Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayak Tabanında Meydana Gelen Siğilleri İçin Tedaviler

Ayak tabanında siğiller için yapılacak olan tedavi uygulaması uzman doktor tarafından belirlenir. Bu tedavi şekli dışında evde uygulanabilecek bitkisel desteklerde bulunmaktadır.

Ayak Tabanında Siğil

Ayak tabanında çıkan siğil teşhis edildikten sonra siğiller için üretilmiş reçeteli bir ilaç (veya bazı nadir durumlarda, bir tezgâh üstü ilaçtır) önerilebilir. Bununla birlikte, durum oldukça kök salmış görünüyorsa ve plantar siğilleri çok inatçıysa tedavi etmek için birkaç yöntem kullanılabilir. Ayak tabanındaki siğil nasıl geçer kapsamında kullanılan yöntemler arasında;

 • Ayak tabanında siğiller bir virüsten kaynaklandığı için tedavinin asıl amacı çevreleyen dokulara zarar vermeden en azından ceset hücrelerini içeren etkilenen bölgeyi kaldırmaktır. Siğilin dondurulması (kriyoterapi ) bu prosedürde siğile sıvı nitrojen ile muamele edilerek yok edilmesi sağlanır. Hasta kişi etkilenmiş alanın altında bulunan etkilenen dokuyu açığa çıkarmak için bir 7 gün içinde kaybolan blister geliştirdiğini fark eder. Sorun zorlu ise uygulama birkaç kez tekrarlanabilir.
 • İlaç enjeksiyonu: uzman doktor  virüse saldıracak bir ilaç enjekte edebilir. Bu uygulamalarda bleomisin ve interferon-alfa başarılı şekilde kullanılır.
 • Cerrahi işlemler; uzman doktor elektrikli bir iğne kullanımı ile elektrocerasyon ve küretaj denilen uygulama ile siğilin kesilmesini sağlar. Bazı hastalar için bu uygulama türü oldukça ağrılıdır. Bununla birlikte prosedür uzun süreli siğil kaldırılmasına olanak sağlayan etkili bir tedavi şeklidir.
 • Lazer cerrahisi; lazer uygulaması ile siğilin alınması için iki prosedür bulunur. Uzman doktor hangisinin kişi için en uygun olduğuna karar verir. Bir lazer türü büyümeyi keser, diğeri de siğili beslemekte olan kan damarlarını ıslatır. Islatma sonrasında siğil ölür ve kendi başına düşer. Lazer cerrahisi hasta kişiler için ağrılı bir işlem olabilir. Ayriyeten iyileşme süreci oldukça uzundur.
 • Kimyasal temizleme; uzman doktorlar siğilin alınmasını sağlamak adına bir veya daha fazla kimyasal kullanım yapabilir.

Uzman doktorlar kişilerin spesifik durumunuza bağlı olarak en iyi ve en etkili tedavi şeklini belirler; onun tavsiyelerini dinlemek ve onun söyledikleri dâhilinde hareket etmek gerekir. Siğil tedavilerinde siğilin nerede ve neden çıktığı da uzman doktorlar için önemlidir. Neden çıktığını dikkate alarak gerekli tedavi planını oluştururlar.

Bitkisel Tedaviler

Plantar siğillerden kurtulmak ve oluşumlarının önüne geçmek için;

 • Plantar siğili yani ayak tabanında bulunan siğili önlemenin en iyi yolu, ayakların temiz tutulmasıdır. HPV’nin üzerinde durduğu yüzeylerden özellikle uzak kalınması gerekir.
 • Çıplak ayak ile yürümekten kaçınmak, havuzlarda ya da soyunma odalarında çıplak dolaşmamak, özellikle böyle alanlarda yerler sıcak ve nemli ise mutlaka ayaklara koruyucu bir şey giymek gerekir.
 • Sandalet kullanan kişilerinde  sandaletlerini ıslak ve nemli bırakmaması virüsün oluşumunun önüne geçecektir.
 • Bunlar dışında arkadaşların çoraplarını ve ayakkabılarını giymemekte önemlidir.
 • Özellikle çoraplarda ve ayakkabılarda ıslaklık varsa kurumasına izin vermek oluşumların önüne geçer.
 • Çoraplar günlük değiştirilmelidir ve her giyimden sonra yıkanmalıdır.

ayaklar

Ayakları temiz ve kuru tutmak gerekir. Çocuklarda siğil sık gözlemlenir. Bundan dolayı çocukların yukarıda bulunan kuralları takip etmesini ve uymasını sağlamak gerekir. Çocukların ayakları düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir.  Bir siğil teşhisi konursa çekmeyin, kesmeyin veya ponza taşı ovmaya çalışmayın.  Etkilenen bölgenin bakımları yapıldıktan sonra sorunu olan her insan mutlaka ellerini sabunla yıkmamalıdır.

Bitkisel Uygulamalar

Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi kolaylıkla bulunabilecek bir üründür. Ayak tabanında siğil bitkisel tedavi kapsamında kullanılan en etkili çözümü sunar. Bu uygulama için elma sirkesi, pamuk, tıbbi bant ve vazelin gerekir. Vazelin ile siğilin çevre dokusu tamamen kapatılmalıdır. Bu sayede sağlam olan çevre dokuya kesinlikle zarar verilmez. Pamuk üzerine dökülecek olan doğal elma sirkesi etkisi kaçmadan hemen sorunlu bölgeye uygulanır. Elma sirkesinin bileşenlerinden kaynaklı olarak uygulama biraz yakıcı olabilir. Pamuk üzeri bekletilmeden tıbbi bant yardımı ile kapatılır. Bu şekilde 1 gece boyunca bekletilmesi sorunun hızlı şekilde yok olmasını sağlar. Uygulama birkaç gün ya da birkaç hafta sürebilir. Süreç tamamen sorunun ne kadar köklü olduğu ile alakalıdır. Düzenli uygulanması etkili çözüm bulmak için gerekir. Aksi takdirde sorun ortadan kalkmaz.

Hint yağı

Hint yağı ve karbonat cam bir kabın içinde lapa bir hal alıncaya kadar karıştırılır. Karışım hazırlanır hazırlanmaz hemen siğilin üzerine koyularak üzeri kapatılır. Bu şekilde bir gece boyunca uyumak gerekir. Siğiller yumuşadığı zaman ve var olan ağrılar azaldığı zaman fırçalanarak temizlenmesi sağlanır. Ağrısı olan ve çok büyük olan siğilleri için kesinlikle uygulanmaz.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 2 oy, ortalama: 4,50 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle