Cilt Hastalıkların Nedenleri
Tedavi Yöntemleri ve Bakımı

Seboreik Dermatit İçin Elma Sirkesi İyi Gelir?

Seboreik dermatit sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler doğal destekler arasından elma sirkesini tercih edebilir. Elma sirkesi doğal çözüm yolları arasında bulunan etkili bir destek sunacaktır.

Seboreik Dermatit Elma Sirkesi

Doğrudan Daping Yapma

Seboreik dermatit tedavisinde en popüler yöntemlerden biri olmasa da en faydalı olan uygulamalardan bir tanesi elma sirkesidir. Seboreik dermatitin elma sirkesi ile tedavi altına almak için yapılacak olan uygulamalardan bir tanesi uygulamayı dabbling şeklinde yapmaktır. Karışım genellikle oldukça kuvvetlidir. Karışımı uygulamak için;

  • Su
  • Elma sirkesi

Bu ikili eşit oranlarda bir kabın içinde karıştırılır. İyice karıştırılması sirkenin etkili şekilde çözülmesi adına gereklidir. Karışım cilde temiz bir pamuk yardımı ile uygulanır. Uygulama sonrasında genellikle cilt üzerinde emmeye bırakılır. Emme süresi için birkaç dakika buyuncadır. Uygulama esnasında herhangi bir yanma hissi hissedilirse bu karışımı yıkayıp cildin dinlenmesine izin vermek gerekir. Bu yöntem ilk uygulamalar sırasında deriyi tahriş edici olabilir. Sonuç olarak daha cilt daha parlak,  pembe veya kırmızıya döner. Birkaç gün boyunca bu şekilde kalır. Cilt güçlü aside alıştığında bu reaksiyon tamamen ortadan kalkar. Cildin tahriş olmaması için düşük konsantrasyonda elma sirkesi ile başlamaması önerilir. Bazı kişilerin seboreik dermatitten etki altında kalan cildi doğrudan doğruya elma sirkesi kullandıklarında daha düzenli hale gelemktedir. Yaklaşık bir hafta boyunca (günlük uygulamalar) ciltte yapılan uygulamalar sayesinde düzene girecektir. Günlük şekilde uygulanmadığında soruna fayda bulmak ve düzelmesini beklemek yanlış bir davranıştır.

 Elmalı Sirke Sosu Kullanımı

Bu yöntem yukarıda tarif edilenle çok benzer şekilde uygulanır. Uygulama kapsamında;

  • Su
  • Elma sirkesi

Bu karışımda su daha fazla kullanılmalıdır. Yani sirke çözeltinin konsantrasyonu oranında daha zayıf olmalıdır. Yüz derisini ıslatmanın ve nemlendirmenin en kolay yolu, geniş bir kaba filtrelenmiş su ile doldurmaktır. Uygulama için kişinim nefesini tutup ve yüzünü kaseye daldırması gerekir. Kabın içinde yüz bölgesinin 20-30 saniye süreye ile kalması gerekmektedir. Elma sirkesi cildi ıslatırken herhangi bir yanma hissi hissetme durumunda cildi su ile durulayarak dinlendirmek gerekmektedir. Tam olarak ilk yöntemde olduğu gibi, cilt ilk uygulama esnasında kırmızılık sorunu olabilir. Cilt aside uyum gösterdiğinde cilt tonunda değişim olur. Bu yöntem düzenli şekilde kullanılırsa ( her gün) ilk birkaç uygulamanın ardından sonuç göstermeye başlar. Cilt emme işlemini yaptıktan birkaç saat sonra elma sirkesinin etkileri cilt üzerinde işlemeye başlar. Etkiler kısa süre zarfında kendini gösterir.

Elmalı Sirke İçmek

Uzmanların çoğunluğu seboreik dermatitin kök sebebinin bağırsağa bağlı olduğu düşünmektedir. Bu konudaki en önemli detayda bağırsak astarında oluşan mantar enfeksiyonudur. Bu durum bağışık olmayan beslenme alımları ile toksik yan ürüne yol açarak cilde salınır. Vücutta bulunan dengesizlik bağışıklık sisteminde  zarar meydana getirir ve cilt sıkıntı çeker. Sonuç olarak birçok uzman doktor elma sirkesini bir bağırsak temizleyicisi ve sindirim yardımı olarak tüketmesi önerilir. Bu durumun ardından bağışıklık sistemini güçlendirmek cildi iyileştirmek gerekmektedir. Sirkenin tüketimi açısından önerilen doz günde 1 ile 3 çorba kaşığıdır. Her 1 çorba kaşığı için bir fincan su içerisinde karıştırılmalıdır ve karışım en doğru bu şekilde içilir. Sorun ile alakalı sirkenin düzenli  tüketilmesi sonucunda ortadan kalktığını iddia eden kişiler genelde günlük kullanımdan birkaç hafta sonra sonuçları gözlemlediğini söylemektedir. Uzman doktorlar elma sirkesinin genel sağlık açısından da faydalı olduğunu söylemektedir. Bu nedenle seboreik dermatitinizi iyileştirmese de günlük rejiminize yine de eklemek iyi bir uygulamadır.

Elma Sosu Sirkesi Takviye Haplar

Artık birçok şirket elma sirkesi ile alakalı ek takviye ilaçlar, kremler ve losyonlar üretmeye başlamıştır. Bunların çoğunluğu şişelerde solüsyon şeklinde satılır. Bununla birlikte satılan bu takviyelerin maliyeti çok düşüktür. Destek olarak kullanılacak olan takviyelerde sirkenin oranı oldukça azdır Bu sebepten ötürü sirkeli kapsüllerin kullanımı çok popüler bir yol değildir. Gerçekten bu ürünün suyunun tadından nefret eden kişiler bunların kullanımını yapabilir. Kullanım için doz miktarını ayarlamak için özel ürünün talimatlarını izlemek gerekir. Seboreik dermatiti tedavi etmek için ek takviye kapsüllerini kullanmayı seçen çok az insan bulunmaktadır. Bundan dolayı uygulama sonrasında ne kadar zamanda nasıl bir sonuç alınacağını söylemek zordur. En faydalı ve en yararlı olan uygulama doğal elma sirkesi ile yukarıda verilen tariflerdir.
1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en yüksek 5)
Loading...

Yorum ekle