Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Siğillerde Meydana Gelen Kanamalardan Kurtulmak İçin Ne Yapılır?

Siğillerde meydana gelen kanamalardan kurtulmak için öncelikle olarak kanamayı durdurmak denenmelidir. Kanama durdurma konusunda başarısız olunursa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Siğil Kanaması

Siğiller viral sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelebilen anormal şekilde oluşan deri hücreleridir. Ciltte bulunan siğillere besin sağlayan geniş bir sinir ağı ve kan damarı bulunur. Bundan dolayı siğillere oluşabilecek olan yaralanmalar sonucunda kanamalar meydana gelebilir. İnsan vücudunda bulunan siğiller farklı nedenlerden kaynaklı olarak yaralanabilir. Yaralanma nedenleri içinde;

 • Giyim veya mücevherler ile ovuşturma yapmak
 • Tıraş olmak
 • Tırnak etrafında olan büyümeleri ısırma
 • Makyaj malzemeleri kullanımı
 • Temizleme ürünü tarzında kimyasallara maruz kalma
 • Sağlıklı cildi  tahriş edebilecek bir şey siğilleri de rahatsız edecektir. Potansiyel şekilde kanamalara neden olabilmektedir.
 • Bir siğilin çizilmesi sadece bol miktarda kanamayı sağlamanın yanında bulaşıcı hücrelerinde ortaya çıkmasına neden olur.
 • Kanama bulaşıcı hücrelerin yayılmasına da yardımcı olur.

Kanama Nedenini Belirleme

Kanamanın nedeninin belirlenmesi için siğillerin tümüne yakından dikkat edilmesi gerekir. Çarpma sonucunda oluşan kanamlar çoğu zaman kişi için endişe kaynağı olmamalıdır. Yapılan şey devamlı olarak siğilin rahatsız olmasına sebebiyet veriyorsa neden sorunun etrafından kaldırılmalıdır. Bu duruma örnek verecek olursak; genital siğiller cinsel birleşme sırasında sık şekilde kanadığı için tıbbi açıdan işlem yapılması gerekmektedir. Nedenin belirlemesi için

Sorunun ortadan kaldırılması için dedene bakılmadı kanamanın mümkün olabildiğince kısa sürede kurutulması gerekir. Neden ne olursa olsun siğildeki fazla kanamanın önlenmesi ve bölgenin temiz tutulması sorunun büyümesinin önüne geçer.

İnsan cildinde farklı farklı büyümeler her daim gözlemlenebilir. Siğillerde bu büyümelerin içinde en kolay tanımlama yapılabilen sorunlardır. Bu sorunlarda kanamalar nadir bir şekilde meydana gelirse çok büyük sıkıntılara yol açmaz. Kanama kalıcı durumdaysa, bir cilt uzmanına danışmak akıllıca bir adım olacaktır. Siğilin üst katmanı çizilmişse ya da herhangi bir nedenden dolayı kazınma meydana geldiyse kanama fazla olabilir. Kanama makul süreler içinde durdurulması gerekir.

Siğil Enfekte Olabilir

Siğil kronik şekilde kanama geçirirse virüs bulaşımı olabilir. Enfeksiyon mevcutsa aşağıdaki belirtiler meydana gelir.

 • Acı
 • Sıvı sızması
 • Siğilden dışa yayılan kırmızıçizgiler
 • Şişme
 • Siğil çevresinde sıcaklık

Meydana gelen bu belirtilerden herhangi bir tanesi meydana geliyorsa mutlaka tedavi altına alınması gerekli olan enfeksiyona işaret eder. Belirtiler ile beraber genital siğil kanaması ya da elde siğil kanaması varsa mutlaka vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulmalıdır. Siğil kanarsa ne olur, siğiller çoğu zaman HPV olarak adlandırılan virüsünden kaynaklanmaktadır. HPV bulaşıcıdır ve tedavisi bulunmaz. Çeşitli siğiller türlerine sebep olan çeşitli HPV türleri bulunmaktadır. HPV cildin yüzey kısmında yaşar ve kana bulaşmaz. Bunun yanı sıra siğillerdeki hücreler bulaşıcı özelliklere sahiptir. Sorun kanıyorsa ve aşırı düzeyde yara mevcutsa kan bulaşıcı hücreleri sağlıklı bir cilde taşıyabilmektedir.

Dikkat Edilecekler

Ayaklarda, ellerde, vücutta, genital bölgede ve vücudun diğer bölgelerin var olan siğiller hareket halindeyken sürtünmeye gibi olaylara maruz kalırlar. Bu tarz tahrişlerden kaynaklı olarak kanamalar meydana gelir. Kanamalar durdurulması zor olan sıkıntılara yol açabilmektedir. Devamlı olarak meydana gelen kanamalar sonucunda aşağıdaki sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir

 • Bir enfeksiyon ortaya çıkabilir.
 • Ciddi düzeyde kanama riskli durumlara yol açabilir.
 •  Potansiyel olarak tehlikeli olabilecek pıhtılar meydana gelebilir.
 • Özellikle ayaklarda ve genital bölgede oluşan sorunlar günlük faaliyetleri kısıtlayabilir.
 • Ağrılı olan kanamalar vücuttaki farklı bir soruna işaret edebilir.
 • Siğilleri koparmak ve kanatmak doğru olmayan bir davranıştır. Özellikle enfeksiyonların yayılmasına neden olabilmektedir.

Siğillerdeki kanamanın durdurulması için hızlı şekilde yapılabilecek olan müdahaleler arasında;

 • Sorun olan bölgeye hızlı şekilde buz uygulaması yapılmalıdır. Birkaç saniye boyunca buz küpü uygulaması yapmak kan damarlarının sıkışmasına ve pıhtı oluşumuna yardımcı olur.
 • Temiz gazlı bez ya da gazlı bez yoksa temiz pamuklu bir bez ile bölgeye baskı yapılır. Gazlı bez kan ile dolarsa olduğu yerden almak yerine üzerine temiz bez koyarak uygulamaya devam edilmelidir. Bu kapsamda dikkat edilecek en önemli nokta 10 dakikadan daha fazla basınç uygulanmamasıdır.

Bu iki adımda uygulandıktan sonra kanama durmazsa ya da yavaşlama olmazsa kesinlikle tıbbi yardım alınması gerekebilir. Bir kereden daha fazla kanama meydana geldiyse de uzman hekime acil şekilde başvurmak gerekir. Yukarıda bulunan uygulamalar dışında evde bitkisel olarak yapılacak olan uygulamalarda kullanılabilir.

 • Mısır nişastası su ile hamur haline getirilir ve hemen kanayan bölgeye sürülür. Belli bir süre bekletildikten sonra su ile iyice yıkanır. Bu uygulama el ve ayaklar için uygundur. Genital bölgedeki sorunlar için uzman hekim görüşü alınması gerekmektedir.

Kanama durmazsa ve sık sık meydana gelmeye başladıysa kişi kısa sürede tıbbi yardım alarak sorunun nedeni konusunda tedavi sürecine başlamalıdır. Tedavi sürecinde mutlaka uzman hekimlerin söylediklerine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca tedavi kapsamında hijyen kurallarının dışına çıkmamakta oldukça önemli bir detaydır.

Kaynaklar
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle