Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Seboreik Dermatit Sorununa İyi Gelen Bitkisel Destekler

Seboreik dermatit sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler bitkisel ürünlerin düzenl şekilde uygulanması ile sorunlarını en az düzeye indirebilir. Bunlar düzenli kullanıldığında fayda sağlar.

Seboreik Dermatit Bitkisel Çözüm

Seboreik Dermatit İbrahim Saraçoğlu

Malzemeler

  • 500 ml su
  • 1 su bardağı beyaz dut kurusu

500 ml temiz içme suyunu ocak üzerinde kaynatın. Kaynama noktasına gelen suyun içine 1 su bardağının yarısı kadar beyaz dut atarak 7 dakika boyunca altı kısık ocak üzerinde kaynatmaya devam edin. El yakmayacak şekle geldiği zaman ellerde sorun varsa tencere içine elleri sokarak hemen hemen 10 dakikaya yakın bekletin. Yüz ve kafa derisinde sorun varsa pamuk yardımı ile bu bölgelere uygulama yaparak 10 dakika boyunca bekletin. Karışım haftada en fazla 3 kez uygulanmalıdır.

Zeytinyağı

seboreik dermatit zeytinyağı kullanımı yapılabilir. Yağ kafa derisi için oldukça ideal bir çözümdür. Kafa derisine uygulanması yumuşama sağlar. Sürüldükten sonra biraz bekletilir ve tarak kullanarak kabuklardan veya pullardan kolayca kurtulmak mümkün hale gelir.

Hindistan Cevizi Yağı

Seboreik dermatit Hindistan cevizi yağı özellikle bu sorunda oluşan kepeğin hafiflemesi adına destek sağlar. Yağın içeriğinde bulunan antiviral, anti bakteriyel, analjezik ve antifungal özelliklere sahip olan laurik asit vücutta işlem yapar. Haftada birkaç kez saç derisine uygulanabilir.

 Bal

Seboreik dermatit için bitkisel tedavi kapsamında kullanılacak olan ham bal anti-bakteriyel, mantar önleyici, nemlendirici ve cilt iyileştirici özellikleri ile kullanılır. Düzenli şekilde kullanımı cildi aynı  tedavi etmeye ve iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Uygulama için;

Bir yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı su bir kabın içine eklenerek iyice karıştırılır. Doğru seyreltme için iyice karıştırmak gerekir. Parmaklarınızı kullanarak seyreltilmiş bal çözümünü kafa derisine ve yüz bölgesindeki sorunlara hafifçe masaj yaparak uygulamak gerekmektedir. Bu şekilde 2 ile 3 saat bekletin. Bekleme süresinin ardından yüz bölgesi ılık su yardımı ile yıkanırken, saçlar kükürtlü sabun yardımı ile yıkanmalıdır. 1 hafta içinde her gün düzenli kullanım yapılırsa sonuçlar gözlemlenmeye başlar.  Uzun süreli kullanım durumun tekrarını önleyecektir. Seboreik dermatiti tamamen ortadan kaldırmak için bunu düzenli olarak en az 4 ile 6 ay uygulamak gerekir.

Seboreik Dermatite İyi Gelen Bitkiler

Ölü Deniz Tuzu

Ölü Deniz tuzu sodyum klorür, potasyum, kalsiyum, kükürt, çinko ve magnezyum gibi mineralleri ile etki altında kalan cildi besler ve iyileştirmesine yardımcı olur.  Tuz çözeltisinin uygulanması ile etkilenen cilt lekelerindeki sertleşen, sarı pullar veya kabuklar yumuşar. Bu yumuşama sayesinde kolay ve ağrısız olarak ciltten uzaklaşma sağlamak mümkündür. Uygulama için;

Bir kabın içine 2 su bardağı içme suyu ekleyin. Suyun içine 1 çay kaşığı ölü deniz tuzu ekleyerek iyice karıştırın. Seboreik dermatitten kurtulmak için doğrudan cilde uygulama yapmak gerekir. Bu tuz çözeltisi, cildin koruyucu tabakasında alevlenme veya hasar olması durumunda sıkıştırma sağlar. Uygulama esnasında az düzeyde bir acı meydana gelebilir ama kısa sürede geçer. Uygulama 5-10 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulayın. Uygulama  günlük olarak en az 2 hafta boyunca yapılmalıdır.

Aloe Vera

Aloe Vera,  seboreik dermatiti nasıl tedavi edeceğine ilişkin etkili  bileşenlere sahiptir. Aloe vera üzerinde yapılan çalışma sonucunda hastalığın tedavisi konusunda etkili olduğunu kanıtlanmıştır. Seboreik dermatitten muzdarip olmanız durumunda, semptomlardan kurtulmak için aloe vera özü kullanmak gerekir. Aloe verayı etkilenen alanlara uygulanır ve ılık su ile durulamadan önce 15 dakika boyunca sorun olan bölgelerde bekletilir. Her gün düzenli şekilde uygulanması gerekir.

Elma Sirkesi

Asit özelikleri sebebiyle elma sirkesi çeşitli hastalıkların tedavisinde sık şekilde eski zamanlardan bu yana kadar kullanılmaktadır. Seboreik dermatitin doğal olarak nasıl tedavi edilebileceği konusunda mükemmel ev ilaçları arasında yer alır. Uygulama için;

Su ile doğal elma sirkesi eşit miktarda seyreltilir. Bundan sonra sirkenin içine batırılan pamuk yardımı ile kafa derisi veya diğer etkilenen bölgelere birkaç dakika masaj yapılır. Ardından Ilık su ile durulamak gerekmektedir. Çocuklarda seboreik dermatit tedavisinde  pamuk  elma sirkesi çözeltisine daldırılır ve ardından çocukların etkilenen bölgelerine uygulanır. Bekleme yapıldıktan sonra ılık su ile yıkanır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı anti-bakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle cilt bakım ürünlerinin çoğunda kullanılan bir maddedir. Bu yağ sorun yaşayan bazı kişilerde inanılmaz bir şekilde fayda gösterir ama bazı kişilerde bu faydaları sağlamaz. Bunun için deneme yapmak gerekir. Cildin küçük bir alanına uyguladıktan sonra cildin nasıl tepki verdiğini izlemek gerekmektedir. Uygulama için; Çay ağacı yağı güçlü olduğundan, Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi yağlar ile seyreltilmesi gerekir. Eşit oranlarda seyreltilen seboreik dermatite iyi gelen bitkisel yağlar sorun olan bölgelere sürülür. 10 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

 

Kaynaklar
Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle