Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Egzama Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Egzama bulaşıcı bir hastalık olmaması nedeniyle cinsel yolla bulaşacak bir tür hastalık değildir. Daha çok oluşma nedeni genetik ya da çevresel faktörler sonucunda meydana gelecektir.

Egzama ve Cinsellik

Egzama

Egzama görülen bir kişinin cilt üzerinde enflamasyon olarak meydana gelen bir durumdur. Birçok nedenden ötürü ortaya çıkacak olan çok kaşıntılı bir hastalık olmaktadır. Kızarmış bir cilt ve döküntüler meydana gelir. Egzama hastalığını yaşamakta olan bir kişinin genellikle başka kişilerin kendisine bulaştıracağı düşünülmektedir. Fakat egzama hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmamaktadır. Bu nedenle de egzama cinsel yolla bulaşacak bir hastalık değildir. Cinsel organ üzerinde kızarıklık olması ve kaşıntının olması sonucunda kişilerin sıklıkla egzama olduğunu ve cinsel ilişki sonrasında kendilerine de bulaştıkları düşünülecek olsa da egzama hastalığı asla bulaşıcı değildir. Partneri ile korunmadan cinsel ilişkiye giren bir kişide kaşıntı veya kızarıklık oluştuğu zaman kişilerde cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir.

Egzama Nedenleri

Egzamanın nedenleri daha çok kişilerin yaşamakta olduğu egzama türüne göre değişik olacaktır. Bu etkenler kişinin kendisinden kaynaklı olacağı gibi aynı zamanda da çevresel faktörlerden de kaynaklanacak durumlar olabilir. Kullanılan sabunlar ya da deterjanlar egzama olmasında çok etkili olmaktadır. Kozmetik ürünleri ya da metaller gibi durumlar ile temas etmek egzama oluşmasında etkili olacaktır.

  • Cildin tahriş olması;
  • Alerjiler;
  • Stres;
  • Hormon değişikliği;
  • Hava Koşulları;
  • Genetik Faktörler;

Bağışıklık sistemi zayıflaması durumunda kişilerde egzama görülmesi sıklıkla meydana gelecek yaygın bir durumdur. Egzama yaşamakta olan kişilerin sitokinler yüzünden alerjik egzama olması daha çok görülmektedir. Bu durum kişilerin enfeksiyon yaşamasına neden olacak iltihaplanmanın görüleceği bir durum olacaktır.

Ayrıca egzama yaşanmasına sıcak banyo süresinin uzaması, sıvı sabun kullanılması, terlemek, bir anda hava değişiminin olması, giyindiği kıyafetler, toz gibi durumlarda da kişilerde egzama hastalığının meydana geleceği bilinmektedir.

Egzama Tedavisi

Egzaman için Dermatoloji uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Bunun için doktor tarafından tavsiye edilecek olan ilaçlar düzenli olarak kullanmalıdır. Bazı kişilerde oluşan egzama kendiliğinden geçer. Bazı insanlarda ise egzama hastalığı geçmez ve aksine yayılacaktır. Bu yayılmanın kaşıntı ve ağrı hatta deri döküntüsüne neden olacağından kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu durumda kişinin yaşam tarzında değişiklik yapması gerekmektedir. Ayrıca da doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Doktor tarafından egzama hastalığı yaşamakta olan bir kişinin kortikosteroid krem uygulaması gerekmektedir. Bağışıklık sisteminizden kaynaklı olacağı düşünülerek bunu önleyecek kalsinörin inhibitörleri olan bir takım krem ya da losyonları sizlere reçete edebilir.

Ayrıca bazı ender vakalarda uygulanan ilaç tedavisine yanıt vermemesi durumunda hastanın fototerapi denilen yapay bir ışık ile tedavisi de söz konusu olabilir.

Bitkisel Çay

  • 2 yemek kaşığı kuru beyaz dut;
  • 500 gram dinlenmiş su.

Birçok kişi egzama tedavisi için beyaz dut kurusunu denemektedir. Sonuçlar ise olumlu olmaktadır. Bu nedenle de egzamanın hangi türü olursa olsun, sizlerde eviniz içerisinde beyaz dut kurusunu deneyebilir ve oldukça başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için yapacak olduğunuz her zaman klorsuz ya da demlenmiş su kullanmak olacaktır. Kaynamakta olan bir suyun içerisine atacak olduğunuz Beyaz dut kurusu 7 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan ılık olması beklenir. Ağzınızı yakmayacak duruma gelmesi sonucunda egzamanın olduğu bölge suyun içerisine sokulması gerekmektedir. On dakika boyunca suyun içerisinde bekletildikten sonra çıkartılır ve su dökülür. Su ile temas edilen bölgenin en az 1 saat boyunca yıkanmaması ve üzerine herhangi bir krem ya da losyon sürülmemesi gerekmektedir. By yolla kısa süre içerisinde sizlerde egzamadan kurtulacaksınız. Bu kürü haftanın 3 günü uygulamanız oldukça fayda sağlayacaktır. Fakat kürü 3 hafta boyunca uygulamanıza rağmen eğer ki iyileşme belirtisi yoksa kürü kullanmayı bırakmalısınız.

Egzaman Önleme

Egzama olması durumunda sizlerin kuru ciltten kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Egzama önlemek amacıyla bu çok etkili bir faktör olacaktır. Kuru cilt insanları her zaman için egzama olmasına itmektedir. Bu nedenle de kuruma etkilerini azaltmak için nemlendirici sürmelisiniz. Banyoda daha az kalmalısınız. Özellikle de banyo sonrasında bebe yağı sürmeniz cildinizin daha nemli kalmasını sağlayacaktır. Sabun temizleyici dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanacak olduğunuz sabunların daha çok kokusuz ve hafif sabunlar olmasına dikkat etmelisiniz. Birçok sabun sizin cildinizin kurumasına neden olacaktır. Cildiniz kuru kalmasına izin vermemelisiniz. Her zaman için nemlendirici ya da yağ kullanarak cildinizi nemlendirmek gerekmektedir.
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle