Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Ayak Altında Siğil Oluşumu ve Tedavi Seçenekleri

Ayak altında çıkan siğiller için son derece başarılı uygulamalar söz konusudur. Buna bağlı olarak yaşam kalitenizi artırmak için doktorunuzun önerilerine kulak vermeli ve siğillerden kurtulmalısınız.

Ayak Altında Siğil Çıkması

Siğil, vücudun hemen hemen her bölgesinde çıkabildiği gibi ayak altında da kendini belli edebilir. Bu süreçte ayak tabanında meydana gelen siğillerin kahverengi ve siyah noktalı olduğunu söyleyebiliriz. Çıplak ayakla ortak kullanım alanlarında hareket eden kişilerde daha çok görülebilen ayak altı siğili ayrıca kişisel eşyalara temas edilerek de bulaşabilir. HPV virüsü vücuda girdiği andan itibaren hızla yayıldığı için gelişimi de hızlı olmaktadır. Ortaya çıkış süreci biraz zaman alsa da, ayağınızın alt kısmında ortaya çıkacak nasırlarla birlikte siğilin varlığından haberdar olabilirsiniz. Eğer bu kısımda siğiliniz bulunuyorsa ve siğile temas halinde bulunduysanız, vücudunuzun farklı bir bölgesine yeniden temas etmemelisiniz.

img010482

Ayağınızın altında oluşabilecek siğillerin bazı belirtileri bulunmaktadır. Ayrıca bu belirtilerden önce söz konusu oluşumun özelliklerini de bilmenizde yarar var. İlk olarak bu siğiller tekli ya da çoklu olabilir. Derinin içinde gömülü olan siğiller ciddi anlamda ağrılara neden olabilmektedir. Vücudunuzun ağırlığıyla birlikte kanamalar da görülebilirken bu durum siğilin büyüklüğü ve derinliğine göre değişebilmektedir. Genel olarak ağrılıdırlar ve bir takım belirtilerle kendini belli ederler.

Ayak siğili belirtilerine bakacak olursak, başlangıçta küçük ve siyahımsı noktaların oluştuğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte siğile besin sağlamakta olan küçük kan damarlarının varlığı da görülebilir. Eğer ayağınızın altında hareket halinde bir ağrı hissetmeye başlarsanız, muhtemelen bir siğil oluşumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden ağrı ve buna benzer belirtilerin ortaya çıkması durumunda erken teşhis ve tedavi süreçlerinden yararlanmanızda yarar var.

Ayak Siğilleri Nasıl Önlenir?

Ayak siğillerini önleme yolları olarak öncelikle HPV virüsünün oldukça yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte siğili bulaştırmamak ya da kapmamak için şu önlemleri almanız tavsiye edilir;

  • Duş işleminden sonra ayaklarınızı güzel bir şekilde kurulayınız. Ayrıca çatlamaları önlemek maksadıyla nemlendirici losyonlar kullanınız.
  • Vücudun diğer alanlarına kolayca yayılabilen siğillere dokunduğunuzda farklı bir alana yeniden dokunmayınız.
  • Çoraplarınızı gündelik olarak kullanınız.
  • Siğili olan bir kişinin çorabını ve ayakkabısını kullanmamalısınız.
  • Eğer ayaklarınızda siğil var ise umumi alanlarda çorap kullanınız. Bu önlem, rahatsızlığın diğer kişilere geçmesini önleyecektir.

Ayak Siğili Tedavisi

Ayak siğili tedavisi konusunda farklı seçenekler tercih edilebilir. Öncelikle siğillerin kendiliğinden kaybolduğu unutulmamalıdır. Ancak bu süreç uzun yıllar alabilir. Bu yüzden hem siğilin başkasına bulaşmaması hem de sizi rahatsız etmemesi için tedavi olunması gerekmektedir. Evde yapacağınız uygulamaların yanı sıra doktorun uygulayacağı tedavi seçenekleriyle de bu işlemlere başlanabilir.

Günümüzde gerçekleştirilen tedaviler arasında salisilik asit tedavisi son derece popülerdir. Lokal anlamdaki cilt tedavilerinde kullanılan bu asit sayesinde siğiller ortadan kaldırılabilir. Buna ek olarak kullanmadan önce ayakların ılık suyla yıkanması gerekmektedir. Sadece etkilenen bölgeye sürülebilen bu asit ile birlikte siğil tedavisi uygulayabilirsiniz.

Salisilik asit içeren losyonların kullanılması, bu tedavideki en etkili yöntem olarak bilinmektedir.

 Ayak Siğilinde Lazer Tedavisi

Siğil tedavisinde lazerin de oldukça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bölgeye yapılan yakma işlemlerinde başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca son 5 senelik süreç içerisinde gelişen siğilde lazer tedavisi ile cilt üzerindeki lekeler de giderilmektedir. Ayrıca tırnak mantarı ve cilt mantarı gibi sorunlar da ortadan kaldırılabilir.

Ayak siğilinde kullanılan lazer yönteminin çok kısa sürede sonuçlandığı bilinmektedir. Lazerdeki ısının fazla olmasıyla beraber bölgedeki siğiller anlık olarak yanmakta ve enfeksiyonlar da ortadan kaldırılmaktadır. Küçük lezyonlar için tek seferde, daha büyük lezyonlar için ise iki seferde işlem tamamlanır. Buna bağlı olarak seanslar arasında da 10 ile 15 günlük süreçler bulunmaktadır. Doktorun önereceği farklı süreçleri de takip edebilir ve işlemlere başlayabilirsiniz.

Lazer kullanılarak gerçekleştirilen siğil tedavisinde, 1 aylık bir süreçte sonuç alınabilmektedir. Ayrıca doktorunuzun önereceği işlemleri de gerçekleştirerek ayağınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gündelik yaşamınızın olumsuz olarak etkilenmemesi mutlaka doktorunuzun önerilerine göre hareket etmeli ve ayak altı siğil ameliyatı olarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Yine bu süreçte uzmanların önerdiği bitkisel çözümleri doktor onayıyla birlikte deneyebilirsiniz. Tıp sektörünün ciddi anlamda gelişmesi sayesinde artık ayak ya da farklı bir bölgede ortaya çıkan siğiller, kısa sürede ağrısız olarak yok edilmekte ve hastanın yaşam kalitesi de buna bağlı olarak yükseltilebilmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle