Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Saç Derisi Egzaması İçin Bitkisel Çözüm Olanakları

Saç derisinde meydana gelen egzama çin tıbbi ilaçların yanı sıra bitkisel çözümlerde kullanılabilir. Bitkisel karışımların kullanılmasında düzenli uygulama çare olması için çok önemlidir.

Saç Derisinde Egzama Bitkisel Tedavisi

Bal ve Su

Malzemeler

 • Bal
 • Sıcak su

2 kaşı bal ile bir su bardağı su iyice karıştırılır. Balın suyun içinde erimesi çok önemli bir detaydır. Saçtaki egzama için bitkisel çözüm kapsamında saça uygulanan karışım 3 saat boyunca bırakılır. Ardından ılık su ile durulanmalıdır. Bal anti-fungal ve anti-bakteriyel ajan olarak sorunların ortadan kalkmasına olanak sağlar. Saç derisi bölgesinde bulunan egzamaya ve kepeklenmeye neden olan mikropları öldürür. Balın bir başka olumlu etkisi deriyi nemlendirmesidir.

Hindistan Cevizi Yağı Tedavisi

Malzemeler

 • 1/2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi 

Hindistan cevizi yağı kullanmak için, etkilenen cildin tamamına uygulama yapılır. Cildin içine yağ özenle masaj yapılarak sürülür.  Mantar mücadele etkinliği, hindistancevizi yağının benzersiz yağ asidi profilinden kaynaklanmaktadır. Özellikle saç derisi egzamasının oluşmasının önüne geçer. Haftada en az 2 kez uygulanmalıdır.

Elma Sirkesi

Doğal elma sirkesi cilt üzerinde birçok bölgede kullanılır. Elma sirkesinin içeriğinde yer alan malik asit oldukça güçlü etkisi ile seboreik dermatitin yani egzamanın ve mantarın ortadan kaldırılmasına ve ciltteki doğal asidik ortamın geri gelmedine yardımcı olur.

Malzemeler

 • Sirke
 • Su

Elma sirkesi ile su eşit oranlarda bir kabın içinde karıştırılır. Suyun kaynatılmış ve soğutulmuş olması çok önemlidir. Karışım saç derisi yüzeyine özellikle de egzama olan bölgelere masaj yardımı ile uygulanarak 15 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır. Haftada en az 2 kez uygulanmalıdır. Elma sirkesi aslında malik asitten oluşur. Mantarlara ve diğer cilt sorunlarına karşı çok güçlüdür.

Pişirme Sodası

Malzemeler

 • Yarım çay kaşığı soda
 • Yarım kahve fincanı su

 Bu ikili bir kabın içinde iyice karıştırılır. Etkilenen cilde 5 ila10 dakika aralığında bu solüsyon uygulanır. Ardından mutlaka ılıktan biraz soğuk su ile durulanması gerekir.  Kabartma tozu alkalinitesi kullanarak insanların saç derisinde işlem görür.

Çay Ağacı Şampuanı

Çay ağacından yapılan yağ anti-bakteriyel ile mantar önleyici özellikleriyle cilt bakım ürünlerinin çoğunda kullanılır. Çay ağacı şampuanı ile çay ağacı yağı karışımı hazırlandığında egzama konusundaki şikâyetlerde azalmalar meydana gelir. Çay ağacı yağı bir anti-mikrobik ve anti-fungal açıdan bir ajantır. Topikal şekilde uygulandığı zaman seboreik dermatit mantarıyla mücadele etmek üzere çalışmaya başlar. Çay ağacı yağı işe yaramaya başladığı zaman egzamadaki azalmaları gözle görmek mümkün hale gelir. Uygulamanın hafta en az 2 kez yapılması önemlidir. Ayrıca durulama işleminin ılık su yardımı ile uygulanması gerekir.

Sarımsak

 • 7 ile 8 diş sarımsak suyu çıkartılır.
 • Sarımsak suyunun iki katı kadar su ile seyreltilir.
 • Hazırlan bu su ılık olacak şekilde ısıtılır.
 • Karışım etki altında olan bölgeye gece yatmadan önce sürülür ve sabaha kadar bekletilir.
 • Soğuk su ya da elma sirkesi ile sabah kalkıldığı zaman durulanır.

Sarımsak, allicin adı verilen güçlü bir anti-fungal ve anti-mikrobiyal ajanlar içermektedir. Bu ajanlar mantar ve bakteri ile savaşır.

Ahmet Maranki Bitkisel Tedavi

 • 10 adet normal aspirin 1 çay bardağı önceden kaynatılan ve soğutulan suyun içinde eritilir. Saç derisinde egzama olan kısımlara sürülür. Haftada bir kez düzenli şekilde uygulanması gerekir.
 • 1 tutam ısırgan otu temiz ispirtonun içinde 7 gün boyunca bekletilir. 7 günün sonunda bu karışım oranında su ile karıştırılır. Sorun olan bölgeye pamuk yardımı ile pansuman yapılır. Karışım bitene kadar uygulanmalıdır.
 • Bir avuç karanfil toz olacak hale gelinceye kadar dövülür. Toz halinde olan nöbet şekerinin içine katılır. Karışım saçlı deriye faydalı olması için sabah ve akşamları tüketilir.
 • 15 gram adaçayı 1 su bardağı sıcak suyun içinde 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Sorun olan bölgeye gazlı bez yardımı ile pansuman yapılır. 1 su bardağı gün içinde pansuman yapılarak bitirilmelidir.
 • Bir avuç kekik iyice ezilir ve hamur haline getirilir. Yarım limon suyu ile macun kıvamına getirilir. Limon suyu az gelirse ekleme yapılabilir. Egzama olan bölgelere sürülür ve en az 15 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanır.
 • Birkaç adet defneyaprağı suyun içinde kaynatılır. Kenara alınan su ılık hale gelince ciltte uygulama yapılır. Haftada 2 kez uygulanması faydalı olacaktır. 

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle