uçukları tedavi etmek ve ilerlemesini durdurmak amacıyla papatya çayı tavsiye edilmektedir. 150 gram suyun içerisine, suyun klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. 20 gram kuru papatya atılmalıdır. 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynadıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmelidir. Süzüldükten sonra akşamları yemekten 2 saat sonra içilmesi halinde uçuk hızla iyileşecektir.

Ekinezya Çayı

 • 1 tatlı kaşığı ekinezya;
 • 150 gram su.

Çayını demleyip içebileceğiniz gibi aynı zamanda eczanelerden satın alacak olduğunuz tentürü ile de uçuk tedavisinde uygulamanız sonucunda başarı elde edebileceksiniz. Çayı normal diğer çaylar gibi demlenmeli ve süzüldükten sonra içilmelidir. Ekinezya tentürü satın almanız sonucunda uçuk yarasının üzerine bir pamuğa birkaç damla damlattıktan sonra üzerine bastırılır. 2 dakika boyunca bekletilir ve daha sonrada çıkartılır. Bu uygulamayı günde 3 defa yapmanız uçuğun yayılmasını önleyecek ve kaşıntı gibi belirtilerini de durduracaktır.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle