Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Makatta Siğil Olmasının Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Makatta siğil yayılması durumunda kümeler halinde ve karnabahar görüntüsüne benzemektedir. Kaşıntı oluşabilir ve ağrı olur. Tedavi olmadığı zaman çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Makat Siğili

Anal kondiloma, anüs bölgesinde bulunan çevresinde ya da anüs iç kısmında meydana gelen çok küçük ve bir ya da birden fazla siğilden oluşmaktadır. Bu siğillere kondiloma aküminata denir. Makat siğiller genital siğil olarak geçmektedir. Birçok yerde görülen siğiller gibi kişilere görüntü dışında herhangi bir rahatsızlık vermeyecek ve ağrının oluşması da söz konusu olmayacaktır. Bunun dışında büyümesi sonucunda kaşınabilir ve bunun sonucunda da kanamaya neden olur. Makattaki kondiloma oluşması durumunda birçok insan makat bölgesi üzerinde ya da içerisinde siğil olduğunun farkına varmayabilir. Anal siğiller tek bir yerde olacağı, küme halinde birden fazla yerde de bulunabilir ve makat kısmının farklı bölgelerinde görülebilir. Doktora gidilmeli ve tedavisi olmalıdır. Doktora giderek tedavisi olanlar bile bir süre sonrasında nüks etme riski de bulunmaktadır.

Makat Siğili Belirtileri

Makatta meydana gelen siğillerin çok fazla olmaması durumunda kişilerde herhangi bir belirti vermeyecektir. Anal siğiller anüs bölgesinin iç çevresinde bulunması yüksektir. Bu daha çok anüsün başında olacağından ele gelmeyecek kadar küçük olabilirler. Başlaması durumunda küçük fark edilmeyecektir. Büyümesi durumunda küme haline geldiğinde adeta bir karnabahar görünümünde oluşacaklardır. Bu siğillerin rengi normal siğillerden biraz daha farklı olmaktadır. Büyüdükçe renkleri daha da değişebilir. Et rengi, sarı, pembe ya da kahverengi olabilirler. Büyümesi sonucunda sıklıkla şu belirtiler görülmektedir:

  • Gözle görülür siğiller;
  • Kaşıntı;
  • Ağrı;
  • Kanama.

Makat bölgesinde ele gelen ve belirtileri olması durumunda doktora tedavisi için gitmesi gerekmektedir. Siğillerin HPV adı verilen virüs sonucunda olacağı için sadece makat bölgesinde ya da iç kısmında görülmeyecektir. Vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Hamilelikte de görülme ihtimali vardır. E

rkeklerde anüs siğiller nedeniyle penis bölgesinde ve kadınların da vajina bölgesinde görülebilirler. Ayrıca virüsün bulaşması durumunda kişinin vücudunun farklı bölgelerinde de görülebilir.

Makatta Siğil Nedenleri

Siğillerin olma nedenleri arasında human papilloma virüsü HPV sonucunda siğiller meydana gelecektir. Siğilin oluşma nedenlerinden bir tanesi, ortak kullanım alanlarını kullanmak olacaktır. Daha çok ortak kullanılan klozetler sonucunda da bulaşma riski bulunmaktadır. Bu siğiller daha çok cinsel yolla bulaşan kistler olmaktadır. Bazı kişilerde gelişen HPV kendiliğinden yok olma ihtimali bulunmaktadır. Kendiliğinden geçebilir. Ya da başka yerlerde tekrardan oluşma riski bulunmaktadır. 100’ün üzerinde farklı olan HPV türü bulunmaktadır. Bu türlerden bazılarının kansere neden olacağı da bilinmektedir. Fakat makatta gelişen ya da erkekte ya da kadınların genital bölgesinde gelişen siğiller kansere neden olmayacaktır. Siğiller cinsel yolla bulaşma dışında cildin cilde teması sonucunda da meydana gelecektir. Bu siğillerin daha çok cinsel yolla bulaşacağı unutulmamalıdır. Ayrıca doğum esnasında anneden bebeğe de geçmesi de mümkün olmaktadır.

Virüs birçok kişinin kendiliğinden yok olması beklenmektedir. Eğer kendiliğinden yok olmadığı zaman büyüyecek yayılacak ve küme halinde oluşacaktır. Bu durumda da ciddi sağlık sorunlarının olmasına neden olacaktır.

Makatta Siğil Tedavisi

Makatta siğil oluştuğu ve belirtileri sonucunda ya da rastgele kişiler bunu fark etmesi durumunda daha çok cildiye uzmanına gitmektedirler. Fakat cildiye uzmanları tarafından da genel cerrah doktora yönlendirilirler. Bunun genital ya da anüs bölgesinde bulunan siğiller için kullanılarak kremi ya da ilaç tedavisinde fayda etmeyecektir. Bu nedenle de makatta kondilom oluşması durumunda kremi kullanarak zaman kaybetmek yerine siğilin doktora giderek tedavisi yapılması için bilgi alması gerekmektedir.

Siğiller zaman içerisinde bazı kişilerde kendiliğinden geçmektedir. Fakat bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda tekrardan nüks edecekleri de unutulmamalıdır.

Kriyoterapi

Siğil dondurma işlemi en çok siğil tedavi etmek amacıyla uygulanmaktadır. Siğiller doktor tarafından dondurulma işlemi yapılacaktır. Siğil üzerine -50 derece civarında bir soğukluk verilecektir. Siğil tedavisi hızlıdır ve iz bırakmayacaktır. Kondilom tedavisine iyi geldiği için kullanılmaktadır.

Lazer Tedavisi

Siğil tedavisinde iyi sonuçlar vermesi nedeniyle son yıllarda kullanılan bir yöntem olmaktadır. Çok hızlı bir şekilde tedavi edecektir. Kullanan kişilerin neredeyse çoğunluğunda tedavi olumlu olmuştur. Fakat biraz pahalı olması nedeniyle çoğu insan yaptıramamaktadır.

Cerrahi Yöntem

Anal bölgesinde bulunan siğil tedavisini yapmak iyileştirmek ve hem görüntünün iyileşmesi hem de belirtilerin iyileşmesi için özellikle de diğer tedavi seçeneklerine yanıt vermeyen hastaların tedavisi için siğillerin cerrahi yöntem ile alınması gerekmektedir. Ameliyat lokal anestezi altında uyuşturularak yapılacaktır. Bu nedenle de kişi ağrı hissetmeyecektir.

Genel cerrah tarafından siğil kesme işlemi yapılacaktır. Bunun için cerrahın kullanacağı özel aletler  kullanılacak ve anal siğillerin bulunduğu bölge üzerinden çıkartılacaktır. Fakat daha sonradan nüks etme ihtimali de bulunmaktadır.

Bitkisel Tedavi

  • 10 gram Sarı kantaron;
  • 20 gram Papatya;
  • 2 litre su.

2 litre suyun içerisine 10 gram sarı kantaron konulmalı ve ardından da 20 gram papatya konularak 30 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Kaynatırken mutlaka kaynattığınız kabın ağzının kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonradan su bir leğenin içerisine dökülür ve kişi üzerine oturur. Su çok sıcak olduğundan içine oturulmamalıdır. Sadece suyun buharı temas etmesi gerekiyor. Su ılık hale ve cildi yakmayacak duruma gelmesi sonucunda 5 dakika boyunca da suyun içerisine oturulmalıdır. Daha sonradan su dökülmeli ve her gece aynı şekilde tekrardan yapılması gerekmektedir. Bu makatta kondilom tedavisinde iyi gelen bir yöntemdir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle