Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Seboreik Dermatit Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kafa derisinde, kulak arkasında, bıyık ve salak bölgelerinde derinin kırmızı renge dönüşerek, pul pul renk dökümünün oluştuğu, kaşıntının meydana gelir. Sık sık başka hastalıklarla karıştırılır.

Seboreik Dermatit

Daha çok 20 ile 50 yaş arasında insanlar etkilemekte olan çok yaygın olarak görülen bir enflamasyonlu deri hastalığı olmaktadır. Erkeklerin, kadınlara oranla daha çok bu hastalıktan etkilendiği görülmektedir. Cildin kronik bir şekilde iltihaplanması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cilt üzerinde kırmızı beneklerin olduğu görülmektedir. Hastalığın en çok görüldüğü kafa derisinde, kaşlarda burun, kulaklar, göğüs ve sırtın orta kısımlarında görülmektedir. Vücudun diğer bölgelerinde de görülmesi söz konusu olabilir. Hastalığın androjen etkisinden daha çok görüldüğü de bilinmektedir.

Seboreik Dermatit Nedenleri

Seboreik Dermatit hastalığının nedeninin tam olarak nasıl geliştiği bilinmiyor olsa da hastalığın oluşmasında birçok neden belirtilmektedir. Bunların arasında kişilerin sıklıkla yaşadığı yorgunluk sonucunda, stresli bir hayata sahip olmaları, androjenler, hastanın depresyonda olması gibi nedenler çok büyük etki etmektedir. Ayrıca hava değişikliği ve basıncın artması gibi durumlarda bu hastalığın gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Hastalığın en sıklıkla görülmekte olduğu durumlardan birinin de sebum olmaktadır. Bu kişilerde sebum düzeyinin yüksek olduğu görülmektedir. Parkinson hastalığı yaşamakta olan kişilerin, fasyal paralizi ya da gasser ganglionunun yaralanması gibi nörolojik durumlar karşısında da ve epilepsi hastalarında da meydana geldiği görülmektedir.

 • Mikrobiyal ajanlar;
 • Candida albican;
 • Staphylococcus aureu;
 • Kanser türleri;
 • Pridoksin;
 • Yağ asidi eksikliği;
 • Leiner hastalığı;
 • Atopi;
 • Yüksek oranda bakır;
 • Yüksek magnezyum;
 • Çok fazla güneşe maruz kalmak;
 • Genetik;
 • Aşırı sıcaklık;
 • Aşırı alkol tüketimi;
 • Hepatit;
 • AIDS.

Ciltte meydana gelen bakterilerin de etki edeceği gibi aynı zamanda da lipofilik mantarların da seboreik dermatit neden olur. Ayrıca kişilerin ter bezlerinin fazla miktarda ter salgılaması sonucunda kişilerde oluşabilir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Seboreik Dermatit hastalığı kişilerde çok yavaş gelişmektedir. Hastalığın gelişiminde lezyonları kırmızı ya da kahverengi renklerde olan üzerinde yağlı ve sarı skuamlar bulunacaktır. Hastalığın oluştuğu yerler daha çok saçlı deri, ksşların orta kısmı, göz kapaklarının kenarlarında olacaktır. Bazı kişilerde burnun yan tarafında, burnun alt kısmında bıyıklarda, kulak arka kısmında ve kişilerin de koltuk alt bölgelerinde görülecektir. Ayrıca görüldüğü yerler kasıklar ve göbek ya da kişilerin genital bölgelerinde de sıklıkla görülür.

Seboreik dermatit hastalığı gelişmesi durumunda, saçların diplerinde, kaşların ortasında, erkeklerin sakallarında ve bıyıklarında kepeklenme görüleceği gibi cilt üzerinde pullanma da görülebilir. Seboreik dermatit cilt üzerinde yağlı derinin lekelenmesi görülecektir. Bu yağlı lekeler kafa derisinde, yüz, burun kenarları gibi kısımlarda, göz kapaklarında sarı pullar olacağı gibi bu pulların kabuklaşması da görülecektir. Kişilerde cilt üzerinde kırmızı renk olacaktır. Sık sık kişilerde kaşıntı görülecektir.

Kişilerin ruhsal durumuna göre, bulunduğu hava koşullarına göre bu yukarıda söylemiş olduğumuz belirtilerin giderek daha da şiddetlenmesi gözlemlenebilir. Hastalığın daha çok kuru havalarda ya da soğuk havalarda daha da şiddetlenecektir.

Kişilerde sivilcelenme görülecek, hastaların bulunduğu bölge üzerinde küçük sivilceler çıkacaktır.

Hastalığın daha çok kişinin derisinde yağ salınımının malassezia adı verilen bir mantar olması durumunda ya da kişilerin bağışıklık sisteminin sorunlar olması durumunda bu belirtilerin fazlalaştığı da bilinmektedir.

Seboreik Dermatit Teşhisi

Hastalığın teşhis edilebilmesi için Dermatoloji uzmanına giderek muayene olmaları gerekmektedir. Doktorun bir mercek yardımıyla sizin cildinizi incelemesi gerekmektedir. Bunun sonucunda beirtilere bakacak ve gerekli görmesi durumunda cilt hücrelerini alarak biyopsi yapılması için hastalığın neden olduğu durumu anlayıp, hastalığın tedavisi başlanacaktır. Hastalığın teşhisi sırasında bazı hastalıklarla karıştırılması söz konusu olur. Bu karıştırılan hastalıklar şunlardır:

Sedef hastalığı: Hastalığın aynı zamanda da pul pul döküntüler olmasına neden olan sedef hastalığının olması sonucunda meydana gelecektir. Hastalığın kepekli kırmızı derisinin olduğu da görülmektedir. Sedef hastalığının çok fazla deri üzerinde gümüş renginde beyaz lekeler oluşacaktır.

Atopik dermatit (egzama): Atopik dermatit denilen bir egzama hastalığı da cilt reaksiyonu oluşmasına neden olacaktır. Bu durumlar dirseklerde, sırt bölgelerinde, boyunda görülecektir. Daha çok iltihaplı cilt oluşacaktır. Sık sık kişilerde tekrar etmesine neden olacaktır.

Tinea versicolor: Hastalarda görülmekte olan Tinea versicolor sonucunda cilt üzerinde kırmızı lekeler görülecektir. Bu hastalık içerisinde lekelerin kırmızı olarak görülmeyecektir.

Rosacea: Rosacea hastalığı ile de karıştırılması söz konusu olabilir. Bu durumda cilt yüzeyinde oluşacaktır. Çok az ince olacak ve lekeler daha az olmaktadır.

Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik dermatit hastalığında uygulanacak olan bazı yöntemler vardır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlı özel şampuanlar, kremler ve özel olarak üretilen losyonlar kullanılmaktadır. Hastalığın tedavisi amacıyla kullanılacak olan enflamasyon içerecek olan kremler ve şampuanlar özel olarak kullanılması gerekmektedir. Krem ve şampuanların bulunduğu bölgeye uygulanmalıdır. Kortikosteroidler kullanılacak ve kafa derisi ya da sakal gibi bölgelere uygulanacaktır. Düzenli olarak uygulanması durumunda iyileşme görülecektir. Hastalığın kullanmakta olduğu şampuanlar ve kremler etki etmemesi durumunda doktor tarafından reçete edilecek antifungal ilaçlar önerilecektir. Bu antifungal ilaçların bir takım yan etkileri olması sonucunda ilk olarak antifungal ilaçların reçete edilmemektedir.

Ayrıca hastalığın tedavisinde bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Bunlar daha çok balık yağları, aloe vera jeli uygulanması oldukça etki edecektir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle